LONDEN – Militairen, agenten en zelfs luchtdoelraketten staan in de Ierse hoofdstad Dublin klaar om de veiligheid van de Britse koningin Elizabeth II te waarborgen wanneer ze dinsdag begint aan een uniek en beladen staatsbezoek.
Zie ook:
Elizabeth is het eerste Britse staatshoofd dat Ierland bezoekt sinds het zich bijna een eeuw geleden losmaakte van het Verenigd Koninkrijk.
Burgeroorlog
De relatie tussen Londen en de nieuwe Ierse Republiek leed decennialang onder de herinnering aan de pijnlijke scheiding en de burgeroorlog in het Brits gebleven Noord-Ierland. Nu de herverkiezing van de katholiek-protestantse regeringscoalitie in Belfast begin mei de prille vrede in Noord-Ierland lijkt te hebben bestendigd was de tijd rijp voor Elizabeths historische visite.
Maar niet alle Ieren zien het staatshoofd van hun voormalige overheerser graag komen. In de aanloop naar het bezoek werd gewaarschuwd voor gewelddadige straatrellen of een terreuraanslag. De Ierse politie trok daarop alle verloven in en vroeg zelfs Noord-Ierland om ondersteuning. Het Ierse leger overweegt het luchtruim boven Dublin te sluiten voor de duur van Elizabeths bezoek.
Bomaanslag
De IRA, dat decennialang vocht tegen het Britse bestuur in Noord-Ierland en daarbij onder meer een neef van de Britse koningin opblies, zwoer het geweld in 2005 af. Slechts radicale afsplitsingen van de IRA zetten de gewapende strijd voort.
Een van deze splintergroeperingen heeft gedreigd maandag in het centrum van Londen een bomaanslag te plegen, aldus de politie van de Britse hoofdstad.
De politie in London controleert op diverse plekken:
© Gelderlander 2012, op dit artikel rust copyright.



Sorteer reacties

















