DEN HAAG - Jack de Vries is alles kwijt. „En dat staat in geen enkele verhouding met wat er is gebeurd.” Psychologe Jolet Plomp wijst erop dat de voormalig staatssecretaris en spindoctor van het CDA ontzettend goed in zijn vak is. De Vries deed wat veel Nederlanders doen: vreemdgaan.
„Meer dan de helft van de stellen maakt het een keer mee”, zegt Plomp. „We zouden het dus normaal moeten vinden, maar we doen alsof het uitzonderlijk is.”
In het bedrijfsleven is het vrijwel nooit een probleem. Niemand hoeft weg, tenzij er seksuele intimidatie in het spel is. „Met hard oordelen help je niemand”, stelt Caroline van den Kommer. Ze is onder meer coach en auteur van Over liefde en spel, een boek over trouw en ontrouw in langdurige relaties. „Het is een zwakte van de mens, waar we ten onrechte nog altijd heel ingewikkeld over doen. De mens is van nature niet monogaam.”
Darwin schreef in de negentiende eeuw al dat polygamie een belangrijke voorwaarde is voor een gunstige evolutie van de soort. Van den Kommer verwijst naar een Amerikaans onderzoek waarvoor verliefden onder een MRI-scan gingen. Daaruit bleek dat verliefdheid een activiteit is in het primitieve brein.
Die primitieve driften spelen geregeld op, vooral ingegeven door het oerinstinct dat gericht is op overleving van de soort. „Het rationale brein is soms in staat dat tegen te houden”, zegt Van den Kommer.
Maar vaak lukt dat niet en komen er in de hersens stoffen vrij waaraan je verslaafd raakt. Ook stabiele relaties zijn daar lang niet altijd tegen bestand en sneuvelen na zes, zeven jaar.
Caroline van den Kommer stelt verder dat verliefde mensen min of meer ontoerekeningsvatbaar zijn, omdat de ratio, het verstand, op tilt slaat. „Kijk maar naar Jack de Vries. Onder normale omstandigheden toch een slimme en verstandige man.”
© Gelderlander 2012, op dit artikel rust copyright.



Sorteer reacties











