Nieuwe horeca in Rijk van Nijmegen hoopt nu op het eerste jaar zonder lockdowns
MALDEN/BEEK/MILLINGEN/MOOK - Nieuwe horecaondernemers in de regio hebben nog geen normaal jaar gedraaid met hun zaak. Razendsnel worden nu de tafels weer gedekt en is het duimen dat een nieuwe lockdown uitblijft.
Woensdagmiddag is het weer een drukte als altijd in Eten en Drinken in het voormalige pand van de Rabobank in Malden. Lekker, zoals ze het er na de opening begin juli gewend waren toen het zonnige terras aan de Rijksweg direct een hit was en ook het restaurant binnen door dorpsbewoners met open armen werd ontvangen. Tot er in december abrupt een eind kwam aan de voorspoedige start toen alles dicht moest.
Doordat eigenaar Michiel Houkes sindsdien al zijn personeel in dienst hield én producten voor de afhaalservice toch al in huis waren, kon hij na de persconferentie van dinsdagavond snel schakelen om weer gasten te ontvangen.
Maar wat voelde deze lockdown lang, zeg. Veel langer dan de vorige
,,We kunnen overal weer vrij normaal opstarten”, zegt Houkes, die nog drie vestigingen heeft in Groesbeek, Lent en Nijmegen. ,,Maar wat voelde deze lockdown lang, zeg. Veel langer dan de vorige. Die duurde wel een half jaar, maar deze zes weken hadden mentaal bij ons een veel grotere impact omdat de horeca in Duitsland en België gewoon mocht doorgaan. Dat deed pijn.”
Natuurlijk was er de overheidssteun, maar doordat ‘Malden’ nog geen heel jaar omzet had om die op te baseren, kwam de klap toch hard aan. Over al zijn bedrijven gerekend ging er door alle maatregelen de afgelopen twee jaar 3 ton verloren, zegt Houkes.
Warm gebaar
,,Daar zakt je broek toch van af? Dan zegt de overheid dat we corona sámen moeten dragen, maar zo is het dus niet geweest. In Malden gebeurde wél wat moois. De gemeente Heumen gaf ons wat geld voor de kosten van het controleren van coronatoegangsbewijzen, in plaats van de extra overheidssteun in een extra boa of zo te steken. Geen groot bedrag, maar het voelde als een warm gebaar dat we in andere gemeenten niet zagen.”
Nog niet open
Doordat de leverancier pas op donderdag komt, kan het nog prille Kookdoom in Millingen pas vrijdag weer open. Mede-eigenaar Dominique Janssen berust erin: ,,Nu hebben we mooi de tijd om alles weer een beetje voor te bereiden. De reserveringen vallen niet tegen. Ik zie de toekomst zonnig in.”
Op 1 januari 2021, midden in de lockdown van die winter, doopten Amanda en Dominique Janssen als nieuwe eigenaren De Taverne in Millingen om tot Brasserie de Kookdoom. Pas in de lente konden klanten voor het eerst van het menu proeven, want het restaurant deed nooit aan afhalen of bezorgen, ook de afgelopen weken niet. ,,We kwamen al snel tot de conclusie dat zoiets ons alleen geld zou kosten”, zegt Dominique. ,,Met de steunmaatregelen en het buffertje dat we in de zomer opbouwden, hebben we het gered. Maar dat buffertje is nu wel een keer op.”
Lady Lavender
Vanaf november mocht de nieuwe patisserie Lady Lavender in Mook maar een maandje proeven aan het ontvangen van gasten. De zaak ging woensdag meteen weer open. De patisserie overleefde met een afhaalloket voor gebak en koffie, zegt eigenaar Dominika Sasvari: ,,Het ging. Het was genoeg om tenminste de rekeningen te voldoen.”
Ook in Beek is er een uitspanning die vanaf het prille begin van lockdown naar lockdown is gegaan. Letterlijk. Brasserie Charley aan de Nieuwe Holleweg startte in de herfst van 2020 midden in lockdown nummer twee slechts als bezorgrestaurant. Wel één dat succesvol was, trouwens, maar toen de zaak in april écht open kon, was er toch blijdschap. Nu het opnieuw weer kan, heeft gastvrouw Romiley Veenhof de deur dan ook meteen opengezet.
Ik wil weten waar ik aan toe ben. Het gejojo moet klaar zijn
,,Het was even puzzelen met personeel, maar we zijn er helemaal klaar voor”, zegt ze. ,,Ik zag het natuurlijk al aankomen dat de opening van de horeca dinsdagavond het nieuws zou zijn, dus ik heb met een beetje risico alvast alles wat nodig was besteld. Ze komen altijd op woensdagochtend, dus dat kwam mooi uit.”
Ook gasten liepen alvast op de zaken vooruit. Waar Eten en Drinken in Malden niet werkt met reserveren, stromen de tafelverzoekjes bij Charley al de hele week binnen. Niet dat er al een avond helemaal volgeboekt is, maar Veenhof ziet al een drukke vrijdag- en zaterdagavond aankomen.
Ze hoopt natuurlijk dat dit de laatste lockdown was die ze meemaakt. ,,Ja, het bezorgen was de eerste keer een succes, maar de afgelopen anderhalve maand was het al minder. Genoeg om te overleven, hoor, maar je merkte dat veel mensen daar ook wel een keertje klaar mee zijn. Het voortdurend schakelen is ook vervelend. Ik wil weten waar ik aan toe ben. Het gejojo moet klaar zijn.”
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Benzine in Duitsland vanaf volgende week 50 cent per liter goedkoper dan in Nederland
Duitsland voert op 1 juni een accijnsverlaging door, waardoor een liter Euro 95 dan 1,72 euro kost. Dat is bijna vijftig cent minder dan in Nederland. Ten opzichte van de Nederlandse adviesprijs bedraagt het verschil zelfs meer dan 60 cent. -
PREMIUM
‘Feestelijk’ duel zwart omrand: Coen Maertzdorf beleeft gekke dag bij De Treffers
GROESBEEK - Een feest der herkenning. Dat had het duel van De Treffers met Kozakken Boys moeten worden voor Coen Maertzdorf. Het pakte anders uit, en dat had niets met de late 2-2 te maken. -
PREMIUM
Een viersterrenhotel voor de sterns uit West-Afrika, in de Oude Waal
OOIJ - Voor de zwarte sterns, trekvogels die rond deze tijd vanuit West-Afrika aankomen na een reis van zo’n 4000 kilometer, is deze week op de Oude Waal een viersterrenhotel ingericht. Op het water drijven sinds maandag 36 splinternieuwe vlotjes die de voorbijvliegende vogels moet verleiden juist hier aan gezinsuitbreiding te gaan doen. -
De nare bijsmaak van de term Human Resources: ‘Mensen zijn geen productiemiddelen’
Psycholoog Thijs Launspach is stressexpert en auteur van het boek Fokking druk. Hij verwondert zich over het moderne werken en geeft elke week tips voor meer geluk en minder stress op je werk. Vandaag: Human Resources -
PREMIUM1
Oude boerderij van Thé de Pruus wordt hotspot voor kunstenaars
ZYFFLICH/LEUTH - Een van de bekendste boerderijen in het grensgebied, in de schaduw van de Thornsche Molen op Duits grondgebied, krijgt een nieuwe bestemming. Het kunstenaarspaar Bart Elfrink en Caroline Koenders is er vorig jaar komen wonen en wil er een bruisend centrum voor beeldende kunst van maken.
-
Politie waarschuwt voor rukkende mannen op Bisonbaai: ‘Onthoud signalement of maak een foto’
OOIJ - De politie krijgt de laatste tijd meldingen over mannen die zichzelf bevredigen op de Bisonbaai in Ooij. Dat zouden ze in het zicht van andere bezoekers doen. Dat schrijven wijkagenten op Instagram. -
PREMIUM
Steeds meer te doen op de boerderij: nu ook muziek op wijnterras (naast de scharrelkippen)
GROESBEEK - Het is een landelijke trend, maar in Groesbeek en omgeving lijken ze voorop te lopen: boeren met creatieve nevenactiviteiten. Op het terras van wijn- en kippenboer John Grutters en zijn vrouw Virginie kun je wijn drinken en komt binnenkort ook een muziekband optreden. -
PREMIUMGeld & Geluk
Ron en Yvonne wonen in Sri Lanka: ‘We houden van luxe, maar vinden snel iets duur’
In deze rubriek vragen we lezers naar hun relatie tussen Geld en Geluk. Ron en Yvonne hebben Sri Lanka even verruild voor Nederland. ‘Verbazend hoe ontevreden mensen hier kunnen zijn, terwijl ze zoveel keuzes hebben.’