‘Stadsbrug bedreiging voor monument’

Auteur: Door onze verslaggever |   vrijdag 15 september 2006 | 05:22 | Laatst bijgewerkt op: woensdag 16 januari 2008 | 14:44

Tekstgrootte tekst verkleinentekst vergroten

Vrijdag, 15 september 2006 - NIJMEGEN - Het ‘Oversteekmonument’ op de Oosterhoutsedijk ligt wel erg dicht bij de toekomstige stadsbrug. Een nieuw regionaal comité wil het beschermen.

De initiatiefnemers willen voorkomen dat het oorlogsmonument ergens anders wordt neergezet, of door de massaliteit van de nieuwe brug enkele tientallen meters verderop in het niet valt. Dat zou de historische gebeurtenis die het werk markeert volgens hun geen recht doen.

Het monument herinnert aan de heldhaftige daden van het Amerikaanse 82nd Airborne Division, die op 20 september 1944 onder hels Duits vuur vanuit Nijmegen de Waal overstaken om de noordzijde van de Waalbrug te veroveren. Dat gebeurde roeiend in rubberen bootjes. Van de honderden soldaten die de oversteek maakten, vonden er 48 de dood en raakte een veelvoud gewond. De actie heeft een prominente plek in de film A Bridge Too Far, waarbij Robert Redford de oversteek leidt.

„Het was een zelfmoordactie die wereldwijd echt in de top-10 van oorlogsmoed staat“, zegt Oosterhouter Johan van Asten van het comité in oprichting.

Hij weet zich gesteund door Fred Lanoye, de Nijmeegse hoofdredacteur van het landelijke veteranenblad Checkpoint. Lanoye vindt dat de gemeente Nijmegen te weinig doet om de herinnering aan de Oversteek levend te houden. „Steeds staat maar weer het Romeinse verleden in de aandacht, terwijl de moderne geschiedenis links blijft liggen. En dat terwijl die veel zichtbaarder is.“

Lanoye wijst op de ‘bussen vol’ buitenlanders die door Nederland rijden om historische plaatsen uit de oorlog te bezoeken. De nieuwe stadsbrug biedt wat dat betreft een kans, meent hij. Vanaf die brug kan met borden de weg gewezen worden naar het monument, dat in elk geval voorzien moet worden van parkeerplaatsen en een verzorgde omgeving.

Ook neemt het comité een voorschot op de nieuwe naam van de brug. Die moet toch zeker verwijzen naar de Oversteek. Van Asten: „Je kunt denken aan de All America Airborne-brug, of de Moffat Burris-brug. Dat was de man die de oversteek in een bootje leidde.“

De Oversteek wordt dinsdag om half twee bij het monument herdacht door onder meer leerlingen van basisschool De Oversteek, diplomatieke en militaire delegaties uit Amerika en wethouder Paul Depla.

© Gelderlander 2012, op dit artikel rust copyright.

 
Reacties
laatste eerstSorteer reacties
Fantatisch voor dit monument dat het dicht bij de brug komt te liggen!! Dit betekent dat het meer aandacht krijgt dan dat het nu zo afgelegen ligt.
joep - 16-09-2006 | 10:25
Echt niet om lullig te doen, maar als dat monument tweehonderd meter verplaatst zou moeten worden, is er toch geen man overboord? Laten we wel even realistisch blijven...
Jannes - 15-09-2006 | 20:59

Reageren

blij blozend boos cool verrast droevig egaal gemeen huilend vertwijfeld knipoog lachen rollendeogen tongeruit wijdogig

Reacties van bezoekers op artikelen op deze site zijn meer dan welkom.

Echter: reacties die kwetsend, onnodig grof of beledigend zijn worden niet

geplaatst.

Klik voor de uitgebreide versie van de spelregels




De Sint-Stevenskerk in Nijmegen verkeert in nood. Er is veel geld nodig om verval te voorkomen en noodzakelijk herstelwerk uit te voeren. Er worden acties geďnitieerd. Wat vindt U? Heeft U suggesties voor acties om geld bijeen te brengen voor de St.-Steven?
Klik hier

Redactie Nijmegen
Winselingseweg 10, Postbus 36, 6500 DA Nijmegen
Telefoon: 024-3650505
E-mail: redactie.nijmegen@gelderlander.nl
Fax: 024-3650499

Jaap van Essen, chef
Vincent Ceulemans, plaatsvervangend chef

Eindredactie
Telefoon:
024-3650568
Bettie Arends, Jan-Peter Sengers

Internet
Marijn Flipse, Danique Maas, Steven de Jel, Joris Jan Voermans

Redactie Stad
Harm Graat (teamleider) Jaap Bak, Jacqueline van Ginneken, Jasper van Gruijthuijsen, Frank Hermans, Rob Jaspers, Wim van de Louw, John van Oppen, Ronald Wiegerinck en Francine Wildenborg

Redactie Rijk van Nijmegen
Geert Willems (teamleider), Hans Peeters, Roeland Segeren en Bram van Zundert

Redactie Maas en Waal en Wijchen-Beuningen
Jacqueline de Bekker (teamleider), Peter Deurloo, Geert Geenen, Bianca Govers, Bas van der Hoeven, Menno Pols, Leo Klaassen en Hai Voeten

Redactie Maasland
Eric Reijnen Rutten (teamleider), Geurt Franzen, Dennis Greijn, Joost Ariaans, Henk Baltussen en Frank Houtappels.

Redactie Sport
Lex Lammers (teamleider), Danny van den Broek, Walter Nieuwkamp, Kosse Stegman en Herman Wissink
Email: redactie.sport@gelderlander.nl

Adverteren
Savas Atila, accountmanager
Telefoon: 08801-32167
Eelco Postma, accountmanager
Telefoon: 08801-32170
Email: advertenties.nijmegen@gelderlander.nl