Donner: Kamer moet snel AOW-leeftijd verhogen

  woensdag 08 september 2010 | 16:43 | Laatst bijgewerkt op: woensdag 08 september 2010 | 18:13

Tekstgrootte tekst verkleinentekst vergroten
Piet Hein Donner. ANP

Piet Hein Donner. ANP

DEN HAAG - Demissionair minister Piet Hein Donner (Sociale Zaken) roept de Tweede Kamer op haast te maken met verhoging van de AOW-leeftijd.

Volgens Donner moet de Kamer nog dit najaar wetgeving gaan behandelen om op termijn de AOW-leeftijd te verschuiven van 65 naar 67 jaar.

Dat maakte de minister woensdag duidelijk tijdens een debat over de aanpak van financiële problemen bij de pensioenfondsen. In de Kamer is veel ophef, omdat sommige fondsen door hun lage dekkingsgraden mogelijk moeten snijden in de uitkeringen aan gepensioneerden.

Dat mensen steeds ouder worden, is volgens Donner een belangrijke reden dat de buffers van de pensioenfondsen onder druk staan. Door de stijgende levensverwachting moet er meer in kas zijn om de pensioenuitkeringen te kunnen blijven garanderen. Maar als mensen later stoppen met werken, scheelt dat weer in de verplichtingen.

Alleen de SP maakte duidelijk niet voor een hogere AOW-leeftijd te zijn. SP-Kamerlid Paul Ulenbelt stelde dat de lage rekenrente ervoor zorgt dat de pensioenbuffers onnodig laag gewaardeerd worden. Hij wil dat met een andere rente wordt gewerkt om kortingen op de pensioenuitkeringen te voorkomen.

Maar volgens Donner is dat ,,de kop in het zand steken'', omdat met een andere rekenrente de financiële problemen niet weg zijn. Problemen zouden alleen worden weggedefinieerd en doorgeschoven naar volgende generaties.

De minister verweet de SP zich als enige te verzetten tegen een maatregel die pensioenfondsen wel helpt: verhoging van de AOW-leeftijd. ,,Wie zal dat geloven? Omdat de SP niet voor verhogen van de AOW-leeftijd is, is de SP schuldig aan kortingen op pensioenen'', aldus een verontwaardigde Ulenbelt.

Donner zei dat fondsen de uittreedleeftijd van werknemers in de aanvullende pensioenen pas kunnen verschuiven als de Kamer aan de slag gaat met de hogere AOW-leeftijd. Verder zei hij met werkgevers, vakbonden en pensioenkoepels te spreken over het aanpassen van pensioenwetgeving aan nieuwe ontwikkelingen.

Vorige maand werd bekend dat bij veertien fondsen kortingen dreigen op de uitkeringen. Door verder dalende rekenrente en stijgende levensverwachting, wordt gevreesd dat meer fondsen volgen. Maar volgens Donner is er nog tijd om maatregelen te nemen. Nieuwe fondsen waarvoor 'afstempelen' van uitkeringen dreigt, hoeven dat pas, indien nodig, 1 april 2012 definitief uit te voeren.

© Gelderlander 2012, op dit artikel rust copyright.

 
Reacties
laatste eerstSorteer reacties
Ook hier draait de politiek ons weer een loer.

Een aantal medwerkers van de rekenkamer hebben in een artikel van 25 januari 2008 in het ESB over de "fiscalisering AOW niet door vergrijzing"onder meer het volgende geschreven.

"Het snel groeiende tekort in het AOW-fonds wordt betaald
uit de schatkist (fiscalisering). Het tekort wordt deels
veroorzaakt door de stijging van de uitgaven door de
vergrijzing, maar veel meer door verminderde
premie-inkomsten als gevolg van de financiering van de
heffingskortingen."

Dit geeft aan dat dit een door de politiek gecreerd en kunstmatig tekort is.
Er is geen enkel belang te noemen bij het verhogen van de AOW leeftijd .
de totale arbeidsparticipatie die de premis moeten ophoesten blijft immers gelijk.
Degene die met pensioen gaan zullen immers vervangen moeten worden door een andere premiebetalende werknemer. waardoor het totaal volume aan premiegelden nauwelijks onder druk komt te staan. Echte door falend beleid van de overheid gaat er een groot deel van de pemie gelden naar de algemene middelen met een slimme rekentruuk. Dat is de ware oorzaak.
eric - 08-09-2010 | 20:19
tuurlijk is deze demissonair minister in de haast getreden, hij heeft dat tewerk gesteld
dat burgers die jaren gewerkt en betaald hebben,gewoon hun pensioen kwijt zijn
moeten nu niet zeuren en gewoon nog doorwerken hun zijn de inkomsten bron waarbij de top
hun inleg al die jaren het geld hebben ingelegt en door het ,
misgaan van de top van en belegingen de fonsen nu een tekort hebben want eerste kwartaal
had men nog winst,bij de voorstellen van deze minister als er tekorten boven water kwamen
kon men als nog gewoon,de nieuwe regels handhaven,blijkt dat dat ook gewoon gedaan wordt,nu het land moet uit een diepe dip komen,,en ach we blijven voor deze vorm van
de oude garde gewoon boeten toch?we kunnen maar beter gewoon net als andere
landen die het met de burgers niet meer pikken platgooien en staken,dan kunnen we mischien
nog iets voor alle jaren betaald voor premie,s iets overhouden.
arnhems meisje - 09-09-2010 | 13:37

Reageren

blij blozend boos cool verrast droevig egaal gemeen huilend vertwijfeld knipoog lachen rollendeogen tongeruit wijdogig

Reacties van bezoekers op artikelen op deze site zijn meer dan welkom.

Echter: reacties die kwetsend, onnodig grof of beledigend zijn worden niet

geplaatst.

Klik voor de uitgebreide versie van de spelregels


  • Mobiel bellen in EU goedkoper
  • Aflossen is in
  • Mantelzorg kan best samengaan met werk