Arnhem weer eens ‘hoog op het verkeerde lijstje’, ditmaal op de Onderwereldkaart van RTL Nieuws
ARNHEM - Arnhem is een van de vijf steden in Nederland die het grootste risico lopen om in de greep van de georganiseerde misdaad te komen. Dat concludeert RTL Nieuws. Dat deed onderzoek naar de kwetsbaarheden van Nederlandse gemeenten voor zogeheten ondermijnende criminaliteit.
Alleen in Heerlen, Kerkrade, Rotterdam en Den Haag zijn de problemen groter. Die steden vormen op de zogenoemde ‘Onderwereldkaart’ van de nieuwsrubriek de top 4. Het is voor het eerst dat RTL Nieuws zo’n overzicht publiceert. Opvallend is het aantal Limburgse gemeenten in de top 10. Sittard-Geleen staat op 7, Brunssum op 9 en Roermond op de tiende positie. Dat zou te maken hebben met de ligging nabij de Duitse grens.
De analyse wil inzichtelijk maken op welk gebied gemeenten kwetsbaar zijn en wil inwoners en bedrijven helpen invloeden van de onderwereld op de bovenwereld te herkennen. Bepaalde signalen voor ondermijning, zoals het aantal kwetsbare jongeren en de handel in wapens, worden meer gezien in steden. In kleinere gemeenten zijn drugsverdachten vaak familie van elkaar, zo blijkt.
Arnhem kwetsbaar voor criminelen
Arnhem blijkt op tal van gebieden kwetsbaar voor criminelen. Volgens RTL Nieuws telde de politie in de eerste tien maanden van dit jaar 24 zaken van wapenhandel. Daarnaast is 3,6 procent van de panden in de stad in bezit van een eigenaar met een strafblad en loopt bijna 6 procent van de jongeren een verhoogd risico om in de drugscriminaliteit te belanden. In de stad kampt meer dan 1 op de 10 huishoudens met problematische schulden.
De problemen met ondermijning zijn voor Arnhem geen verrassing. In 2021 luidde de Rekenkamer van de gemeenteraad daarover de noodklok. Arnhem geeft criminelen te weinig tegengas, was de conclusie van een onderzoek in juni van dat jaar. Dat leidde tot een politieke roep om meer actie.
Arnhem wil meer handhavers aanstellen
Sindsdien zijn wel maatregelen genomen. Zo is afgelopen najaar besloten dat er acht handhavers bij komen. Burgemeester Ahmed Marcouch had om 17 extra mensen gevraagd. Arnhem trekt nog altijd minder geld uit voor de bestrijding van criminaliteit dan vergelijkbare gemeenten. De stad staat met afstand bovenaan in de lijstjes met misdrijven.
Ook op de Onderwereldkaart van RTL Nieuws staat Arnhem met een vijfde plek dus hoog. Nijmegen staat op plek 47 van de 352 onderzochte gemeenten. Apeldoorn is te vinden op 78, Doetinchem op 103, Ede is 173e. Het is na een verzuchting van een wethouder in de Gelderse hoofdstad ondertussen een gevleugelde uitdrukking geworden: ,,Arnhem staat weer eens hoog op de verkeerde lijst.”
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
column
Om vijf uur ’s ochtends je bed uit, net als Obama: waarom we graag succesvolle mensen nadoen
Thijs Launspach is psycholoog en stressexpert en auteur van het boek Fokking druk. Hij verwondert zich over het moderne werken en geeft elke week tips voor meer geluk en minder stress op je werk. Vandaag: routines van succesvolle mensen -
PREMIUM18
Week vol stakingen voor de boeg: dit is wat je ervan gaat merken
Buschauffeurs, treinmachinisten, afvalophalers, boa’s: vanaf vandaag regent het stakingen en protestacties van personeel. En dat zal direct voelbaar zijn. -
Getest: Dit is de beste vrijstaande vaatwasser
Wat is de beste vrijstaande vaatwasser? En welke heeft de beste prijs-kwaliteitverhouding? De Consumentenbond geeft antwoord. -
PREMIUMMet Video
Angstcultuur op Arnhemse bedrijventerreinen: ‘Veel ondernemers durven geen misstanden door te geven’
ARNHEM - Ondernemers op bedrijventerreinen durven bedrijven die het niet zo nauw nemen met de regels, niet aan te spreken. ,,Je kunt gerust zeggen dat op sommige terreinen een angstcultuur heerst”, zegt voorzitter Hans Robert van der Doe van de Stichting Arnhemse Bedrijventerreinen (StAB). -
Rijstevlaai en soezen: dit kan iedere beginnende thuisbakker maken
Iedereen is gek op zoetigheid. Natuurlijk kan je hiervoor naar de bakker bij jou om de hoek gaan, maar veel bakrecepten kun je heel makkelijk zelf maken. Twee patissiers geven inspiratie voor de makkelijkste bakrecepten waar iedereen mee aan de slag kan.
-
PREMIUMmet video
Netwerk van 500 criminelen actief rond Arnhem: poort naar keiharde onderwereld
Rond Arnhem bestaat een wisselend netwerk van bijna vijfhonderd actieve criminelen. Een kwart van hen kan bestempeld worden als ‘aanstormend crimineel talent’. Rond de 20 jaar oud maken zij, veelal met een opvallend gebrek aan empathie, bliksemsnel carrière in de georganiseerde drugsmisdaad. -
-
-
PREMIUM
Politiechefs: ‘Je hebt de hele stad nodig om jongeren uit de drugsmisdaad te houden’
Een op de acht jongeren uit de kwetsbare wijken in Nederland dreigt af te glijden in de drugscriminaliteit. Dweilen met de kraan open? De Arnhemse politiechefs Frank van Leeuwen (35) en Gideon Zandstra (40) weigeren dat te geloven. Jongeren kún je uit de drugsmisdaad houden, stellen zij. Maar man, wat maken ze zich zorgen. -
PREMIUM
Man (35) schoot met alarmpistool bij woning in Renkum en bedreigde zijn ex, agent en bewindvoerder
Een 35-jarige man, destijds wonend in Arnhem, krijgt 260 dagen cel en tbs met voorwaarden, als het aan het Openbaar Ministerie ligt. De officier van justitie vindt dat de enige passende straf voor het schieten met een alarmpistool bij een woning in Renkum, het bedreigen van zijn ex plus haar moeder, een agent en een bewindvoerder.
In samenwerking met indebuurt Arnhem