Het land van baron Van Spaen

  donderdag 11 februari 2010 | 06:46 | Laatst bijgewerkt op: maandag 15 maart 2010 | 10:47

Tekstgrootte tekst verkleinentekst vergroten
Kasteel Biljoen bij Velp. foto RBT Arnhem Nijmegen

Kasteel Biljoen bij Velp. foto RBT Arnhem Nijmegen

Johan Frederik baron van Spaen maakte eind achttiende eeuw, zoals jongens van goede stand betaamde, zijn Grand Tour door Europa. Daar kunnen we vandaag nog blij om zijn. Want als de jongeling thuis in Velp was gebleven, dan hadden wij nu niet kunnen dwalen door zijn zelfontworpen 'geluksland'.


De geschiedenis zit vol met als en dan. Want 'als' in het Rampjaar 1672 het kasteel van grootvader Van Spaen het verblijf was geweest voor Zonnekoning Lodewijk XIV, dan hadden de Fransen het vast in brand gestoken. Zoals die andere kastelen van edelen die zich met Willem III hadden verschanst achter de Hollandse Waterlinie. Maar gelukkig staat kasteel Biljoen er nog, met zijn grote landschapstuin, de weerslag van die prachtige landschappen die de jonge wereldreiziger onderweg had gezien. Op de heuvels van de Veluwe schiep hij zijn eigen klein Zwitserland. Heel modern in die tijd: het tegendeel van de strakke tuinarchitectuur, de geometrische parken met gesnoeide heggen.

De route van de Baron Van Spaenwandeling is voor € 1,50 te verkrijgen bij het Veluwetransferium Posbank in Rheden en omliggende VVV-kantoren. In de prozaïsche beschrijving wordt de baron opgevoerd, die zijn gasten rondleidt door het landschap zoals het er twee eeuwen geleden uitzag.

De wandeling begint op de Lathumse Veerweg in Velp, bij de stenen brug voor het kasteel. In de volgende tweeënhalf uur dwaal je door oude bossen met woudreuzen, die soms zelfs een naam hebben, zoals Baucis en Philemon, bomen die in de tijd van de baron al een eeuw oud waren.

Ergens in dit heuvelland ligt De Zomp, de bron van de beek en de waterval die je onderweg zag. Het beekje daalt dertig meter tot het uitmondt in de IJssel. Ooit was dit watertje een krachtbron die vier molens aandreef.

De wandeling is geschikt voor iedereen, maar houd er rekening mee dat je onderweg een aantal 'bergen' neemt, zoals de Kamerdalse Berg, met zijn 'amfitheater'. De klim wordt beloond met een uitzicht over het rivierenlandschap.



Deze route kwam tot stand in samenwerking met het Gelders-Overijssels Bureau voor Toerisme en het Regionaal Bureau voor Toerisme Arnhem Nijmegen, www.regioarnhemnijmegen.nl .

© Gelderlander 2012, op dit artikel rust copyright.

Reageren

blij blozend boos cool verrast droevig egaal gemeen huilend vertwijfeld knipoog lachen rollendeogen tongeruit wijdogig

Reacties van bezoekers op artikelen op deze site zijn meer dan welkom.

Echter: reacties die kwetsend, onnodig grof of beledigend zijn worden niet

geplaatst.

Klik voor de uitgebreide versie van de spelregels