De eerste wagen die in de roze optocht door het centrum van Tiel reed was ook meteen de beste. Daarna volgden voornamelijk loopgroepen, al dan niet met spandoeken voor een bepaald doel. Variërend van tegen een afkickkliniek, tot voor steun aan homoseksuele zonen en dochters. foto Jan Bouwhuis
TIEL - De zon begint net op tijd te schijnen voor de Parade, de traditionele bonte stoet op Roze Zaterdag. Het centrum van Tiel is in het begin van de middag al aardig volgestroomd.
In de Waterstraat en de Markt is er geen doorkomen meer aan. Wat opvalt is dat de slogan 'Ook jij bent welkom' aardig in de praktijk wordt gebracht. Want de dag mag roze gekleurd zijn, er zijn ook veel hetero's op de been. Veel winkels hebben hun etalages roze gekleurd en de sfeer is overal gemoedelijk en gezellig. De Parade op zich valt echter bitter tegen. Niet alleen vanwege de gigantische gaten in de optocht, maar ook qua kwantiteit en kwaliteit. Een handjevol grote wagens en een paar groepen, onder wie politie, defensie, COC en FNV. Voor de chauffeurs van de grote wagens moet het een heksentoer geweest zijn om de bochten op het smalle parcours te nemen.
Een SM-wagen met mannen met zweepjes is overigens de enige, die wat gefronste wenkbrauwen teweegbrengt bij het publiek.
De ouders van homo's krijgen nog wel applaus voor hun spandoek 'Wij staan naast hen. U toch ook?' Volkomen misplaatst is een spandoek, die de Parade besluit: een protest tegen de afkickkliniek aan de Beatrixlaan in Tiel. ,,Dat heeft toch niets met deze dag te maken'', roept een Tielenaar verbaasd uit.
De reacties over de Parade zijn niet zo bijster positief. Ad Smit uit Ruurlo: ,,Het hangt als los zand aan elkaar, ik vond het erg rommelig.'' Willy Dirks uit Amsterdam: ,,We gaan elk jaar, maar dit viel erg tegen. Meestal lopen we ook mee, we zijn wel begonnen. Maar halverwege zijn we afgehaakt. Misschien heeft het ook te maken met het programma, er waren allerlei andere onderdelen tijdens de Parade.''
Wellicht is het van Den Haag, de opvolger van Tiel in 2009, niet zo'n gek idee om de Parade van het programma te schrappen. De Haagse organisatie vindt het overbodig omdat de homo-emancipatie al een flink eind op weg is. Daar is Dirks het niet mee eens: ,,In een tijd dat homo's steeds meer gepest worden, moet je dit juist onder de aandacht brengen. Maar ach, als Roze Zaterdag maar doorgaat.''
© Gelderlander 2012, op dit artikel rust copyright.


Sorteer reacties














