De gave van Verdi

  vrijdag 29 mei 2009 | 08:34 | Laatst bijgewerkt op: vrijdag 29 mei 2009 | 08:43

Tekstgrootte tekst verkleinentekst vergroten
Gemmy Laudy met Verdi (zwart) en zijn potentiële opvolger Simba. foto Ermindo Armino

Gemmy Laudy met Verdi (zwart) en zijn potentiële opvolger Simba. foto Ermindo Armino

Eigenlijk moet een hond naar zijn baas luisteren, maar bij Gemmy Laudy zijn de rollen dagelijks omgekeerd. De 37-jarige heeft geleerd dat zij maar beter de wijze raad van hond Verdi kan opvolgen. Zo'n vijf keer per dag drukt de labrador met zijn poot op de alarmknop en dan weet Gemmy: binnen een minuut krijg ik een epileptische aanval.



"Het blijft een bizarre ervaring dat je hond aanvoelt dat er een aanval aankomt, terwijl je eigen lichaam en geest geen voortekenen geven. Ik zet dan snel het gasfornuis uit of leg mijn zoontje Jochem in zijn bed. Je moet er toch niet aan denken dat je onderuit gaat met een kind van twee in je armen."

Het kostte Verdi de nodige moeite om Gemmy te overtuigen van zijn voorspellende gaven. "Hij is opgeleid als epilepsiehond. Dus je weet dat hij ná een aanval het medicijnentasje kan pakken en op de knop drukt. Die staat in verbinding met de mobiele telefoon van mijn man. Valt de aanval mee, en ben ik zelf bij machte om de resetknop in te drukken, dan hoeft hij niet naar huis te komen. Dat is meestal het geval. Maar op een dag begon Verdi onrustig om me heen te lopen, terwijl ik me prima voelde. Hij duwde me naar achteren, alsof hij wilde zeggen: Zitten jij! Ik negeerde het, maar korte tijd later kreeg ik een aanval. Dat is een paar keer gebeurd en toen had Verdi er genoeg van. Hij begon op eigen initiatief op de knop te drukken."

Voor Gemmy blijft het 'een wonder'. En zij is niet de enige. Ook de geleerden worden het er niet over eens hoe sommige epilepsie-, of beter seizurehonden, de kunst van het voorspellen verstaan. "Sommigen denken dat het komt door subtiele gedragsveranderingen bij de baas. Anderen vermoeden dat er een bepaalde geur vrijkomt." Maar in die laatste optie gelooft Gemmy niet. "Het is voorgekomen dat ik een paar straten verderop wandelde en ik gebeld werd door mijn man, die thuis was. Hij zei: 'ga maar even zitten, want Verdi heeft zojuist op de knop gedrukt'. Die hond heeft mij toch nooit kunnen ruiken?" Mogelijk zal lopend onderzoek van Stichting Hulphond, Epilepsiecentrum Kempenhaeghe en Wageningen Universiteit daar meer inzicht in geven.

Deze avond ligt de 12-jarige Verdi keurig op zijn kleed. Naast hem zijn jongere, potentiële opvolger Simba. Helaas voor Gemmy voelt deze retriever de epileptische aanvallen nog niet aankomen. "Waarschijnlijk leert-ie het, misschien niet." Wie de vrienden ziet luieren, kan zich niet voorstellen dat dit duo te boek staat als 'wildebrassen met een eigen wil'. " De gemiddelde hulphond gedraagt zich voorbeeldig, is volgzaam en braaf. Maar een goede epilepsiehond mag best eigengereid zijn. En dat zijn ze." Het is een karaktertrek die Gemmy al eens het leven heeft gered. "Soms krijg ik een loopaanval. Dan lopen mijn benen door terwijl ik geestelijk afwezig ben. Daarom is Verdi en Simba geleerd om bij elke stoeprand te stoppen en pas verder te lopen als ik een commando geef. Ik ben ooit wakker geworden aan de waterkant. Verdi zat naast me op de stoep. Ik had blijkbaar verder willen lopen, maar hij had geweigerd omdat het commando uitbleef."

Dankzij Verdi ('vernoemd naar de componist') en straks ook Simba kan Gemmy het leven leiden waarvan ze deels al afscheid had genomen toen ze als kind ongelukkig ten val kwam en epileptische aanvallen begon te krijgen. Regelmatig werd ze met letsel wakker op de ic. Haar wereld werd kleiner. " Ik heb ook getwijfeld over het moederschap. Misschien was Jochem er nooit geweest als ik Verdi niet had gehad."

Dankzij haar hulphond is de wereld weer groot en kan ze haar hobby's uitoefenen zoals zingen in een koor. En uiteraard gaat een hond mee. "Al werd er in het begin wat vreemd tegenaan gekeken: een hond naast het altaar."

© Gelderlander 2012, op dit artikel rust copyright.

Reageren

blij blozend boos cool verrast droevig egaal gemeen huilend vertwijfeld knipoog lachen rollendeogen tongeruit wijdogig

Reacties van bezoekers op artikelen op deze site zijn meer dan welkom.

Echter: reacties die kwetsend, onnodig grof of beledigend zijn worden niet

geplaatst.

Klik voor de uitgebreide versie van de spelregels







In het Lente-akkoord worden de lasten vooral op de werknemers afgewenteld.