Metworst: winnen belangrijker dan meedoen

Auteur: door Frank Houtappels |   dinsdag 05 februari 2008 | 03:57 | Laatst bijgewerkt op: dinsdag 05 februari 2008 | 21:03

Tekstgrootte tekst verkleinentekst vergroten
Boeiende gevechten tussen man en paard aan de start. foto Ed van Alem

Boeiende gevechten tussen man en paard aan de start. foto Ed van Alem

05 feb 2008, 03:57 - BOXMEER - Metworst met sambal bij? Ook de omroeper heeft ze opgemerkt: het clubje carnavalvierders in kleurige kimono's, dat plechtig buigend campagne voert voor de Metworstrennen als olympische sport op de Spelen van Peking, later dit jaar.

Het is een spottende verkleedpartij voor een serieuze aangelegenheid.

Want: "De Metworstrennen winnen levert een aanzien op waar iedere jongeman in Boxmeer jaloers op is", zegt Stan Jilesen later die dag in de achtertuin van de Belaste Hoeve, waar hij de koning van de Metworst mag kronen.

Met andere woorden: winnen is belangrijker dan meedoen.

Het blijft deze carnavalsmaandag iets langer dan normaal onduidelijk wie zich in het jaar van de Olympische Spelen koning van de Metworst mag noemen.

De 268ste paardenrace begint ruim een half uur later dan gepland. Dat heeft met het weer te maken. Als de 700 kubieke meter zand is verspreid over de Provincialeweg tussen Sambeek en Vortum-Mullem, gaat het zachtjes regenen. Met als gevolg dat de renbaan aan de start verandert in een zandstrook die veel weg heeft van een plak cake die lang in de koffie heeft gelegen. En dat kan natuurlijk niet. Want, vergeet niet, de Metworstrennen zijn een serieuze aangelegenheid.

Pas als droog en nat zand opnieuw vermengd zijn, kunnen de eerste hoeven het zand vertrappen. Vlak voor ieder startschot ('Zie zien los!') levert dat boeiende gevechten op: de ruiter die op zijn steigerende paard probeert te blijven zitten, en de mannen die de paarden in bedwang proberen te houden. Er doen dit jaar ook (voormalig) profsporters mee aan de Metworstrennen. Paul Logtens, bijvoorbeeld. De oud-tennisprof doet een gooi naar het koningschap bij de Knollenrit, de koddige variant op de serieuzere Metworstrennen.

"Meedoen is belangrijker dan winnen", zegt Paul Logtens (zie elders op deze pagina's). Vooruit, het is makkelijk gezegd als je zojuist als voorlaatste bent geëindigd. Maar toch. "Het gaat ook om de eer. Want als je eenmaal over het gele zand hebt gereden, ben je verkocht. Dat is zo."

Als de knollen in een weilandje bezig zijn aan een cooling down, begint De Finale. Die gaat tussen Jan Thielen, Kevin Knuiman en Joey Arts. Een fotofinish wordt het niet, weet een toeschouwer aan de eindstreep al, ook al is Jan Thielen nog maar een blauw-wit stipje aan de Sambeekse horizon. "Ja, da's Jan, duidelijk. Oh ja, da's Jan hoor. Die gaat winnen."

En Jan wint ook.

Een sterk paard is de helft van de winst, zegt Thielen. Hij spreekt uit ervaring, want vorig jaar (en in 1994) won hij ook al. Thielen:" Dit paard heeft getraind in de Belgische duinen. Het is dus wel gewend aan het natte zand van vandaag."

De andere helft van de winst? Dat is geluk, volgens Thielen. "Je moet zorgen dat het paard de eerste wedstrijd rustig aan kan doen, zodat-ie in de finale niet moe is. Dat geluk had ik vandaag."

Volgend jaar doet de geroutineerde ruiter weer mee. Bij winst is hij dan keizer. Olympische gedachte? Welnee: " Meedoen is leuk, maar winnen is leuker."

Burgemeester Karel van Soest kijkt alvast vooruit. Volgend jaar gaat de strijd om het keizerschap van Jan Thielen, zegt hij. "Al betwijfel ik of er in Boxmeer een jongeman is die je dat plezier bij voorbaat zou gunnen."

© Gelderlander 2012, op dit artikel rust copyright.

 
Reacties
laatste eerstSorteer reacties
Vele duizenden bezoekers uit heel Nederlang hebben de Cuijkse 11kroegentocht bezocht en moesten hiervoor 5 euro betalen. De Gelderlander heeft bij de gemeente nagevraagd of hier een vergunning voor is??
Carnaval is een "circus", misschien een actueel carnavalsitem voor de Gelderlander. tenminste als ze zo kritisch blijven.
By the way "de 11kroegentocht was top".


Assur Manders - 05-02-2008 | 20:44
Forum-Thread:
De Lachende Pikolo - 06-02-2008 | 12:27

Reageren

blij blozend boos cool verrast droevig egaal gemeen huilend vertwijfeld knipoog lachen rollendeogen tongeruit wijdogig

Reacties van bezoekers op artikelen op deze site zijn meer dan welkom.

Echter: reacties die kwetsend, onnodig grof of beledigend zijn worden niet

geplaatst.

Klik voor de uitgebreide versie van de spelregels