DEN HAAG - De zorgsector kan niet meer zonder vrijwilligers. Vrijwel alle welzijnstaken - van koffie schenken en de bingo verzorgen tot begeleiding op doktersbezoek - zijn overgedragen aan vrijwilligers. Maar vrijwilligers zijn steeds moeilijker te vinden, er staan duizenden vacatures open.
Zie ook:
Belangenorganisaties maken zich ernstig zorgen. "Het kan niet zo zijn dat een basisvoorziening zoals de zorg afhankelijk is van de inzet van vrijwilligers", zegt Els Berman, bestuurslid van de Nederlandse Organisaties Vrijwilligerswerk (NOV).
Op dit moment is een op de drie werknemers in verpleeg- en verzorgingshuizen een vrijwilliger. In de hele zorgsector zijn 450.000 vrijwilligers werkzaam. Niet alleen is het steeds moeilijker om vrijwilligers te vinden, ook wordt de druk op vrijwilligers steeds groter, doordat zij de gaten van beroepskrachten moeten vullen.
Volgens Berman komt het nu al voor dat vrijwilligers geen vakantie kunnen opnemen omdat er al te veel beroepskrachten weg zijn. "Dit is een zeer kwalijke zaak." Daarnaast komt het voor dat vrijwilligers taken moeten verrichten die eigenlijk voorbehouden zijn aan beroepskrachten. Het gaat bijvoorbeeld om het helpen met eten, douchen en het verstrekken van medicatie. "Voedingsassistenten die toezicht hielden op het voedingspatroon van ouderen zijn helemaal wegbezuinigd. Maar juist zij zijn opgeleid om ondervoeding te herkennen", zegt Berman.
De beroepsvereniging Verpleegkundigen & Verzorgenden Nederland maakt zich met name over dit laatste punt bezorgd. "Het mag niet gebeuren dat vrijwilligers onze taken over gaan nemen. Dat is een grove onderschatting van ons beroep."
Een woordvoerder van koepelorganisatie Actiz erkent dat vrijwilligers onmisbaar zijn geworden in de zorginstellingen. "Zonder hen zou alleen nog maar de noodzakelijke zorg geboden kunnen worden. Er is geen geld meer voor welzijnsactiviteiten."
Maar volgens Actiz worden vrijwilligers niet ingezet voor taken van beroepspersoneel. Zorginstellingen proberen vrijwilligers aan te trekken door hen meer invloed te geven op hun werkzaamheden.
Desondanks blijven vooralsnog veel vacatures onvervuld. Door een toenemende druk van andere bezigheden zoals werk, mantelzorg en oppas voor kleinkinderen, hebben vrijwilligers minder uren beschikbaar dan voorheen.
© Gelderlander 2012, op dit artikel rust copyright.



Sorteer reacties


















