Asielzoekers missen afspraak door chaos in opvang
Diverse asielzoekers lopen hun afspraak bij de vreemdelingenpolitie mis, omdat ze in een crisisopvang elders in het land verblijven en het COA ze niet op tijd in Ter Apel krijgt. Daardoor raakt de ernstig overbelaste asielketen nog verder verstopt.
Jaap Velema, burgemeester van Westerwolde, zegt dat minimaal 30 procent van de capaciteit van de vreemdelingenpolitie in Ter Apel onbenut blijft. ,,Er zit daar nu genoeg personeel, maar door de chaotische situatie krijgt het COA niet alle mensen op tijd hier. Slechts 60 tot 70 procent van de capaciteit wordt benut.”
Hoewel het COA en de politie die cijfers niet kunnen bevestigen, geven zij toe dat het probleem speelt. ,,Mensen zitten overal in het land, dat maakt het soms heel ingewikkeld”, zegt een COA-woordvoerder. Door de problemen stuiten veel asielzoekers in Ter Apel nog steeds op een dichte poort. De afgelopen nachten sliepen opnieuw 75 tot 150 mensen buiten op de grond, omdat zij niet meer naar een noodopvang elders willen.
Monumentenlijst
In een interview, op deze site, luidt burgemeester Velema de noodklok. ,,Hier moet een einde aan komen. Het houdt voor de mensen in Ter Apel ook een keer op.” Sinds half juni is het asielprobleem een nationale crisis, maar hij merkt geen verschil. ,,Het is net alsof je op de Monumentenlijst terechtkomt. Ik heb nog niet de indruk dat er in de praktijk echt wat verandert. Iedereen kijkt en wijst naar elkaar, maar niemand doet iets.”
Theo Weterings, burgemeester van Tilburg en voorzitter van de asielcommissie bij de Vereniging Nederlandse Gemeenten (VNG), stelt dat er geen wondermiddel is. ,,Achter de schermen wordt hard gewerkt, maar op korte termijn ben ik somber over de mogelijkheden. Je kunt er geen huizen of mensen bij toveren, dat gaat gewoon niet.”
Gedraald
Al eerder werd met de VNG afgesproken dat er drie aanmeldcentra bij komen om Ter Apel te ontlasten. Het kabinet is er nog altijd niet in geslaagd locaties te vinden. Maar zelfs als er nu een aanmeldcentrum bij zou komen, waarschuwt Weterings, is er bij lange na niet genoeg personeel om het te runnen.
Volgens de burgemeesters heeft het kabinet ‘veel te lang gedraald’ om de asielketen weerbaar te maken. Weterings: ,,We hebben de lessen van de vluchtelingencrisis van 2015 wel geleerd, maar ze zijn onvoldoende toegepast. Nu zitten we met de gebakken peren. In de crisisopvang zitten asielzoekers die naar hun vijfde of zesde locatie gaan en nog niet eens officieel geregistreerd zijn. Zo is het nooit bedoeld. Moet je je eens voorstellen wat dat voor die mensen betekent.”
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Koken & Eten
Koud water of kokend water? Zo kook je je aardappelen het best
Eet jij vaak aardappelen? En hoe maak jij ze dan klaar? De een doet het met kokend water, de ander zet ze met koud water op. Experts geven hun adviezen voor het goed klaarmaken van de pieper. -
Zo deel je zo min mogelijk persoonlijke data met Facebook
Steeds meer mensen maken zich zorgen over wat Facebook met hun persoonlijke data doet. Met onderstaande tips hou je zoveel mogelijk informatie privé. -
PREMIUMColumn
Het grote probleem van het Nederlandse asielbeleid: de overheid loopt standaard achter de feiten aan
Özcan Akyol schrijft drie keer per week over wat hem bezighoudt. -
Kabinet passeert gemeente en geeft vergunning voor asielopvang in hotel
Het kabinet gaat voor het eerst een gemeente passeren die weigert de bestemming van een gebouw aan te passen om asielzoekers in op te vangen. Hotel 't Elshuys in Albergen krijgt een vergunning van het Rijk, zonder akkoord van de gemeente Tubbergen. Dat meldt staatssecretaris Eric van der Brug (Asiel) aan de Tweede Kamer vanavond. De gemeente laat weten ‘volledig verrast’ te zijn. -
met video
In kleine stapjes naar een grotere Indië-herdenking: ‘Net als 4 mei op de Dam’
Een ander tijdstip en een prominente rol voor de ambassadeur van Indonesië. Niet alle Indië-veteranen zijn blij met de veranderingen waarmee de stichting Herdenking 15 augustus 1945 stilstaat bij de verschrikkingen tijdens de Japanse bezetting.
-
PREMIUMasielcrisis
Gesleep met asielzoekers leidt tot steeds meer irritatie: ‘Dit is Nederland onwaardig’
De problemen in de asielketen stapelen zich op. Een tekort aan personeel en opvangplekken zorgt ervoor dat asielzoekers kriskras door het land worden gesleept, terwijl ze soms nog niet eens geregistreerd zijn. Het COA zit met de handen in het haar. -
Update7
Opnieuw beslag gelegd bij Van Lienden en zakenpartners, onder meer op woningen en auto's
De Fiscale inlichtingen- en opsporingsdienst (FIOD) heeft opnieuw beslag gelegd op onder meer financiële tegoeden in het strafrechtelijk onderzoek naar Sywert van Lienden en de andere voormalig bestuurders van de Stichting Hulptroepen Alliantie (SHA). Het gaat verder om woningen en auto’s, meldt het Openbaar Ministerie. -
Tachtig procent van de Europese automobilisten kent dit waarschuwingssymbool niet
Waarschuwingssymbolen in de auto die aangeven dat er iets mis is, kunnen in de loop van de tijd veranderen, vooral wanneer de techniek aan boord verandert. De opkomst van hybrides en elektrische auto's kan voor een hoop verwarring zorgen.