Afscheid van beelden als van vrienden

door Piet Venhuizen. maandag 22 september 2008 | 02:54 | Laatst bijgewerkt op: dinsdag 23 september 2008 | 11:18

Tekstgrootte tekst verkleinentekst vergroten
Het begin van de lasershow die het einde markeert van Sonsbeek 10. Even later zien de honderden aanwezigen op een beeldscherm nog eenmaal alle beelden van de expositie met behulp van laserstralen op een doorzichtig doek geëxposeerd.foto Hans Broekhuizen/De Gelderlander

Het begin van de lasershow die het einde markeert van Sonsbeek 10. Even later zien de honderden aanwezigen op een beeldscherm nog eenmaal alle beelden van de expositie met behulp van laserstralen op een doorzichtig doek geëxposeerd.foto Hans Broekhuizen/De Gelderlander

ARNHEM - Ze waren nog onbekend, de beelden van Sonsbeek 10, toen gilden ze op 8 juni in een processie de stad in droegen.

Gisteravond, bij de sluiting van de meest succesvolle Sonsbeekexpositie aller tijden, namen die gilden afscheid van hun beelden als van oude bekenden.

Grandeur is het motto van Sonsbeek 10 en grandeur is ook wat de slotmanifestatie van de beeldenexpositie kenmerkt. De honderden Arnhemmers die lid zijn van een gilde, komen kort na zevenen samen bij 'hun' beeld in het park. Alleen het gilde van advocaten heeft het af laten weten. In stoet, met fakkels, gaat het vervolgens door het park en bij elk beeld sluiten zich gilden aan. Bij de Witte Villa is zo een grote menigte met fakkels ontstaan; alsof de glooiende hellingen van Sonsbeek Getsemane zijn en de witte gezichten in het flakkerende licht Jezus komen halen.

Maar het zijn gewoon Arnhemmers, onder wie bouwkundige Valentino Dorigo. Hij loopt mee in het gilde van de architecten en zijn beeld is de imponerende ballonnenconstructie van Tomas Saraceno. "Daar ben ik de hele zomer als suppoost bij actief gebleven", vertelt hij. "Ik hielp de mensen in en uit de ballonnen en maakte ook foto's van ze. Als ze me nadien mailden, stuurde ik de foto op. Een Eftelingattractie? Kom nou! Saraceno is een utopisch kunstenaar en in gedachten zie je jezelf al in zo'n ballon boven Arnhem zweven. Al besef je dat het niet kan. En kom je boven Amerika, dan word je neergeknald. Maar de utopie is mooi."

Als iedereen stil staat bij de Witte Villa maakt de band van Guus Tangelder muziek en spreken burgemeester Krikke en Sonsbeek-curator Anna Tilroe dankwoorden. De laatste doet dat hoorbaar met een brok in haar keel. "Ook deze avond, met jullie allemaal weer hier, is opnieuw een ongelooflijke gebeurtenis."

Dan komt de lasershow waarvan niemand zich tevoren een voorstelling heeft kunnen maken. Ze is overweldigend. Eerst schieten er alleen stralen door de lucht, maar is eenmaal een doorzichtig doek omlaag gerold, dan verschijnen daarop de beelden van Sonsbeek 10 in lasertekening. Die beelden die op 8 juni als onbekenden door de stad zijn gedragen, maar die velen inmiddels in hun hart hebben gesloten.

Reageren

blij blozend boos cool verrast droevig egaal gemeen huilend vertwijfeld knipoog lachen rollendeogen tongeruit wijdogig

Reacties van bezoekers op artikelen op deze site zijn meer dan welkom.

Echter: reacties die kwetsend, onnodig grof of beledigend zijn worden niet

geplaatst.

Klik voor de uitgebreide versie van de spelregels