Van boerderij naar natuurbedrijf

Auteur: door Eimert Pruis |   zaterdag 25 april 2009 | 07:01

Tekstgrootte tekst verkleinentekst vergroten
Theo Willemsen tussen zijn koeien.  foto Erik van 't Hullenaar

Theo Willemsen tussen zijn koeien. foto Erik van 't Hullenaar

HUISSEN - Het gaat slecht met de melkveehouderijen in Nederland. De melk wordt voor een lage prijs afgezet waardoor melkboeren in de problemen raken. Het landbouw- en veeteeltbedrijf van Antoon (55) en Theo (54) Willemsen heeft het ook moeilijk.


Echter, zij hebben op meer paarden gewed. "Wij zijn veel meer dan een melkveebedrijf. Met onze bedrijfsvoering denk ik dat we uniek zijn in Nederland."

Van een traditioneel boerenbedrijf naar een natuurbedrijf. Op 155 hectare land heeft Willemsen 210 stuks rundvee rondlopen, een pelsdierhouderij met 3.000 nertsen en een natuurgebied waar ganzen en weidevogels zich huisvesten. "Daar hebben we bewust voor gekozen. Uit economisch perspectief, maar het past ook goed bij onze bedrijfsvoering", legt Huissenaar Theo Willemsen uit.

De weilanden van de boer zijn een ganzenfoerageergebied. Voor het beschikbaar stellen van zijn land krijgt Willemsen een bedrag van de overheid.

"Een schadevergoeding, geen subsidie. Subsidie krijg je voor niks, wij moeten er echter wel wat voor laten. Daar bovenop krijgen we ook iets extra's. We doen het niet voor niks", stelt de natuurboer. "Wij hebben last van de ganzen aan de ene kant, aan de andere kant vinden wij het ook goed passen binnen het bedrijf. In de winter zijn de koeien op stal, dan gaat het prima samen. De 'overzomerende' ganzen eten het gras van de koeien. Vandaar die schadevergoeding."

Het familiebedrijf behelste oorspronkelijk naast rundvee ook varkens, kippen en akkerbouw. Het rundvee bleef over en door het melkquotum besloten de broers hun risico te gaan spreiden. In 1983 begonnen ze met de nertsenfokkerij.

"Die twee takken passen heel goed bij elkaar. Als het rustig is bij de runderen is het druk bij de nertsen en andersom. Zo schuiven we met z'n allen van de veestal naar de nertsenfarm."

Later kwam daar ook het natuurbeheer bij. Willemsen verzorgt de dijken en de uiterwaarden van het gebied.

"We hadden ruimte over. Het was bijna één hectare per koe. Dat extra land hebben we verkocht aan de ganzen en vogels." De ondernemers houden op deze manier de natuur en hun eigen bedrijf in stand. Alles gaat in goede harmonie. "De mest van de nertsen is voor het gras, waar de koeien en ganzen weer van grazen. We houden alles in eigen hand. De ganzen kiezen ook het goede gras uit. Daar zorgen we voor. Zonder ons boeren zijn er hier geen ganzen."

De natuurliefhebber heeft veel binding met de omgeving. "De natuur doet je wat. Ik kan echt genieten van een zondagochtend in het voorjaar. De rust van de natuur, dan haal je een keer diep adem en vergeet je alle zakelijke beslommeringen." Nu hij wat ouder is, vertelt Willemsen, kijkt hij heel anders tegen de natuur aan. " Ik ben opgegroeid op de trekker en wilde alles maar groter en groter. Nu kan ik vijf soorten ganzen onderscheiden en herken ik de geluiden van een grutto en een kievit."

© Gelderlander 2012, op dit artikel rust copyright.

 
Reacties
laatste eerstSorteer reacties
Het is wellicht een weg terug naar het boerderij type wat we eeuwenlang hebben gehad. De plek en de plaats bepaalde wat de boer in zijn bedrijfsvoering deed. Zat hij op zandgrond of op klei. Was er veel water in de buurt of weinig. Eigenlijk een soort natuurlijk boeren biotoop. Het was dwingend maar dat werd aanvaard met boerenverstand en men deed het er dus mee. Het is inderdaad een vraag of specialisatie niet te eenvoudig en dus altijd vroeg of laat een potentiële achilleshiel is. Een compliment voor deze creatieve boer! Ronald Molendijk, Wonen in Oude Sfeer.
Ronald Molendijk - Wonen in Oude Sfeer - 27-04-2009 | 08:36

Reageren

blij blozend boos cool verrast droevig egaal gemeen huilend vertwijfeld knipoog lachen rollendeogen tongeruit wijdogig

Reacties van bezoekers op artikelen op deze site zijn meer dan welkom.

Echter: reacties die kwetsend, onnodig grof of beledigend zijn worden niet

geplaatst.

Klik voor de uitgebreide versie van de spelregels




De Lingewaardse parochie De Levensbron heeft aangekondigd dat over drie jaar zes van de huidige zeven katholieke kerken dicht gaan. Alleen Huissen-stad blijft open. De sluiting van kerken in Lingewaard gaat veel te rigoureus.

Reactieformulier Betuwe

Redactie Betuwe
Kadestraat 3
Postbus 9500
6800 KX Arnhem
Telefoon: 0481-371510 (voor redactionele spoedgevallen buiten kantooruren: 06-20436743)
E-mail: redactie.elst@gelderlander.nl

Suzanne Huibers, chef
Dolf Schellekens,
Bernardo van Hal,
Job van der Meer,
Karin Mulder, plv. chef
Rob van der Velden,

Adverteren
Maurice Doppen
, accountmanager
Telefoon: 08801-32506
Marjo Limpens, accountmanager
Telefoon: 08801-32509
E-mail: advertenties.nijmegen@gelderlander.nl