De Nederlandse Mededingingsautoriteit (NMa) verwacht dat het onderzoek naar mogelijke prijsafspraken door banken nog minstens een jaar duurt. Dat liet directeur Pieter Kalbfleisch dinsdag weten. ANP Photo
De Nederlandse Mededingingsautoriteit (NMa) verwacht dat het onderzoek naar mogelijke prijsafspraken door banken nog minstens een jaar duurt. Dat liet directeur Pieter Kalbfleisch dinsdag weten. ANP Photo
Uit het dinsdag gepubliceerde jaarverslag van de karteltoezichthouder blijkt dat het aantal fusies, samenwerkingsverbanden en overnames vorig jaar met 69 procent is gestegen tot 135. ,,De cijfers laten een enorme stijging zien. Als de economie met 2,75 groeit, dan zien we dat het aantal fusies veel harder groeit.''
De fusiegolf loopt volgens Kalbfleisch meestal in gelijke tred met de economie. ,,Het gaat op en neer. Met de economische opgang zie je meer fusies en juist minder kartels.'' Het aantal meldingen over overtredingen van de Mededingingswet is vorig jaar met 36 procent afgenomen tot 112 afgeronde klachten.
De consolidatie in de bankenwereld speelt zich af op de piek in de fusiegolf. De overnamestrijd rond ABN Amro is volgens Kalbfleisch een teken dat de marktwerking in de bankensector floreert. De topman zei over de overnamestrijd rond ABN Amro met verschillende bankdirecteuren te hebben gesproken. Daaronder bevonden zich niet de bestuursvoorzitters van ABN Amro of de Britse bank Barclays.
,,Bij ABN Amro is het spel op de wagen. Ik drink wel eens koffie met heren uit de bankenwereld'', aldus Kalbfleisch. ,,Maar verder is het een wedstrijd die vooral in Brussel wordt gespeeld, omdat het niet alleen om Nederlandse bedrijven gaat. Wij spelen daarin een adviserende rol.'' Kalbfleisch stelt dat de fusies en overnames dit jaar in een stabilisatiefase terechtkomen. De NMa verwacht nog wel een consolidatieslag in de zorgmarkt en de internet- en telecomsector. ,,Bij markten die veel in beweging zijn, zie je daarna vaak een consolidatieslag.''
De topman sprak verder van ,,een hoogtepunt in de drukte'' bij de NMa door de fusiegolf. De kartelwaakhond moet keuzes maken over welke zaken verder worden opgepakt. ,,Zaken waarbij het consumentenbelang, de pakkans en de ernst van de overtredingen een rol spelen, pakken wij met voorrang op.'' Vorige maand deed de karteltoezichthouder invallen bij ABN Amro, ING en Rabobank.
De NMa vermoedt dat de banken prijsafspraken hebben gemaakt over de rente op leningen die ze aan grote bedrijven berekenen. ,,Dit is de eerste zaak van deze aard in de financiële wereld die zo groot is'', zei Kalbfleisch. De NMa verwacht dat het onderzoek naar mogelijke prijsafspraken door de banken nog minstens een jaar duurt.



















