DEN HAAG - Bedrijven gebruiken camera's die eigenlijk bedoeld zijn voor beveiliging tegen inbraak of diefstal op grote schaal om het eigen personeel in de gaten te houden. Dat stelt FNV Bondgenoten.
Dat kan volgens de vakbond leiden tot spanningen op de werkvloer en tot inbreuken op de privacy van werknemers.
Hornbach
De vakbond waarschuwde onlangs de directie van bouwmarkt Hornbach dat beveiligingscamera's niet gebruikt mogen worden voor het bespieden van het eigen personeel.
Volgens de bond gebeurt dat niet alleen bij Hornbach, maar ook bij andere bedrijven. Hornbach stelt dat de camera's bedoeld zijn om diefstal te voorkomen, maar zegt de zaak wel te onderzoeken.
Volgens de vakbond komt het steeds vaker voor dat werknemers tijdens functioneringsgesprekken geconfronteerd worden met informatie waarover de baas alleen kan beschikken dankzij camera's.
Niet verboden
Het is wettelijk niet verboden voor een werkgever om camera's te gebruiken om het eigen personeel in de gaten te houden, maar dat is wel aan strenge regels gebonden, stelt Jos Meekel, directeur van Hoffmann bedrijfsrecherche.
Zo mag een werkgever verborgen camera's alleen tegen het eigen personeel inzetten als er een ernstig vermoeden bestaat dat ze stelen van de baas. En de ondernemingsraad of personeelsvertegenwoordiging moet daar wel tevoren over worden geïnformeerd.
Meer camera's
Het aantal camera's in en rond bedrijven is de afgelopen jaren explosief gestegen. Klanten hoeven – in tegenstelling tot het personeel – niet geïnformeerd te worden over de aanwezigheid van verborgen camera's.
Camera's kunnen een hulpmiddel zijn in de strijd tegen diefstal door het eigen personeel, maar ze zijn volgens Meekel niet afdoende. "Het is zinvoller om je eigen mensen bewust te maken van de risico's en om het gevoel te creëren dat het bedrijf van alle werknemers samen is. Saamhorigheid en preventie leveren veel meer op dan camera's alleen."
© Gelderlander 2012, op dit artikel rust copyright.



Sorteer reacties













