Voedingssupplementen met basilicum gevaarlijk

  vrijdag 02 december 2011 | 13:01 | Laatst bijgewerkt op: vrijdag 02 december 2011 | 13:42

Tekstgrootte tekst verkleinentekst vergroten
Basilicum. Foto:ANP

Basilicum. Foto:ANP

WAGENINGEN - Onderzoekers van Wageningen Universiteit waarschuwen voor plantaardige voedingssupplementen die als hoofdbestanddeel basilicum, venkel, nootmuskaat, sassafras, kaneel of kalmoes bevatten. De voedingssupplementen, die gewoon in de winkel en via internet te koop zijn, zouden schadelijk voor de gezondheid kunnen zijn.
Uit dierproeven zou zijn gebleken dat ze in hoge doses leverkanker kunnen veroorzaken.

De Wageningse wetenschappers werkten mee aan een Europees onderzoek naar plantaardige voedingssupplementen, waarvan de resultaten zijn gepubliceerd in het tijdschrift Food and Nutrition Sciences. Uit dat onderzoek blijkt dat in veel plantensupplementen de gehaltes aan alkenylbenzenen, natuurlijke stoffen in planten die de gezondheid van de mensen kunnen schaden, zo laag zijn dat ze geen risico vormen.

Daarentegen zijn er ook plantaardige voedingssupplementen op de markt die alkenylbenzenen bevatten in gehaltes die bij inname volgens de aanbevolen dosering een dagelijkse dosis alkenylbenzenen oplevert die bij proefdieren tumoren kan veroorzaken. Het gaat daarbij om supplementen die bovengenoemde kruiden of specerijen als hoofdbestanddeel hebben.

De onderzoekers pleiten voor strengere regelgeving voor de voedingssupplementen in kwestie en hebben de publicatie waarin zij hun resultaten bekend maken voorgelegd aan de nieuwe Voedsel en Waren Autoriteit.

© Gelderlander 2012, op dit artikel rust copyright.

 
Reacties
laatste eerstSorteer reacties
Planten beschermen zich tegen ongewenste klanten. Dat is sinds duizenden jaren bekend. Romeinen gebruikten regelmatig plantextracten om iemand anders ziek te maken of om zeep te helpen. Fruit is gemaakt door de natuur om opgegeten te worden. Veel specerijen veroorzaken kanker. Ik heb de literatuur er op nagezocht en basilicum als extract (let daar even op, dat staat niet gelijk aan plant zelf) is absoluut zeker te vermijden. Het is een hoax om anders te denken, dat staat gelijk aan religie.
Piet - 03-12-2011 | 14:16
Allemaal onzien!
Men(Farmacie en Verzekeringen) heeft liever dat we niet gezond en lang leven.
ay - 02-12-2011 | 21:55
@Kijker
Voor mensen met bepaalde aandoeningen, kunnen voedingsupplementen wel een welkome aanvulling zijn hoor , ook al eten deze mensen gevarieerd en gezond;)
Miranda T. - 02-12-2011 | 17:44
@ max minez - 02-12-2011 | 14:05
Pesto gebruik je niet als voedingssupplement (=aanvulling op je dagelijkse voeding): dan gaat het over pilletjes met bv vitamine, ijzer en zo, die je dagelijks naast de maaltijd inneemt.

Maar voor de zekerheid (en vooral als je pesto echt zo goed is) mag je je voorraad naar mij opsturen, dan zal ik het gevaar ervan persoonlijk op mezelf onderzoeken.
kijker - 02-12-2011 | 16:42
Goed onderzoek naar (productie van) goed, vers voedsel zou op kunnen leveren dat supplementen echt geen zin hebben. Alleen bij arm, eenzijdig en slecht voedsel kunnen supplementen enige meerwaarde hebben voor de gezondheid, maar in normale omstandigheden niet.
Dat weet men uit de medische wereld.

Wageningen is de landbouwuniversiteit, haar core business is voedselverbetering en gewas optimalisatie. Hoewel ik het met de strekking eens ben, valt op dat de uitslag van dit Wageningse onderzoek goed is voor Wageningen, en helaas moet je daar rekening mee houden als je in 2011 een wetenschappelijk artikel leest.
kijker - 02-12-2011 | 14:08

Reageren

blij blozend boos cool verrast droevig egaal gemeen huilend vertwijfeld knipoog lachen rollendeogen tongeruit wijdogig

Reacties van bezoekers op artikelen op deze site zijn meer dan welkom.

Echter: reacties die kwetsend, onnodig grof of beledigend zijn worden niet

geplaatst.

Klik voor de uitgebreide versie van de spelregels







Het is een goede zaak om de kloof tussen huren en kopen te laten verdwijnen.