DÜSSELDORF - En weer is het niet gelukt. Ook de 3JS met hun Never alone waren volgens de jury’s niet goed genoeg om een plaats in de finale van het Eurovisie Songfestival te verdienen. Nederland zit opgescheept met een songfestivalsyndroom.
In aanloop naar de finaledag was het optimisme zoals gebruikelijk langzaam toegenomen. Delegatieleden en persvertegenwoordigers wisten wel dat het een spannende kwestie zou worden. Halen of falen, de kansen daarop lagen dicht bij elkaar.
De 3JS wilden graag dicht bij zichzelf blijven en zich als eerlijke muzikanten presenteren. Geen tierlantijn, gewoon optreden zoals altijd en zeker geen choreograaf of andere gekkigheid. De act op het podium groeide desondanks toch. Zanger Jan Dulles zong niet alleen maar geconcentreerd zijn liedje met de ogen dicht, maar begon steeds meer de camera te ontdekken. Gitarist Jaap Kwakman speelde zijn natuurlijk enthousiasme uit en zelfs Jaap de Witte kwam plots doelbewust het beeld in lopen.
Na de generale van woensdag, waarop de vakjury’s hun oordeel baseerden, waren de J’s zelfs euforisch. Dit was het optreden zoals ze zich het hadden voorgesteld, geschikt voor de zaal en de tv.
In de uitvoering van gisteravond voor een kleine 20.000 toeschouwers in de zaal en tientallen miljoen voor de buis zette de 3JS opnieuw een sobere maar goede show neer. Het paste in het rustige begin van de show die minder visuele krachtpatserij liet zien dan in de eerste halve finale. De vrolijke kermispop van Bosnië, de vocale kracht van de Oostenrijkse zangeres en de a capella bijdrage van België, bij alle acts stond de muziek centraal.
Maar gaandeweg de uitzendingen kwamen er liedjes die de gimmicks nodig hadden om overeind te blijven. Oekraïne schakelde de wereldberoemde zandkunstenaar Kseniya Simonova in om de performance van zangeres Mika Newton enigszins op te pompen. De folklorerockers van Moldavië probeerden de aandacht af te leiden met grote puntmutsen plus een fietsende vrouw op een eenwieler en Zweden toverde een act met brekend glas op het podium. En dan waren er nog de gimmicks uit Slowakije en Ierland (tweelingen) en de Israelische oud-winnares Dana International (zichzelf).
Al met al was de muzikale kwaliteit echter beter dan in de eerste halve finale. Er waren diverse verfrissende popsongs, uit onder meer Bulgarije, Roemenië en Denemarken.
De tien die zich plaatsten voor de finale zijn Estland, Roemenië, Moldavië, Ierland, Bosnië-Herzegovina, Denemarken, Oostenrijk, Oekraïne, Slovenië en Zweden.
Volg nieuws van verslaggever Geert Willems ook via twitter: @dingedongs
© Gelderlander 2012, op dit artikel rust copyright.



Sorteer reacties











