Alleen al in Nederland kampen 100.000 mensen met het vermoeidheidssyndroom. Onderzoekers in Reno (VS) claimden in oktober een test te hebben ontwikkeld waarmee ze bij twee derde van de cvs-patiënten het xrmv-virus konden aantonen. Net als bij hiv zou dit overdraagbaar kunnen zijn via bloed.
Canada heeft op basis van het Amerikaanse onderzoek, gepubliceerd in het hoog aangeschreven blad Science, als eerste land in de wereld al die conclusie getrokken en maatregelen genomen. Sanquin vindt dat echter niet nodig met de huidige informatie.
"Cvs-patiënten mogen al geen bloed geven en vormen dus geen gevaar. Maar ook bij ex-patiënten bij wie het virus nog virulent zou kunnen zijn, is nog volkomen onduidelijk in hoeverre cvs overdraagbaar is en of het virus überhaupt oorzaak is van de ziekte", aldus medisch secretaris Ed Slot.
Feit is dat alleen in de VS positieve xrmv-bloedtesten zijn gevonden. UMC St Radboud, hét kenniscentrum op dit terrein in Nederland, zegt dezelfde test gedaan te hebben en kreeg geen enkele positieve uitslag. Op het Nijmeegse onderzoek bestaat veel kritiek. Het zou onder een te kleine groep en te snel en te slordig zijn gedaan. Wat ook tegen het Radboudziekenhuis spreekt, is dat dit gezwegen heeft over een nieuwe studie die in februari in Reno is gedaan met dezelfde bloedmonsters als die in Nijmegen. Daarbij werd alsnog een positieve uitslag gevonden bij 30 procent. Radboudonderzoeker Frank van Kuppeveld beweert op zijn beurt dat 'Reno' in het laboratorium fouten heeft gemaakt.
"Wie er gelijk heeft, kan ik niet beoordelen", stelt directeur Mery Rietdijk van ME/CVS Stichting Nederland, patiëntenvereniging met 3.200 leden. "Maar het is de zoveelste keer dat hét belangrijkste cvsinstituut van Nederland niet transparant is. Door een mogelijk verband met het virus te verzwijgen, wordt ons een kans ontnomen om zelf de juiste keuze te maken. Misschien blijkt straks dat het toch beter was géén bloed te geven."
© Gelderlander 2012, op dit artikel rust copyright.


Sorteer reacties













