Wat maakt het leven nou echt de moeite waard? ‘Een lijst met wel een miljoen briljante dingen’
ARNHEM - Erik Whien, geboren en opgegroeid in Gendt, is een van de meest succesvolle theaterregisseurs van dit moment. Begin februari brengt Het Nationale Theater ‘Every Brilliant Thing’ van schrijver Duncan Macmillan naar de kleine zaal van Stadstheater Arnhem. Vijf vragen aan Whien, die het stuk regisseerde.
Dit verhaal schijnt een nieuw, ander licht op depressie. Dat is nodig, vond schrijver Duncan Macmillan.
„Het maakt depressiviteit bespreekbaar. Open en bloot. Er rust een taboe op depressieve gevoelens, op het feit dat ons leven bij vlagen helemaal niet leuk is, je soms tegenwind ervaart. Op social media laten we iets anders zien. De hoofdpersoon in het stuk heeft een depressieve, suïcidale moeder.
Om overeind te blijven begint het kind aan een lijst met dingen die het leven de moeite waard maken. Die lijst als reddingsboei bevat eerst kinderlijke thema’s: ijsjes, watergevechten, struikelende mensen. Maar de lijst groeit met het kind mee, onderwerpen veranderen passend bij elke levensfase. Totdat het een lijst met wel een miljoen briljante dingen is die het leven de moeite waard maken.”
Je regisseert Tamar van den Dop en Bram Suijker in deze solo die zij om en om spelen. Zij brengen persoonlijkheid mee. Dat levert telkens een unieke vertolking op?
„Ja, het worden hierdoor twee verschillende voorstellingen opgebouwd rond hetzelfde script. Bram zet weer andere dingen op zijn lijst dan Tamar doet. Het maakt de voorstelling persoonlijk en geloofwaardiger.”
Wat is de rol van publiek?
„We spelen het stuk in kleine setting, in kleine zalen. Het zou ook in een foyer kunnen of in een buurthuis. Publiek zit met de neus op de acteurs en maakt deel uit van de voorstelling. Eigenlijk is het publiek de hoofdrolspeler. Bram en Tamar zijn de aangevers, het publiek kopt in.”
Centraal staat ook de soundtrack ‘Geluk’.
„De vader van het kind houdt van muziek, van vinyl vooral. Specifieke nummers, bijvoorbeeld van Ray Charles, roepen herinneringen op. Muziek doet dat ook voor spelers en publiek. Mij raakt het fragment van Bill Evans, Peace Piece, telkens weer.”
Ondanks dat zware thema beloof je ons een hoopvolle avond.
„Door eerlijk en kwetsbaar te zijn, vrij over depressiviteit te praten wordt alles lichter. De eerste zin hakt erin: ‘Ik begon aan mijn lijst na haar eerste poging’. Door er open over te praten en dankzij het publiek dat ook een duit in het zakje doet, wordt het een hartverwarmende ervaring.”
‘Every brilliant thing’, door Het Nationale Theater, vrijdag 3 tot en met zaterdag 5 februari in Stadstheater Arnhem.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Arnhem wil Marcouch officieel houden als burgemeester: ‘Echt een ambassadeur’
Arnhem wil Ahmed Marcouch (PvdA) behouden als burgemeester. Een meerderheid van de gemeenteraad stemde woensdagavond in met zijn benoeming voor nog eens zes jaar.Arnhem -
PREMIUM
Airborne Wandeltocht wankelt door vertrek voltallig bestuur, ophef over nieuwe koers: ‘Leden vinden ons te commercieel’
Het voltallige bestuur van de Airborne Wandeltocht is opgestapt. Aanleiding is een clash met de leden van de organiserende Politie Sportvereniging Renkum over de nieuwe koers.Oosterbeek -
PREMIUM
Open Huizen Dag: zo prik je door de verkooptrucjes heen
Wil je meerdere huizen die in de buurt te koop staan bekijken? Dat kan op 1 april tijdens de Open Huizen Dag van NVM. Met de tips van Hans André de la Porte van Vereniging Eigen Huis ga je goed voorbereid op huizenjacht. -
PREMIUMEnergierekening
Robert: ‘Afgelopen jaar verbruikten we 21.000 kWh aan stroom en wekten we 18.900 kWh op’
Hoeveel geld besteed jij aan energie in huis? Hoe probeer je de kosten omlaag te brengen? Deze vragen stellen we elke week aan een Nederlander. Vandaag: Robert Schrijvers (53) uit Maria Hoop in Limburg. -
Uit (in) De Regio
Tips voor een uitje in de regio: kermis in Velp en fantasy schrijfworkshop
Zin in een avondje muziek of theater, of liever een stevige wandeling in de natuur? In de online rubriek ‘Uit (in) de regio’ vind je klein nieuws en diverse tips om je vrije tijd te besteden.
-
Nieuws gemist?
Huurders moeten motivatiebrief schrijven én op intakegesprek • Erik-Jan kijkt plots tegen grijze muur van 8 meter aan
Geen tijd gehad om het nieuws te volgen? Wij hebben de oplossing. De Gelderlander zet elke dag de belangrijkste berichten op een rij. Dit is een selectie van het nieuws van donderdag 30 maart.Arnhem -
-
-
eigen tuin eerst
Plant nu een vlinderstruik in je tuin voor meer bijen en vlinders
Meer vlinders in je tuin? Met een paar vlinderstruiken heb je dat zo voor elkaar. Nu is de ideale tijd om ze te planten. Tuingoeroe Romke van de Kaa heeft een paar mooie exemplaren voor je uitgezocht. -
PREMIUMzeven vragen6
Nóg meer hoofdpijn voor Vitesse door zaak-Abramovitsj: wat kunnen de gevolgen zijn?
Volgens de zogeheten oligarch-documenten heeft de Rus Roman Abramovitsj in het geheim de overname van Vitesse gefinancierd. Zo zou er door de toenmalig eigenaar van Chelsea 117 miljoen euro in de Arnhemse club zijn gestopt. Zeven vragen over een schimmige zaak.Arnhem
In samenwerking met indebuurt Arnhem