College Nijmegen: 'Duurzame stad' prioriteit

Auteur: door Harm Graat |   zaterdag 27 maart 2010 | 07:42

Tekstgrootte tekst verkleinentekst vergroten
 Foto: Mariska Hofman

Foto: Mariska Hofman

NIJMEGEN - Over vier jaar zie je in Nijmegen beduidend meer zonnepanelen op daken en zijn veel meer huizen energiezuinig gemaakt.
Dat is één van de voornaamste ambities van de nieuw te vormen coalitie van GroenLinks, PvdA en D66. "Het thema 'duurzame stad' wordt de komende jaren nóg belangrijker", zegt GroenLinks-voorman Jan van der Meer, tevens formateur. "Planmatig toewerken naar een klimaatneutrale gemeente wordt een speerpunt. In Nijmegen zijn nog 50.000 huizen energiezuiniger te maken."

Inmiddels hebben de drie partijen vijf van de twaalf onderhandelingsrondes erop zitten. Andere belangrijke thema's: werk en inkomen (er zijn ambitieuze werkgarantieplannen in de maak voor mensen die een uitkering aanvragen), wonen (meer vraaggericht bouwen, minder sociale bouw) en economie (versterken van het vestigingsklimaat door lagere ozb-lasten voor bedrijven en verdere versterking van de kenniseconomie).

In afwijking van het vorige, linkse college legt de nieuwe coalitie meer nadruk op ieders eigen verantwoordelijkheid en zelfredzaamheid. Wat dat exact inhoudt, wil Van der Meer nog niet zeggen. "Maar het mag niet ten koste gaan van de sociaal zwaksten."

De koers van het nieuwe college omschrijft hij als 'progressief' in plaats van links. "Het wordt vooruitstrevender, op tal van terreinen gaan we bekijken hoe we ons beleid kunnen moderniseren, hoe we efficiënter kunnen werken."

Vorige week maakten de drie partijen al duidelijk dat ze zich genoodzaakt zien 15 tot 25 miljoen euro per jaar te bezuinigen. Dat betekent dat er minder ruimte is voor nieuwe plannen dan vier jaar geleden. Mogelijk worden bestaande plannen, zoals die voor een tram in de stad, in de ijskast gezet.

© Gelderlander 2012, op dit artikel rust copyright.

 
Reacties
laatste eerstSorteer reacties
@marcel - 28-03-2010 | 09:20
De hypotheekrente geldt voor iedereen. Als je die afschaft worden de huizen 30% goekoper. Netto kost hetzelfde huis dan precies evenveel.
Je ziet dat bv. in Duitsland, waar huizen voor Duitsers even duur zijn als Nederlandse huizen voor Nederlanders.
Alleen voor de Nederlanders die de boel oplichten en in Duitsland een huis kopen maar in Nederland de rente aftrekken is een huis daar goedkoper. Het is net zo lang als het breed is.
Het is niet eerlijk om de renteaftrek af te schaffen voor mensen die een hypotheek hebben afgesloten op basis van die aftrek. De huizenprijzen zijn namelijk ingesteld op de aftrek.
Frits - 29-03-2010 | 13:54
@Marc

Ook huurders betalen mee, onze ozb zit in de huurprijs en wordt afgedragen door de woningcooperaties. Waarom denk je dat deze opeens miljoenen moeten geven aan de zogenaamde vogelaarswijken?
M. V. - 28-03-2010 | 08:10
RE marc:

Je betaald niet veel meer hoor, de huizen zijn eigendommen van banken hoor.
DIt noemen ze een lening, hypotheek dus.
En de huurders betalen ook genoeg hoor.
Jullie profiteren van de hypotheekaftrek rente, dat zouden ze moeten afschaffen.
Heel Nederland moet meebetalen omdat jullie groter en duurder willen wonen als je buren.
Als je een huis wilt kopen, moet je dat op eigen kracht kunnen doen, en niet gebruik maken van de aantrekkelijke rente aftrek.
Dus nu niet zeiken dat huurders alles gratie krijgen, jullie willen status hebben, dan moet je er ook maar voor betalen.
Maar ja, in deze tijd een koophuis kunnen blijven betalen is al moeilijk, laat staan verkopen.
Tja nu zitten de kopers met de gebakken peren, omdat ze het koophuisje niet meer kunnen betalen.
Huren is net zo mooi, maar door hebberigheid komen heel veel huizenkopers in de problemen omdat ze zich vergist hebben in het kosten/baten plaatje.

groeten
marcel - 28-03-2010 | 06:49
"De nieuwe coalitie legt meer nadruk op ieders eigen verantwoordelijkheid en zelfredzaamheid." Het is alsof ik het verkiezingsprogramma van de VVD hoor! En dat is een goed teken wat mij betreft.
Jansen - 27-03-2010 | 16:11
En hoe zit het met de belastingen voor huizenbezitters ? Wij betalen nu zowat alles en huurders nagenoeg niets
Marc - 27-03-2010 | 18:17

Reageren

blij blozend boos cool verrast droevig egaal gemeen huilend vertwijfeld knipoog lachen rollendeogen tongeruit wijdogig

Reacties van bezoekers op artikelen op deze site zijn meer dan welkom.

Echter: reacties die kwetsend, onnodig grof of beledigend zijn worden niet

geplaatst.

Klik voor de uitgebreide versie van de spelregels




De Sint-Stevenskerk in Nijmegen verkeert in nood. Er is veel geld nodig om verval te voorkomen en noodzakelijk herstelwerk uit te voeren. Er worden acties geïnitieerd. Wat vindt U? Heeft U suggesties voor acties om geld bijeen te brengen voor de St.-Steven?
Klik hier

Redactie Nijmegen
Winselingseweg 10, Postbus 36, 6500 DA Nijmegen
Telefoon: 024-3650505
E-mail: redactie.nijmegen@gelderlander.nl
Fax: 024-3650499

Jaap van Essen, chef
Vincent Ceulemans, plaatsvervangend chef

Eindredactie
Telefoon:
024-3650568
Bettie Arends, Jan-Peter Sengers

Internet
Marijn Flipse, Danique Maas, Steven de Jel, Joris Jan Voermans

Redactie Stad
Harm Graat (teamleider) Jaap Bak, Jacqueline van Ginneken, Jasper van Gruijthuijsen, Frank Hermans, Rob Jaspers, Wim van de Louw, John van Oppen, Ronald Wiegerinck en Francine Wildenborg

Redactie Rijk van Nijmegen
Geert Willems (teamleider), Hans Peeters, Roeland Segeren en Bram van Zundert

Redactie Maas en Waal en Wijchen-Beuningen
Jacqueline de Bekker (teamleider), Peter Deurloo, Geert Geenen, Bianca Govers, Bas van der Hoeven, Menno Pols, Leo Klaassen en Hai Voeten

Redactie Maasland
Eric Reijnen Rutten (teamleider), Geurt Franzen, Dennis Greijn, Joost Ariaans, Henk Baltussen en Frank Houtappels.

Redactie Sport
Lex Lammers (teamleider), Danny van den Broek, Walter Nieuwkamp, Kosse Stegman en Herman Wissink
Email: redactie.sport@gelderlander.nl

Adverteren
Savas Atila, accountmanager
Telefoon: 08801-32167
Eelco Postma, accountmanager
Telefoon: 08801-32170
Email: advertenties.nijmegen@gelderlander.nl