Poespas redt het niet op songfestival

Auteur: Door Geert Willems | @dingedongs |   dinsdag 10 mei 2011 | 23:07 | Laatst bijgewerkt op: woensdag 11 mei 2011 | 07:43

Tekstgrootte tekst verkleinentekst vergroten
De Armeense Emmy zittend in haar bokshandschoen tijdens de eerste voorronde van het Songfestival in Dusseldorf. Foto: AP

De Armeense Emmy zittend in haar bokshandschoen tijdens de eerste voorronde van het Songfestival in Dusseldorf. Foto: AP

DüSSELDORF - Het lied is weer minder belangrijk geworden op het Eurovisie Songfestival. Veel deelnemende landen hebben weer gekozen voor show en andere poespas op het podium. Maar de jury koos wel voor de liedjes. Dat kan geconcludeerd worden na de eerste halve finale van het festival dinsdagavond.

De negentien optredens vormden een bonte verzameling van rariteiten, gimmicks en aandachttrekkerij en slechts een paar gewone liedjes. Zo begon de Armeense zangeres Emmy in een grote bokshandschoen. Bij de rockers uit Turkije deed een slangenmens moeilijke standjes in een wereldbol. De Duits/Kroatische Daria Kinzer kwam door enkele onnavolgbare goocheltrucs in drie verschillende jurken terecht. Verder waren er lichtgevende schoenen (Rusland), zuurstokkleurige pakken (Servië) en attributen uit het amateurtoneel (Portugal).

De Duitse organisatoren hadden er daarbij voor gekozen om alle remmen los te laten wat betreft het zeer geavanceerde led-scherm op de achtergrond. Alles kan en mag dit jaar en dus gebeurde het ook. Dat had een kakofonie aan beeld- en lichteffecten tot gevolg, die nog bovenop alle extravagante podiumacts kwam.

Het gedoe op het podium leek de laatste jaren juist weer wat uitgebannen. Van de laatste vier winnaars ging het in drie gevallen vooral om het liedje: Servië in 2007, Noorwegen in 2009 en Duitse Lena vorig jaar. Alleen in 2008 won Rusland met hulp van een ijsdanser Evgeni Plushenko, die een choreografie uitvoerde op het podium.

Voor de 3JS was de terugkeer naar de muziek de belangrijkste reden om vorig jaar toe te stemmen in deelname aan het festival. Vooral het optreden van de Vlaamse zanger Tom Dice, helemaal in z’n eentje met alleen een gitaar, maakte indruk op de Volendammers. Zij keken gisteravond dan ook met extra belangstelling naar de uitslag van de eerste halve finale. Dat zou immers een indicatie kunnen geven over het stemgedrag van de jury. Kiezen zij voor liedje of voor show? Voor het eerste dus. Dat geeft hoop voor de 3JS.

Er waren in de eerste halve finale namelijk ook deelnemers die ervoor kozen om het allemaal wat kleiner te houden. De Zwitserse zangeres Anna Rossinelli bijvoorbeeld, de Fin Paradise Oskar en Sjonni’s Friends uit IJsland. Die gingen allemaal door, terwijl ‘zekere finalisten’ als Turkije, Armenië en Noorwegen het juist niet haalden.

Van de negentien deelnemers plaatsten zich er tien voor de finale van zaterdag.
Dat waren Servië, Litouwen, Griekenland, Azerbeidzjan, Georgië, Zwitserland, Hongarije, Finland, Rusland en IJsland.

Volg nieuws van verslaggever Geert Willems ook via twitter: @dingedongs

© Gelderlander 2012, op dit artikel rust copyright.

 
Reacties
laatste eerstSorteer reacties
@Em; ken jij een paar mooie zangers/zangeressen die er echt een mooie show van kunnen maken?
Pseudo - 11-05-2011 | 11:37
@Pseudo: geen show? geen mooie zangers en/of zangeressen? dat heeft dan ws. met smaak te maken, want dat ben ik niet met je eens. Net als het afkraken met smaak te maken heeft, de een vindt dit leuk en de ander dat en het hangt er net vanaf wie het op dat moment mag beslissen, dat is in al dat shows zo (zie ook the Voice, X-factor etc). Wie het hardst schreeuwt wordt het meest gehoord, toch? Dan heb je de categorie zonder eigen menig die met elke wind (lees:schreeuwer) meewaaien, ja en dan krijg je het effect zoals jij beschrijft . Ikzelf vond het nummer dat vorig jaar gewonnen heeft niet byzonder, het zij zo, nieuwe ronden nieuwe kansen, wie niet waagt wie niet wint en zo zijn er nog een paar, oftewel: niet blijven hangen in het verleden, maar de blik vooruit, ouwe koeien uit de sloot blijven halen gaat zo stinken. Veel plezier allemaal met het kijken naar de tweede halve finale morgenavond! (en dan 'spreken' we elkaar weer op vrijdag??
Em - 11-05-2011 | 10:31
Blijft een opmerkelijk evenement, heb er verder niks van gezien, maar als de presentators hun zegje hebben gedaan en schreeuwen de "de lijnen zijn open" terwijl het eerste liedje nog moet komen, tja dan blijft er weinig geloofswaardig meer over. Dus je kunt gewoon stemmen op liedje nr. 10 terwijl nr. 1 nog niet is begonnen
Paul - 11-05-2011 | 09:24
Het gaat ieder jaar hetzelfde in Nederland. Ieder jaar is er weer die hoop en overtuiging dat we het dit jaar wel gaan redden. Ieder jaar slaat Nederland een modderfiguur.
Ook dit jaar, let maar op. Nederland leert het nooit!
Sven - 11-05-2011 | 09:24
Ik vind het een prachtig nummer van de 3JS, neemt niet weg dat je altijd maar moet afwachten wat de uitslag wordt. Ieder zijn smaak. Ik wens ze veel succes.
Het is wel jammer dat muziek en zang op de achtergond geraakt is en daar zou het juist om moeten gaan, maar dit zie je dagelijks.
Tineke - 11-05-2011 | 08:57

Reageren

blij blozend boos cool verrast droevig egaal gemeen huilend vertwijfeld knipoog lachen rollendeogen tongeruit wijdogig

Reacties van bezoekers op artikelen op deze site zijn meer dan welkom.

Echter: reacties die kwetsend, onnodig grof of beledigend zijn worden niet

geplaatst.

Klik voor de uitgebreide versie van de spelregels