Tunnelbak niet de oorzaak van verzakte huizen in Zevenaar

Auteur: door Carine ten Cate |   woensdag 08 april 2009 | 22:16 | Laatst bijgewerkt op: vrijdag 05 juni 2009 | 09:15

Tekstgrootte tekst verkleinentekst vergroten
Om videos te bekijken, heeft u flash nodig. Klik hier om de laatste versie te downloaden.
In 2006 kwamen er zo'n 150 meldingen binnen van verzakkingen bij huizen in Zevenaar. Ook bij Rutger Holtman.

In 2006 kwamen er zo'n 150 meldingen binnen van verzakkingen bij huizen in Zevenaar. Ook bij Rutger Holtman.

ZEVENAAR - De tunnelbak van de Betuweroute blijkt ten onrechte door veel Zevenaarders als boosdoener van verzakte woningen te zijn aangewezen. Een onderzoek door Deltares, Fugro en Alterra, waarvan woensdagavond het rapport werd gepresenteerd, heeft dit aangetoond.

Ook blijkt de invloed van grote bomen in straten waar veel huizen zijn verzakt beperkt te zijn.

Er zijn meerdere oorzaken aan te wijzen voor het inklinken van de kleilaag waardoor huizen scheuren vertonen. Er is geen acuut gevaar dat heel Zevenaar gaat zakken.

Het probleem van ingeklonken klei speelt al langer in Zevenaar. Na de extreem droge lente en zomer van 2006 werden 150 meldingen van verzakkingen gedaan. De zomer was in Zevenaar droger dan elders, omdat het toen in die plaats helemaal niet heeft geregend. Wat Zevenaar ook parten speelt, is dat de grondwaterstand door ruilverkaveling en verstedelijking in de periode van 1962 tot 1975 40 centimeter lager is dan in de rest van Nederland. Ook zijn circa 4.000 woningen tussen 1950 en 1975 zonder heipalen gebouwd.

De onderzoekbureaus adviseren de huiseigenaren uit voorzorg alsnog palen onder hun huis te laten zetten. De kosten bedragen 10.000 tot 15.000 euro per huis. De gemeente Zevenaar wil met de provincie Gelderland overleggen op welke manier mensen in de kosten tegemoet kunnen komen. Een andere belangrijke aanbeveling voor Zevenaar is maatregelen te nemen tegen de te lage grondwaterstand door wadi's of vijvers.

© Gelderlander 2012, op dit artikel rust copyright.

 
Reacties
laatste eerstSorteer reacties
@Hendrikus, lees het stuk nu nog eens joh! Lekker gemakkelijk om altijd schuld te willen verhalen op de overheid! Er staat toch duidelijk (en ik citeer) "Ook zijn circa 4.000 woningen tussen 1950 en 1975 zonder heipalen gebouwd." Als je toch een woning op die manier bouwt in Nederland vraag je toch om problemen? Ga de aannemer maar aanklagen die het destijds heeft gebouwd, die heeft er toch voor gekozen te bouwen zonder heipalen? Ik vind het heel vervelend voor die mensen maar in dit geval is de regering naar mijn mening niet de schuldige.
F - 11-04-2009 | 00:20
Wie goedkoop wil wonen en gaat bouwen op klei kan dit soort dingen verwachten. Dat je niet zo maar op klei kunt bouwen is al jaren bekend. Dus niks hulp van de provincie of de gemeenschap.
Ad vd linden - 09-04-2009 | 13:15
Hoe dan ook, de overheid treft schuld lijkt me:

Grondwaterstand, tunnelbak, maakt niet uit, toch? Mensen maken hoge kosten buiten hun schuld om.
Hendrikus - 09-04-2009 | 10:46

Reageren

blij blozend boos cool verrast droevig egaal gemeen huilend vertwijfeld knipoog lachen rollendeogen tongeruit wijdogig

Reacties van bezoekers op artikelen op deze site zijn meer dan welkom.

Echter: reacties die kwetsend, onnodig grof of beledigend zijn worden niet

geplaatst.

Klik voor de uitgebreide versie van de spelregels

Video archief