Virus ingezet in strijd tegen MRSA

Auteur: door Chris van Alem |   zaterdag 10 mei 2008 | 06:00 | Laatst bijgewerkt op: zaterdag 10 mei 2008 | 10:07

Tekstgrootte tekst verkleinentekst vergroten
De speciaal voor patiënten met MRSA-besmetting ingerichte isolatieverpleegkamer in Rijnstate-ziekenhuis Arnhem. foto Hans Broekhuizen/De Gelderlander

De speciaal voor patiënten met MRSA-besmetting ingerichte isolatieverpleegkamer in Rijnstate-ziekenhuis Arnhem. foto Hans Broekhuizen/De Gelderlander

NIJMEGEN - Virussen gaan de strijd aanbinden met MRSA. Steeds meer mensen in Nederland raken besmet met de door varkens overgebrachte MRSA-bacterie.

Dit jaar start een onderzoek waaruit moet blijken in welke mate MRSA bij varkens kan worden teruggedrongen door toepassing van bacterievreters. Dat zijn virussen die bacteriën infecteren en doden. Aan het onderzoek wordt deelgenomen door de Faculteit Diergeneeskunde van de Universiteit Utrecht, vleesverwerkingsbedrijf Vion Food, varkenshouders en EBI Food Safety in Wageningen, dat de bacterievreters ontwikkelt.

In Nederland raken steeds meer mensen besmet door varkens-MRSA. Varkens- en kalvermesters en hun gezinsleden lopen het grootste risico. Personeel van ziekenhuizen, zorginstellingen en hun bewoners, vooral op het platteland, staan ook bloot aan de MRSA-bacterie evenals varkensslachters. Om die reden is Vion Food bij de proef betrokken. Het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieuhygiëne publiceert volgende week nieuwe cijfers over MRSA. Bacterievreters zijn vaker gebruikt om schadelijke bacteriën te bestrijden. Europese zuivelfabrieken gebruiken in Wageningen ontwikkelde bacterievreters ter bestrijding van de listeriabacterie bij de productie van zachte kazen.

Ook wordt door het Centraal Veterinair Instituut in Lelystad en de Faculteit Diergeneeskunde in Utrecht onderzoek gedaan naar het gebruik van bacterievreters tegen de wijd verspreide campylobacter- en salmonella-besmettingen in pluimvee.

Volgens professor Jaap Wagenaar van de faculteit Diergeneeskunde werden bacterievreters toegepast in het voormalige Oostblok voor bestrijding van bacteriële infecties bij de mens. Het was een alternatief voor dure antibiotca. Westerse onderzoekers hadden bedenkingen tegen deze aanpak. „Omdat steeds meer bacteriën resistent worden voor antibiotica wordt gebruik van bacterievreters nu als een goede mogelijkheid gezien ”, zegt Wagenaar. „Als de bacterievreters effectief zijn zal dit leiden tot een lager gebruik van antibiotica. Dan is ook bestrijding van resistente bacteriën mogelijk. Bacterievreters zijn niet gevaarlijk voor mens en dier. Gebruik van bacterievreters heeft beperkingen. Bacteriën kunnen ongevoelig worden voor bacterievreters”, aldus Wagenaar.

Hij zegt dat grootschalig gebruik van bacterievreters in de varkenshouderij nog wel even op zich laat wachten. Gebruik van dit middel bij mensen is volgens Wagenaar ook mogelijk, maar vergt een langdurige en kostbare registratieprocedure.

© Gelderlander 2012, op dit artikel rust copyright.

 
Reacties
laatste eerstSorteer reacties
er zijn karbonades besmet met die resistente bacterie MRSA dat was eens te zien bij een uitzending van ZEMBLA

eet smakelijk vlees. ziekmakend

we hebben al SARS gehad en Creuts veldjacob allemaal van (productie)dieren

maar goed dat we nu virussen gaan inzetten tegen Mrsa
lekkervlees - 10-05-2008 | 20:51

Reageren

blij blozend boos cool verrast droevig egaal gemeen huilend vertwijfeld knipoog lachen rollendeogen tongeruit wijdogig

Reacties van bezoekers op artikelen op deze site zijn meer dan welkom.

Echter: reacties die kwetsend, onnodig grof of beledigend zijn worden niet

geplaatst.

Klik voor de uitgebreide versie van de spelregels