Gek genoeg?

  woensdag 30 maart 2011 | 07:29

Tekstgrootte tekst verkleinentekst vergroten

In het boek Dinge-dong dat in het jaar 2000 verscheen, stonden in het laatste hoofdstuk achttien gulden regels geformuleerd om het Eurovisie Songfestival te winnen. Ruim tien jaar later is het interessant om te zien of de wetten van toen nog steeds gelden, vooral de interessante regel 4: stop een gimmick in het lied of het optreden. En de belangrijkste vraag natuurlijk: voldoen de 3js met Never alone aan die voorwaarde?

Er is wel degelijk iets veranderd sinds 2000. Zo heeft het festival inmiddels al wat langer ervaring met televoting en is er een batterij aan nieuwe vooral Oost-Europese landen bijgekomen. Dat heeft de uitvoering van de belangrijke regel nummer 4 er niet gemakkelijker op gemaakt. Het aloude gezegde ‘doe maar gewoon dan doe je gek genoeg’ is niet altijd meer van kracht. Soms helpt het om heel erg op te vallen, een andere keer kan het juist tegen je werken. De monsterpakken van Lordi werkten in 2006 wonderwel en Finland won voor het eerst het festival. Maar toen Ierland twee jaar later met een kalkoen op het podium verscheen, straften kijkers en jury dat juist genadeloos af.

Een gimmick hoeft niet altijd opvallend en extreem te zijn. Dat bewees onze Belgische vriend Tom Dice vorig jaar in Oslo door kaal en alleen met zijn gitaartje in beeld te verschijnen. België won niet, maar scoorde verrassend hoog.

Voor de Nederlandse 3JS was dat zelfs de belangrijkste motivatie om mee te doen aan het festival: de muziek was blijkbaar weer belangrijker dan de act. Maar de vraag is of Tom Dice en de 3JS wel helemaal te vergelijken zijn. Het breekbare en muzikale van Tom was natuurlijk wel degelijk een bewust gekozen gimmick. Die werkt niet bij drie stoere, meer gearriveerde heren uit Volendam.

De concurrentie in de halve finale is meteen al moordend van landen die wel proberen om zoveel mogelijk op te vallen, en niet per se met de muziek. Israel brengt de überdiva en transseksueel Dana International weer in stelling. Ierland heeft gekozen voor de vrolijk uitgedoste en zeer beweeglijke tweeling Jedward. In dezelfde halve finale komt Slowakije ook nog met een tweeling. Zweden viel in katzwijm voor de jonge zanger Eric Saade en hoopt dat die looks het ook bij het Eurovisie-publiek goed zullen doen. En dan zijn er nog de in de polls populaire nummers van Estland en Denemarken. Er zijn slechts tien plaatsen te verdelen voor de finale.

Het liedje Never alone en de keurige outfits van Oger uit Amsterdam krijgen het zwaar op donderdag 12 mei.

© Gelderlander 2012, op dit artikel rust copyright.

Reageren

blij blozend boos cool verrast droevig egaal gemeen huilend vertwijfeld knipoog lachen rollendeogen tongeruit wijdogig

Reacties van bezoekers op artikelen op deze site zijn meer dan welkom.

Echter: reacties die kwetsend, onnodig grof of beledigend zijn worden niet

geplaatst.

Klik voor de uitgebreide versie van de spelregels