Erosie van het gebit is de nieuwe epidemie

door Michiel Willems. donderdag 13 september 2007 | 06:43 | Laatst bijgewerkt op: vrijdag 11 september 2009 | 10:21

Tekstgrootte tekst verkleinentekst vergroten
Gebitserosie is in het beginstadium moeilijk te herkennen, maar al deze tanden en kiezen zijn aangetast. Foto: UMC. St. Radboud

Gebitserosie is in het beginstadium moeilijk te herkennen, maar al deze tanden en kiezen zijn aangetast. Foto: UMC. St. Radboud

1/5
start playing the slideshow

NIJMEGEN - Niet gaatjes (cariës) maar afslijting vormt de grootste bedreiging van ons gebit. De omvang van gebitsslijtage, vooral onder jongeren, begint zodanige vormen aan te nemen dat deskundigen spreken van een epidemie.

Werd in 1998 bij niet meer dan 3 procent van 11 - en 12 - jarige kinderen erosie geconstateerd, in 2002 was dat al 23 procent. In 2005 kampte meer dan eenvijfde van de jeugd tussen 13 en 16 jaar met tanderosie. Sindsdien gaat het verder bergafwaarts. Anderhalf jaar geleden bleek uit onderzoek dat 30 procent van de tandartsen, mondhygiënisten en ouders nog nooit van tanderosie had gehoord. Inmiddels beschouwt de beroepsgroep gebitsslijtage als hét probleem in de tandheelkunde. De slogan tegen tandbederf 'Snoep verstandig eet 'n appel' lijkt achterhaald. Volgens Gert Jan Truin, hoogleraar Preventieve en Sociale Tandheelkunde aan het UMC St Radboud, zijn vooral de zuren in vruchtensappen funest voor het tandglazuur. "De zuurgraad van die drankjes is nog veel hoger dan bijvoorbeeld van cola." Truin weet ook dat de drinkgewoonten van jongelui erosie verergert. " De drankjes worden de hele dag door gedronken, dus het zuur blijft lang in de mond. Die dure breezerdrankjes worden ook heel langzaam gedronken. Het spoelen van cola in de mond is ook populair.".

Veel tandartsen zien gebitserosie als een welvaartsprobleem. Kinderen hebben immers onbeperkt toegang tot 'gezonde' sapjes. Truin zegt dat er geen verklaring is voor het feit dat sommige kinderen veel gevoeliger zijn voor tanderosie dan andere. Beginnende erosie is doorgaans moeilijk vast te stellen, maar is wel vaak het eerst te zien aan de voortanden in het bovengebit die er dan afgesleten uit zien. Het voedingspatroon van de patiënt - eet-, drinkgewoonten, frisdrankconsumptie per dag - geeft meestal uitsluitsel.



 
Reacties
laatste eerstSorteer reacties
ahahha Egt niet co0l !! {}
ketii - 29-10-2008 | 10:58

Reageren

blij blozend boos cool verrast droevig egaal gemeen huilend vertwijfeld knipoog lachen rollendeogen tongeruit wijdogig

Reacties van bezoekers op artikelen op deze site zijn meer dan welkom.

Echter: reacties die kwetsend, onnodig grof of beledigend zijn worden niet

geplaatst.

Klik voor de uitgebreide versie van de spelregels