Welkom op het adres: Postwagon 56A

  zaterdag 24 december 2011 | 12:00 | Laatst bijgewerkt op: zaterdag 24 december 2011 | 12:29

Tekstgrootte tekst verkleinentekst vergroten
De familie Ernsten voor hun noodwoning op het spoor in Nijmegen. Nelletje Ernsten zit op schoot bij haar moeder. Fotoarchief Hannie de Croon

De familie Ernsten voor hun noodwoning op het spoor in Nijmegen. Nelletje Ernsten zit op schoot bij haar moeder. Fotoarchief Hannie de Croon

De vijf families die in 1921 in zes noodwoningen op het spoor in Nijmegen woonden. Fotoarchief Hannie de Croon

De vijf families die in 1921 in zes noodwoningen op het spoor in Nijmegen woonden. Fotoarchief Hannie de Croon

1/2
start playing the slideshow

NIJMEGEN - In 1921-1922 woonden vijf families in zes uitgerangeerde wagons op het spoor in Nijmegen. Twee ansichtkaarten uit 1921 herinneren aan de verder bij historici onbekende noodwoningen in treinstellen. De postkaarten komen uit de nalatenschap van Nelletje Ernsten, op de foto’s nog een baby.

Dochter Hannie de Croon uit Beuningen zocht contact met het Gemeentearchief Nijmegen om achter het verhaal van de noodwoningen te komen. In het adresboek van 1922 zijn de adressen en bewoners terug te vinden: Spoorwagon A60/A73, Postwagon 56A, Spoorwagon A73, Wagon A63 en Oude Nonnendaalseweg wagon A69. Veel meer is er niet bekend.

De foto’s waar de moeder van Hannie als baby opstaat, doken twee jaar geleden op. Haar moeder en andere familieleden wisten er niets over te vertellen. Toen haar moeder in januari 2011 overleed, besloot Hannie (52) haar stamboom uit te zoeken en kreeg ze hernieuwde interesse voor de afbeeldingen. „Waar was het toilet? Hoe kookte ze? Maar vooral: Waarom woonde ze daar?”

Op het gemeentearchief in Nijmegen was het bestaan van de noodwoningen in wagons onbekend. Een vrijwilliger vond de adressen, bewoners en hun beroepen wel terug. In de zes wagons woonden vijf families volgens het adresboek van 1922. In totaal waren zij met tien volwassenen en dertien kinderen. De familie Ernsten woonde zeven maanden op de Oude Nonnendaalseweg wagon A69. De andere families heetten Lubberhuizen, Willems, Pannevis en Wolf. De kostwinners werkten voor de NS als remmer, stoker, ploegbaas en hoofdgeleider.

Ook voor medewerkers van het Spoorwegmuseum en Guus Veenendaal, schrijver van een boek over de geschiedenis van de Nederlandse Spoorwegen, is het nieuw dat in Nijmegen wagons als noodwoningen zijn gebruikt. Veenendaal: „Het is vrij zeldzaam in die tijd. Ik weet wel dat spoorwegmaatschappijen daar in de Eerste Wereldoorlog mee begonnen. Na de Tweede Wereldoorlog gebeurde het meer. Het zal heel primitief zijn geweest.”

Hannie de Croon weet dankzij het archief iets meer over haar familiegeschiedenis. „Ik denk dat ze voor het werk naar Nijmegen zijn gekomen. Ik wist dat opa poetser was, maar niet dat hij later lakspuiter werd. Mijn nichtje wist te vertellen dat opa graag machinist wilde worden. Maar omdat hij kleurenblind was, mocht dat niet.”

Maar het echte verhaal van het hoe en waarom blijft nog in het verleden verborgen. „Ik hoop dat familie van de andere bewoners er meer over weet. Die familieleden ben ik nu aan het zoeken.”

Weet u iets over de wagonhuizen? j.vgruijthuijsen@gelderlander.nl

© Gelderlander 2012, op dit artikel rust copyright.

 
Reacties
laatste eerstSorteer reacties
En de mensen in 2011 maar klagen.
Angel - 24-12-2011 | 12:53
Dat kunnen ze nu ook mooi doen, voor studenten of zo. Er staan immers een hoop treinen weg te rotten op 't station in Nijmegen. En die staan er al een jaar of 5 a 6 als het niet langer is. Je zou denken met zo'n hoge oud-ijzerprijs dat ze allang weg waren. Maar nee, de NS verhoogt liever de kaartjes dan dat ze op een andere manier aan geld proberen te komen.
Frits - 24-12-2011 | 12:28
Die kant gaan we ook nu weer op met de afbraak van het economisch systeem. En de bewoners in de Schuytgraaf maar klagen over de Albert Hein in een noodwinkel.....
Teus - 24-12-2011 | 12:09

Reageren

blij blozend boos cool verrast droevig egaal gemeen huilend vertwijfeld knipoog lachen rollendeogen tongeruit wijdogig

Reacties van bezoekers op artikelen op deze site zijn meer dan welkom.

Echter: reacties die kwetsend, onnodig grof of beledigend zijn worden niet

geplaatst.

Klik voor de uitgebreide versie van de spelregels




De Sint-Stevenskerk in Nijmegen verkeert in nood. Er is veel geld nodig om verval te voorkomen en noodzakelijk herstelwerk uit te voeren. Er worden acties geïnitieerd. Wat vindt U? Heeft U suggesties voor acties om geld bijeen te brengen voor de St.-Steven?
Klik hier

Redactie Nijmegen
Winselingseweg 10, Postbus 36, 6500 DA Nijmegen
Telefoon: 024-3650505
E-mail: redactie.nijmegen@gelderlander.nl
Fax: 024-3650499

Jaap van Essen, chef
Vincent Ceulemans, plaatsvervangend chef

Eindredactie
Telefoon:
024-3650568
Bettie Arends, Jan-Peter Sengers

Internet
Marijn Flipse, Danique Maas, Steven de Jel, Joris Jan Voermans

Redactie Stad
Harm Graat (teamleider) Jaap Bak, Jacqueline van Ginneken, Jasper van Gruijthuijsen, Frank Hermans, Rob Jaspers, Wim van de Louw, John van Oppen, Ronald Wiegerinck en Francine Wildenborg

Redactie Rijk van Nijmegen
Geert Willems (teamleider), Hans Peeters, Roeland Segeren en Bram van Zundert

Redactie Maas en Waal en Wijchen-Beuningen
Jacqueline de Bekker (teamleider), Peter Deurloo, Geert Geenen, Bianca Govers, Bas van der Hoeven, Menno Pols, Leo Klaassen en Hai Voeten

Redactie Maasland
Eric Reijnen Rutten (teamleider), Geurt Franzen, Dennis Greijn, Joost Ariaans, Henk Baltussen en Frank Houtappels.

Redactie Sport
Lex Lammers (teamleider), Danny van den Broek, Walter Nieuwkamp, Kosse Stegman en Herman Wissink
Email: redactie.sport@gelderlander.nl

Adverteren
Savas Atila, accountmanager
Telefoon: 08801-32167
Eelco Postma, accountmanager
Telefoon: 08801-32170
Email: advertenties.nijmegen@gelderlander.nl