Gelderse steden volgen landelijk beeld

  donderdag 04 maart 2010 | 03:10 | Laatst bijgewerkt op: vrijdag 05 maart 2010 | 11:46

Tekstgrootte tekst verkleinentekst vergroten
Klik op degrafiek voor een grotere afbeelding.

Klik op degrafiek voor een grotere afbeelding.

Een vroege stemster in Bottendaal (Nijmegen).

Een vroege stemster in Bottendaal (Nijmegen).

1/2
start playing the slideshow
NIJMEGEN - De verkiezingsuitslagen in de steden in het verspreidingsgebied van De Gelderlander volgen grotendeels het landelijke beeld. Zowel PvdA als CDA verliezen in beperkte mate, terwijl D66 en GroenLinks het goed deden. Alleen in Doetinchem won de PvdA. De partij werd de grootste in de Achterhoekse stad.

In Nijmegen zijn GroenLinks en D66 de grote winnaars van de verkiezingen. GroenLinks boekte een winst van 2 zetels en kwam op 8 uit. D66 maakte de grootste sprong vooruit en ging van 2 naar 6 zetels. De PvdA in Nijmegen haalde ondanks een verlies van drie zetels (van 11 naar 8) opgelucht adem. Fractieleider Rutger Zwart had zelfs rekening gehouden met een verlies van vijf zetels. De SP verloor stevig en dat kwam hard aan. Lijsttrekker Hans van Hooft gokte vooraf op 9 zetels. Het werden er slechts vijf, een verlies van twee.

De PvdA is ondanks een stevig verlies van 6 zetels samen met de SP nog de grootste partij van Arnhem. Ze hebben allebei 7 zetels. D66 boekt de grootste winst en gaat van 1 naar 4 zetels. Dat blijkt uit de voorlopige verkiezingsuitslag. Pas vrijdag wordt de definitieve telling bekend gemaakt. Behalve de PvdA levert ook coalitiepartner CDA in (van 4 naar 3). GroenLinks, de derde collegepartij, wint een zetel (van 4 naar 5 zetels). Trots op Nederland, nieuw in Arnhem, haalde voldoende stemmen voor een zetel. De extreemrechtse partijen NVU en GCD slaagden er niet in een zetel in de gemeenteraad te veroveren.

De PvdA en de SP zijn in Doetinchem de grote winnaars van de gemeenteraadsverkiezingen. De PvdA behaalde negen zetels, een winst van één en werd daarmee de grootste partij. De SP komt met drie zetels nieuw in de raad. Het CDA, de VVD en GroenLinks verloren ieder een zetel, terwijl D66 en de SGP/ChristenUnie gelijk bleven.

In Ede blijft het CDA de grootste partij. De partij moet wel een zetel inleveren. Ook de PvdA lijdt verlies en moet twee zetels inleveren. VVD, D66 en Burgerbelangen winnen een zetel, wat voor de laatste betekent dat die nieuw in de gemeenteraad komt. SGP, ChristenUnie, Gemeentebelangen en GroenLinks blijven gelijk.

© Gelderlander 2012, op dit artikel rust copyright.

 
Reacties
laatste eerstSorteer reacties
De lokale partijen zijn inderdaad, net als in 2006, in 2010 weer de grootste geworden in Gelderland. Het kaartje dat is opgenomen is wel erg misleidend. Het kaartje neemt alle lokale partijen samen en concludeert dan dat de partijen gezamenlijk de grootste zijn. Lokale partijen verschillen echter sterk van elkaar. Het is dus nogal slordig om de partijen op één hoop te gooien. Aan de conclusie doet het overigens niets af.
micver - 05-03-2010 | 11:46
Pascal, U klaagt dat ik het artikel 3 maal heb gepost.
Nee, mijnheer, dat heb ik NIET gedaan, dat was een fout blijkbaar gemaakt door de Gelderlander.
U verwijt mij iets waarvan u toch ook moet weten, dat berichten eerst worden geaccordeerd voor ze worden geplaatst.
Zo zie je hoe extreem-rechts zich altijd profileert.

De klok horen luiden, maar niet weten waar de klepel hangt
hunchentoot - 05-03-2010 | 11:19
3x posten is ook een vorm van extreem links beleid kerel....al te graag maar willen benadrukken dat het goed gaat terwijl er zoveel mensen zijn die het er niet mee eens zijn, kijk eerst eens naar anderen ipv jezelf !
Pascal - 05-03-2010 | 09:51
@El Toro,
Met de Nijmegenaren hoef je geen medelijden te hebben. Deze stad scoort al jaren hoog op de lijst van meest leefbare grote steden van Nederland. Ook qua sociaal beleid scoort deze stad erg hoog. In de afgelopen 10 jaar is er veel meer werk bijgekomen in Nijmegen, al is de rol van een gemeentebestuur (links of rechts) daarvoor denk ik niet zo van belang. Eindelijk komt er een tweede brug bij en wordt de A50 verdubbelt, dat hebben CDA en VVD niet voor elkaar gekregen, ook niet in de jaren dat zij de wethouder van verkeer mochten leveren. Ik ben tevreden over 8 jaar links beleid in Nijmegen. Ik denk dat je je zwaar vergist als je denkt dat Nijmegen het uitsluitend aan de studenten te danken zou hebben dat links hier hoog scoort. Dat heeft eerder te maken met het feit dat mensen tevreden zijn over de locale overheid die zij hier hebben.
Willy - 04-03-2010 | 22:08
Wat mij betreft mag de coalitie die er was , samen met D66 doorgaan met het gevoerde beleid.
Met één extra nuance: het geteisem moet nu eindelijk eens van de straat af.
Doen ze dat de komende 4 jaar wéér niet, dan zal de PVV Nijmegen ook gaan beheersen.
Alles liever dan dat.
Overigens, ik denk dat in Nijmegen de meeste SP kiezers die zijn weggelopen dat hebben gedaan vanwege de intensievere hondenpoep-controles.
Ik hoop wel, dat die contoles nu niet ophouden, maar juist nóg intensiever worden.

Verder kan ik slechts constateren, dat de afgelopen 8 jaar voor mijn gevoel beter waren, dan de gemeenteraden die we daarvoor steeds hadden.
Ik ben niet echt links, maar ik vindt dat links het uitstekend heeft gedaan.
Gezien de verkiezingsuitslag is er ook geen enkele reden om een ruk naar rechts te maken in Nijmegen. D66 is dan wel rechts, maar socialer dan de VVD en niet te spreken over de PVV, dat is in mijn optiek uiterst extreem rechts.
Geweldig ook, dat die NVU geen potten heeft kunnen breken.
Gaan jullie maar weer fijntjes terug naar Arnhem!
hunchentoot - 04-03-2010 | 17:54

Reageren

blij blozend boos cool verrast droevig egaal gemeen huilend vertwijfeld knipoog lachen rollendeogen tongeruit wijdogig

Reacties van bezoekers op artikelen op deze site zijn meer dan welkom.

Echter: reacties die kwetsend, onnodig grof of beledigend zijn worden niet

geplaatst.

Klik voor de uitgebreide versie van de spelregels

Verkiezingen

Hieronder kunt u doorklikken naar de prognoses en uitslagen.
   Nog geen prognose en uitslag bekend
   De prognose is bekend, de uitslag nog niet
   De uitslag is bekend

  Aalten
  Apeldoorn
  Arnhem
  Berkelland
  Beuningen
  Bronckhorst
  Buren
  Culemborg
  Doesburg
  Doetinchem
  Druten
  Duiven
  Ede
Geldermalsen
Groesbeek
Heumen
Lingewaal
Lingewaard
Lochem
Millingen a/d Rijn
Montferland
Neder-Betuwe
Neerijnen
Nijmegen
Oost-Gelre
Oude IJsselstreek
Overbetuwe
Renkum
Rheden
Rijnwaarden
Rozendaal
Tiel
Ubbergen
Wageningen
West Maas en Waal
Westervoort
Wijchen
Winterswijk
Zaltbommel
Zevenaar

  Rhenen Veenendaal Wijk-bij-Duurstede

  Sint Anthonis
  Boxmeer
Cuijk
Grave
Mill en Sint Hubert


  Gennep Mook-Middelaar

  Almere
   Amsterdam
  Enschede
  's-Gravenhage
's-Hertogenbosch
Eindhoven
Groningen
Leeuwarden
Lelystad
Maastricht
Rotterdam
Utrecht

  Nederland
   Drenthe
   Flevoland
   Friesland
   Gelderland

Groningen
Limburg
Noord-Brabant
Noord-Holland

Overijssel
Utrecht
Zeeland
Zuid-Holland