Brandweer in Berg en Dal en Heumen haalt strenge aanrijtijd meestal niet
GROESBEEK/MALDEN - De brandweer komt in Berg en Dal en Heumen vaker te laat dan op tijd bij noodoproepen. Althans, als gerekend wordt met de zeer strikte opkomst- en aanrijtijden.
Delen per e-mail
Dit blijkt uit het jaaroverzicht van de Brandweer Gelderland-Zuid, waar de korpsen in de gemeenten Berg en Dal en Heumen onder vallen. In Berg en Dal - met kazernes in Millingen, Groesbeek en Beek - waren vorig jaar 34 ‘zwaailicht-en-sirene-oproepen’. Heumen heeft twee posten; in Malden en Overasselt. Zij verzorgden samen 15 spoedritten.
Zes minuten
Bij een brand in een woning moet de brandweer eigenlijk binnen zes minuten na de melding ter plaatse zijn; en zelfs nog iets sneller als het om een bovenwoning gaat. Dat zijn inzetsnelheden die doorgaans alleen bij de altijd op de kazerne aanwezige beroepsbrandweer wordt gehaald of als de brand zo’n beetje naast de kazerne plaatsvindt. De korpsen in de regio bestaan vrijwel louter uit vrijwilligers. Nijmegen kent wel een beroepsbrandweer en komt op 74 procent ‘op tijd’ uit.
Berg en Dal haalde vorig jaar voor die 34 spoedritten slechts in 17 procent de strenge norm. Bij zes incidenten was de brandweer wel binnen de wettelijke tijd aanwezig. In Heumen was de brandweer in 26,7 procent van de gevallen officieel op tijd. Berg en Dal heeft haar aanrijtijd wel verkort ten opzichte van 2017. In dat jaar was de brandweer in 11,1 procent van de incidenten binnen 6 minuten er plaatse. Heumen haalde toen nog een percentage van 46,2 procent.
Streng
De strenge normtijden zijn sinds een paar jaar onderwerp van discussie in brandweerkringen. Als er immers 2 of 3 minuten extra zou mogen worden gerekend, vallen de meeste spoeduitrukken wél binnen de normen.
Het aantal gevallen van niet-spoedeisende hulpverlening steeg in beide gemeenten. In Berg en Dal rukte de brandweer vorig jaar 151 keer uit, tegenover 128 ritten in 2017. De Heumense brandweerlieden telden 61 van zulke ritten in 2018, het jaar daarvoor 41.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Lezers helpen lezers
Met vrienden prutst Geert aan een knikloopbuks
In deze rubriek elke week het verhaal achter een oproep uit de rubriek Lezers helpen lezers. -
PREMIUMHet virus en ik6
Bart werkt bij de Maartenskliniek: ‘Eerst weer leren haren kammen en tanden poetsen’
Verpleegkundig specialist revalidatiegeneeskunde Bart van Oosteren van de Sint Maartenskliniek ziet sinds een jaar een nieuwe, maar ook vertrouwde categorie patiënten. Ze hebben door Covid-19 een lange ic-opname achter de rug en kampen met neurologische klachten. -
PREMIUM8
Burgemeester Berg en Dal: ‘Zorgen om illegale carnavalsfeestjes als virusbrandhaard’
GROESBEEK - Carnaval en wintersport bleken vorig jaar superspreaders van het coronavirus. Nú kunnen ze de Covid-cijfers opnieuw doen pieken. Dat vreest Berg en Dals burgemeester Mark Slinkman. Hij zag dat het op het ijs in zijn gemeente afgelopen weekend té druk was en is bang voor de gevolgen van illegale carnavalsfeesten. -
PREMIUM
Man (54) nam te weinig medicijnen in en viel broer aan met stofzuigerbuis: ‘Ik maak je dood’
GROESBEEK - Een 54-jarige man uit Groesbeek heeft donderdag voor de rechtbank in Arnhem toegegeven dat hij, in een zeer achterdochtige toestand, zijn vriendin van haar autosleutels beroofde en zijn broer mishandelde met een stofzuigerbuis. -
PREMIUM
Graafmachines boetseren nieuwe Bruuk: natuurgebied krijgt meer kwel- en minder regenwater
GROESBEEK - De Bruuk behoort tot de top 3 van de botanisch rijkste natuurterreinen van Noord-West Europa. Op één enkele vierkante meter komen tientallen plantensoorten voor, te vergelijken met een tropisch regenwoud. Een ingrijpende miljoenenoperatie moet het Groesbeekse reservaat een nieuwe boost geven. De werkzaamheden moeten eind dit jaar klaar zijn.
-
Tienduizenden verborgen objecten en documenten Vrijheidsmuseum straks online te zien, complete collectie wordt gedigitaliseerd
GROESBEEK - Slechts een klein deel van de grote collectie van het Vrijheidsmuseum in Groesbeek is permanent te zien. Maar daar komt verandering in: dankzij een ambitieus digitaliseringsproject zijn de 80.000 voorwerpen, foto's en documenten straks online te bekijken. -
PREMIUM
Met deze 11 tips maak je van carnaval rond Nijmegen tóch een feest: wél optocht en gratis bier van pastoor
Geen optocht. Geen hossende mensenmassa. Het blijft dit weekend stil in de straten van Knotsenburg, Heksenketel en co. Hoewel? Met deze 11 tips kan je je in en om Nijmegen toch in carnavalssferen wanen! -
PREMIUM2
Test: waar ligt het mooiste natuurijs rond Nijmegen? Van gevaarlijk slushpuppy-ijs tot mini-Weissensee
BEEK/ NIJMEGEN/ WIJCHEN - Het vriest en Nederland ontdooit. Ook rondom Nijmegen stappen we dit weekend massaal op de schaats. Verslaggever Daan Rieken test ijs-hotspots in de regio. Waar kun je de ijzers het best onder binden?
4 reacties
Umme Nie
Henk Janssen
Gg F hdg
Hasja