Aikido, voor wie meer wil dan fitness

  dinsdag 21 augustus 2007 | 12:12

Tekstgrootte tekst verkleinentekst vergroten

Dinsdag, 21 augustus 2007 - TIEL/AMSTERDAM - De eerste aikidodojo in Nederland opende haar deuren in 1963. Dat was één jaar voordat Anton Geesink olympisch kampioen judo werd. Aikido is inmiddels 44 jaar en kan zich in de Lage Landen de jongste Japanse sportsensatie noemen – nummer 3, na judo en jiujitsu.

Een witte vlag met middenin een rode stip als opkomende zon, die vloekt niet met rood-wit-blauw. „Nee, want ons land telt nu vijfduizend aikidoka’s en driehonderd dojo’s”, vertelt Wilko Vriesman, technisch directeur van de Dutch Aikikai Foundation (DAF) en voorzitter oosterse gevechtssporten bij NOCNSF.

Een succes, zo typeert hij de krijgskunst. „Omdat aikido meer is dan fitness. Het is individuele zingeving koppelen aan sportiviteit. Aikido is ideaal voor wie het stadium van aerobics voorbij is.”

Judoka’s op leeftijd biedt aikido eveneens uitkomst. „Je ziet hen bij ons komen als hun competitieve carrière erop zit. Ze zoeken iets anders.”

Aikido is fysiek én mentaal – een manier van leven. Vriesman: „Een zinvol bestaan opbouwen in deze agressieve tijden. Agressie is een bouwsteen voor constructie, maar wel een waar je beheer over moet zien te krijgen.”

De 48-jarige Amsterdammer is tweedegeneratiedocent aikido. „De start maakte ik niet mee. Voor mij begon het in 1997. Met tien mensen was dat, en nu zijn het er vijftienhonderd over zeventig dojo’s verdeeld. Ik denk dat aikido een verdere vlucht zal nemen.”

Iets waar Tiel volgens hem een steentje aan bijdraagt. Vriesman is lovend over de veelbelovende aftrap van Alois Tetelepta, die vorig jaar dojo Manen Cho Ho in gebruik nam. „Als je in je eerste jaar 25 aikidoka’s hebt, doe je het goed. Het is wel de kunst een groep vast te houden, want aikido is een langeademverhaal. Voordat technieken beklijven, ben je heel wat jaren verder.”

Groeien vergt een mensenleven. Leren is een soortgelijk proces, legt Tetelepta uit. „Vandaar dat ik mijn dojo Manen Cho Ho genoemd heb. Het betekent ‘Altijd een beginneling’ en staat voor de filosofie van de oprichter, Morihei Ueshiba. Volgens hem zorgt aikido voor persoonlijke groei. Die wordt bevorderd doordat je steeds een frisse blik hebt. Je kijkt als het ware telkens weer voor het eerst naar de dingen om je heen.”

www.ncaf.nl (Nederlandse Culturele Aikikai Federatie)

dutchaikikaifoundation.nl

www.aikikai.nl

nl.wikipedia.org/wiki/Aikido

© Gelderlander 2012, op dit artikel rust copyright.

Reageren

blij blozend boos cool verrast droevig egaal gemeen huilend vertwijfeld knipoog lachen rollendeogen tongeruit wijdogig

Reacties van bezoekers op artikelen op deze site zijn meer dan welkom.

Echter: reacties die kwetsend, onnodig grof of beledigend zijn worden niet

geplaatst.

Klik voor de uitgebreide versie van de spelregels