Wanneer is het verstandig van zorgverzekering te veranderen en hoe vind je de weg in de jungle aan zorgverzekeringen? Acht vragen aan Erik Hordijk van verzekeringssite.nl.
Is het echt zo dat meer mensen gaan overstappen dit jaar. En zo ja, is er een verklaring voor?
"Wij doen elk jaar onderzoek onder 500 Nederlanders. Dit jaar komt daar uit dat meer mensen van plan zijn te gaan rondkijken naar een nieuwe zorgverzekering, zo'n 9 procent. Er stappen meer mensen over omdat de zorgverzekering al jaren achter elkaar duurder wordt. Volgend jaar gaat een volwassene gemiddeld 95 euro per jaar meer betalen. Consumenten kunnen honderden euro's besparen door over te stappen. Steeds meer mensen hebben positieve ervaringen met overstappen, bijvoorbeeld bij energie."
Zijn er specifieke groepen die veel overstappen?
"In alle groepen zijn overstappers. In zijn algemeenheid kun je zeggen dat jongeren, mannen en alleenstaanden vaker overstappen dan ouderen, vrouwen en gezinnen. Het zal iets te maken hebben met het feit dat deze groepen minder vaak zorg nodig hebben en het dus minder uitmaakt hoe ze verzekerd zijn."
Is internet onmisbaar om te vergelijken? Als je ouder bent en je hebt geen internet, hoe pak je het dan aan?
"Het is absoluut niet zo dat alleen jongeren informatie zoeken via internet. Wij zien dat ouderen dat ook doen. Dertigers zijn overigens wel oververtegenwoordigd op internet. Wie geen internet heeft, kan gewoon offertes opvragen bij de verzekeringen waarin hij is geïnteresseerd."
Waar kunnen mensen op letten als ze gaan vergelijken tussen verschillende verzekeringen. Hoe pak je dit aan?
"Het is belangrijk je te verdiepen in welke wensen je eigenlijk hebt. Maak daarbij onderscheid tussen basisverzekering en aanvullende verzekering. Bepaal bij de basisverzekering hoeveel eigen risico je wilt hebben. 220 euro is wettelijk verplicht, maar daarboven kun je kiezen voor meer. Vergeet niet een zorgpotje aan te leggen met het geld dat je hierdoor bespaart zodat je, als je in het ziekenhuis komt en dit geld moet betalen, het ook hebt.
Denk bij de aanvullende verzekering na over wat voor zorg je af wilt nemen. Wil je je verzekeren voor de tandarts? De fysiotherapeut? Moet je kind binnenkort naar de orthodontist? Het is belangrijk je niet over te verzekeren. Wie geen probleem heeft met zijn gebit, is voor twee tandartscontroles en het vullen van een gaatje ongeveer 100 euro kwijt. Daarmee is zelf betalen duidelijk goedkoper dan verzekeren. Als je dit in kaart hebt gebracht, is het makkelijker om vergelijkingssite te gebruiken. Heb je dit niet helder, dan krijg je hier niet de meest optimale uitkomst uit."
Hoeveel zorgverzekeraars zijn er eigenlijk in Nederland?
"Als je vraagt hoeveel concerns er nog zijn dan is dat ongeveer negen. Hieronder CZ, Menzis, VGZ en Achmea. Deze concerns hebben verschillende labels of merken. Dat zijn er tientallen."
Is aan te geven hoeveel geld je kunt besparen?
"Het kan bij aanvullende verzekeringen oplopen tot enkele honderden euro's per jaar als je bent verzekerd voor dingen die je eigenlijk niet nodig hebt. Maar ook bij de basisverzekering kun je besparen. Het verschil tussen de goedkoopste en duurste basisverzekering is ongeveer 250 euro. Dat komt omdat verzekeraars ook vaak internetlabels hebben die ze goedkoper aanbieden. Dat kunnen ze doen omdat niet iedereen overstapt. Waarom zou je minder premie vragen, aan mensen die toch niet bewegen? De niet-overstappers betalen zo mee aan het voordeel van de mensen die wel overstappen."
Mag je een zorgverzekering per dag opzeggen, of niet?
"De wet biedt die mogelijkheid. Maar er zijn maar twee labels die ermee werken. Dat zijn Univé Zeker en VGZ Blue. Bij hen kun je tussentijds weg. Op de korte termijn kun je hiervan profiteren. Als een paar mensen dat doen, gaat het goed, maar als mensen massaal gaan hoppen niet."
Het aantal wanbetalers neemt toe. Zorgen zij ervoor dat de premies omhoog gaan, of is hun aandeel eigenlijk te verwaarlozen?
"Volgens de laatste cijfers van het CBS waren er eind 2010 282.000 wanbetalers. Iemand wordt als wanbetaler geregistreerd bij het College voor Zorgverzekeringen als hij een betalingsachterstand van zes maanden heeft. Het CVZ int dan een hogere premie totdat de wanbetaler zijn schulden bij de zorgverzekeraar heeft voldaan of een afbetalingsregeling heeft getroffen. Wanbetalers kosten de verzekerden 27 euro per jaar."
© Gelderlander 2012, op dit artikel rust copyright.



Sorteer reacties













