Gay jongens en gay meisjes vermaken zich zaterdagmiddag op een van de vrachwagens tijdens de parade van de Roze Zaterdag 2008 in Tiel. Foto: ANP
Danseressen tijdens de parade van Roze Zaterdag 2008 vermaken zich zaterdagmiddag in Tiel. Foto: ANP
Ouders van homo's lopen zaterdagmiddag mee in de parade van de Roze Zaterdag 2008 in Tiel. Foto: ANP
De eerste wagen die in de roze optocht door het centrum van Tiel reed was ook meteen de beste. Daarna volgden voornamelijk loopgroepen, al dan niet met spandoeken voor een bepaald doel. Variërend van tegen een afkickkliniek, tot voor steun aan homoseksuele zonen en dochters. foto Jan Bouwhuis
TIEL – Ongeveer 40.000 bezoekers hebben de Roze zaterdag in Tiel bezocht. Het jaarlijks terugkerende evenement voor acceptatie en integratie van homoseksuelen is volgens de organisatie heel goed verlopen.
Zie ook:
In totaal zijn zijn vier personen aangehouden. Onder hen drie jongedames van 19 en 20 jaar oud. Zij zijn bekeurd voor vechten op straat.
Een 18-jarige man uit Waardenburg is aangehouden voor vechten op het Plein en na verhoor weer in vrijheid gesteld met een omgevingsverbod. Hij werd een tweede keer aangehouden omdat hij dit verbod negeerde en terug was gelopen naar het centrum.
Overdag bezochten naar schatting ruim 40.000 mensen de Parade die dwars door het centrum trok.
Tussen de acht- en twaalfduizend muziekliefhebbers bleven daarna in de stad om zich te vermaken bij een van de verschillende podia. De meeste mensen waren te vinden bij de podia op de Markt en het Plein. De extra politie-inzet is rond half twee 's nachts afgebouwd.
Hoogtepunt was is de parade, die in de middag door Tiel trok.. Deelnemers waren onder andere Defensiepersoneel, gemeenteambtenaren, de politie en ouders van homoseksuele kinderen.
De Roze Zaterdag begon met een oecumenische dienst in de Maartenskerk. Aansluitend gaven mannenkoren uit het hele land een voorstelling. Nieuw op Roze Zaterdag was het Gezondheidsplein, waar onder meer het Aidsfonds en de Schorer Stichting voorlichting gaven. De NS had zaterdagavond extra treinen ingezet om de bezoekers naar de Randstad te brengen. Zondag stond in Tiel nog een Roze Koopzondag op het programma.
Op andere plaatsen in Europa ging het er heel wat minder rustig en vreedzaam aan toe. Rechtsradicalen vielen zaterdag deelnemers van de eerste grotere gayparades in Tsjechië en Bulgarije aan. In de Tsjechische plaats Brno zouden zeker twintig mensen gewond zijn geraakt toen homo’s en lesbiennes met vuurwerk en traangas werden bestookt. Ook in de Bulgaarse hoofdstad Sofia probeerden rechtsradicalen de optocht te verstoren.
De politie heeft 88 rechtsradicalen gearresteerd die deelnemers aanvielen. Onder de arrestanten bevindt zich de leider van de Nationalistische Unie, Boyan Rasate. Hoewel de politie veel agenten op de been had gebracht om toe te zien op een rustig verloop, vielen skinheads de extravagant uitgedoste deelnemers aan. Ze gooiden met stenen en vuurwerk.
In Nederland wordt het jaarlijkse feest voor homoseksuelen in 2010 in Amersfoort gehouden, zo werd in Tiel bekend gemaakt. .Al eerder is bepaald dat de Nederlandse versie van de Amerikaanse Gay Pride in 2009 in Den Haag wordt gehouden.
© Gelderlander 2012, op dit artikel rust copyright.






Sorteer reacties












