Veolia gaat indien nodig gevecht aan over biomassacentrale in Arnhem
ARNHEM - Het Franse concern Veolia onderneemt juridische stappen als de opening van een biomassacentrale op het Industriepark Kleefse Waard door Arnhems verzet wordt gedwarsboomd.
Medewerker Marianne Mulder van Veolia heeft dat woensdagavond laten weten aan de gemeenteraad van Arnhem. Die debatteerde over de houtgestookte centrale, waartegen het verzet vanuit de bevolking groeit. Voornaamste kritiekpunt is dat dit alternatief voor een gasgestookte centrale met zijn uitstoot veel vervuilender zou zijn voor het milieu en veel ongezonder voor de mens.
Behoud Bomen
Voorman Mark Bosch van Werkgroep Behoud Bomen Arnhem en Marloes Spaander, een van de bewoners van woonboten in de nabij IPKW gelegen Nieuwe Haven, riepen de gemeenteraad andermaal op alsnog een stokje te steken voor de centrale, waarvoor de vergunningen een paar jaar geleden al zijn verleend door de provincie. In tegenstelling tot wat wethouder Jan van Dellen eerder beweerde, zou dat volgens hen wel degelijk nog mogelijk zijn.
Zo zou om intrekking van de door de provincie verleende natuurvergunning kunnen worden verzocht, omdat die zou stoelen op verkeerde aannames over de uitstoot van stikstof. ,,Hoe is het in godsnaam mogelijk dat, terwijl alle wetenschappers en milieuorganisaties het erover eens zijn dat biomassa in feite een leugenachtig en giftig goedje is en dat de stook ervan boordevol stikstof zit, dit college van burgemeester en wethouders toch wil doorgaan met die troep?”, zo hield Bosch de raad voor.
Veel uitspraken zijn onjuist
Veolia-vertegenwoordiger Mulder stelt dat de soep niet zo heet wordt gegeten als door Bosch c.s. opgediend. Met haar spreekbeurt in de raad liet Veolia zich overigens voor de eerste keer publiekelijk uit over zijn eigen biomassacentrale nu die zoveel kritiek losmaakt. ,,Veel uitspraken die worden gedaan zijn onjuist en onterecht”, aldus Mulder. Zij stelt dat Veolia aan alle wet- en regelgeving voldoet.
Volgens de zegsvrouw heeft Veolia de centrale op IPKW in 2014 overgenomen met het doel om de daar gevestigde bedrijven met minder energie toe te laten kunnen en de energie-opwekking te verduurzamen. Mulder: ,,We stoten nu al 50 procent minder CO2 uit dan toen we de centrale net hadden overgenomen.” De toevoeging van een biomassacentrale aan de energie-installatie is een volgende stap in de energiereductie en vervangt een onrendabele gasketel met veel nadelig effect voor het milieu.
Stoken op takken en toppen
,,Ten opzichte van de huidige situatie vermindert door de biocentrale de CO2-uitstoot met ongeveer 20.000 ton per jaar”, stelt Mulder. Veolia wil bovendien onderzoeken hoe de CO2 kan worden afgevangen. Aan stikstof wordt 44 ton minder uitgestoten, een reductie van bijna 30 procent ten opzichte van nu. Gestookt wordt volgens haar niet op bomen en bossen, zoals de critici stellen, maar op de schone takken en toppen van bomen die vrijkomen bij het bosbeheer. ,,Per jaar gaat het om ongeveer 45.000 ton snoeihout, zeven vrachtwagens per dag.”
Veolia ontwikkelt de centrale met een overheidssubsidie van 76 miljoen euro, voor een periode van twaalf jaar. Binnen die periode zegt het bedrijf nieuwe en nog duurzamer toepassingen te willen vinden die als alternatieve energiebron kunnen dienen.
De gemeenteraad praat woensdagavond nog verder over de biomassa-centrale. Op verzoek van de SP en de Partij voor de Dieren wordt een spoeddebat gehouden.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Koken & Eten
Hygiëne in de keuken: maak ook je kruidenpotjes af en toe goed schoon
Veel gevallen van voedselvergiftiging ontstaan thuis, aldus het RIVM. De meeste bacteriën in de keuken denk je waarschijnlijk te vinden in de keukenhanddoek, vuilnisbak of snijplank, maar uit een nieuwe studie blijkt dat kruidenpotjes nog grotere bacteriemagneten zijn. -
‘Biomassacentrale Arnhem is nog te stoppen, ook door politiek’
ARNHEM - De biomassacentrale op Industriepark Kleefse Waard in Arnhem is nog tegen te houden, ook door de lokale politiek. -
Van Ginkel bij selectie, Pröpper in basis Vitesse
Marco van Ginkel zit na zijn bliksemtransfer meteen bij de wedstrijdselectie van Vitesse. De Arnhemse club staat voor de confrontatie met FC Emmen. In Drenthe start Davy Pröpper in de basis. -
PREMIUM
Bouwer biomassacentrale Arnhem bedreigd door tegenstanders
ARNHEM - Het verzet tegen de bouw van een biomassacentrale in Arnhem verhardt. Veolia, bouwer van de centrale, is bedreigd door een of meer tegenstanders. Het Franse bedrijf heeft hiervan aangifte gedaan bij de politie. -
met video
Allemaal op de foto: bijna 100 carnavalsprins(ess)en komen samen bij het grote De Gelderlander Prinsentreffen
In een afgeladen Hubert in Nijmegen troffen tientallen carnavalsprinsen en -prinsessen en hun gevolg elkaar bij het jaarlijkse prinsentreffen van de Gelderlander. Bijna negentig verenigingen namen de moeite om naar Nijmegen te komen voor een gezamenlijke foto.
-
Dit zijn de goedkoopste auto's voor private lease
Met private lease kun je voor een vast bedrag in een gloednieuwe auto rijden. Nagenoeg alles is inbegrepen: of het nu wegenbelasting, de verzekering, onderhoud of pechhulp is, je hoeft er niet over na te denken. Dit zijn de goedkoopste modellen. -
-
-
PREMIUM
‘Linke soep!’ Bekendheid Hans Böhm schaakt tegen leden van jarige vereniging in Dieren
Schaakbekendheid Hans Böhm (73) speelde zaterdagmiddag twintig partijen simultaan, ter ere van het 55-jarige bestaan van de Dierense schaakvereniging Theothorne. ,,In plaats van snel te winnen, probeer ik mensen een spannende wedstrijd te bieden.” -
interview
Paniek om een dringend mailtje van de baas: waarom ons brein soms worstelt met werk
Kenniswerk is zwaar voor onze mentale gezondheid, ziet Christianne Vink, psycholoog en auteur van Het grote hoe ik werk boek. Ze ontmoet in haar praktijk werkenden die worstelen met vermoeidheid en stress, en zich tegelijkertijd moeilijk kunnen concentreren. Wat kun je daaraan doen?
In samenwerking met indebuurt Arnhem
21 reacties
Resterende karakters 500
Log in en reageerWillemII
WillemII
Theo1
Fietser
Dion