Burgemeesters pleiten voor meer versoepelingen nu vaccinaties op stoom zijn
VideoDe burgemeesters in het Veiligheidsberaad stellen dat er ‘perspectief op versoepelingen van de coronamaatregelen moet komen’ nu het vaccineren van Nederlanders op stoom begint te komen. Dat zei burgemeester Bruls van Nijmegen, voorzitter van het Veiligheidsberaad, vanavond na afloop van het overleg tussen burgemeesters en de ministers De Jonge, Grapperhaus en Ollongren.
Delen per e-mail
,,We zitten nog in een kritieke fase en we kunnen nog niet alle remmen los gooien, maar het vaccineren is wel een gamechanger waardoor we kleine stapjes kunnen zetten", stelde Bruls. Hij denkt daarbij onder meer aan het openen van terrassen ‘in bepaalde delen van de week'. ,,Maar het gaat niet alleen om terrassen, ook om bijvoorbeeld studenten die nu al bijna een jaar alleen maar digitaal les krijgen.”
Lees door onder de foto.
Avondklok
De burgemeester pleitte er ook voor om in ieder geval op de drie dagen dat er verkiezingen zijn (15, 16 en 17 maart) geen avondklok te laten gelden. Dat wordt volgens hem te ingewikkeld met alle mensen die op stembureaus aanwezig moeten zijn of stemmen moeten tellen. De stembureaus zijn tot 21.00 uur open. Volgens Bruls hebben de ministers daar nog geen toezegging over gedaan. De avondklok loopt officieel tot 15 maart.
Risico
Minister Hugo de Jonge (Volksgezondheid), die ook bij het beraad aanwezig was, was minder optimistisch. Volgens hem zijn er weinig verdere versoepelingen van de coronamaatregelen mogelijk. ,,We nemen nu al een risico.”
De 25 burgemeesters van het Veiligheidsberaad vergaderden sinds het begin van de middag met de ministers Grapperhaus, De Jonge en Ollongren. Ze spraken onder meer over de terrassenactie, die verschillende afdelingen van Koninklijke Horeca Nederland voor morgen hebben aangekondigd.
Minister De Jonge, die rond 19.30 het beraad verliet zei: ,, We hebben al een risico genomen met het openen van het voortgezet onderwijs en het mbo. Om daar bovenop nu al te zeggen: nog meer versoepelingen, dat is wel heel erg lastig. We willen perspectief bieden, maar tegelijk weten we dat er nu op de korte termijn niet veel mogelijk is.”
In het Veiligheidsberaad zitten de 25 burgemeesters die voorzitter zijn van een veiligheidsregio. Zij overlegden de hele middag met de ministers Ferd Grapperhaus (Veiligheid en Justitie), Hugo de Jonge (Volksgezondheid) en Kajsa Ollongren (Binnenlandse Zaken) over mogelijke coronaversoepelingen op de korte en langere termijn.
Hou vol
,,Ik roep iedereen op om vol te houden. Hoe zwaar het ook is”, zei burgemeester Ahmed Marcouch van Arnhem in de marge van de bijeenkomst. Hij denkt dat er richting mei, juni meer ruimte is om bijvoorbeeld de horeca weer te openen. Marcouch wijst ook de ludieke acties van de horeca af, omdat ze mogelijk besmettingen in de hand werken. ,,Die acties kunnen wij er niet bij hebben. Ik vind ze heel erg onverstandig. Ze creëren gelegenheid voor mensen om te gaan zitten.”
Luister ook naar onze podcast Politiek Dichtbij:
1 april open?
Burgemeester Jan Lonink van Terneuzen hoopt dat de terrassen op 1 april weer open kunnen. ,,Als wij dit regionaal kunnen regelen dan lukt het ons.” Hij refereert aan de vakantieparken in Zeeland die al tijden coronaveilig draaien.
Verschillende afdelingen van Koninklijke Horeca Nederland kondigden vorige week aan morgen hun terrassen open te gooien uit protest tegen de coronaregels. De cafébazen ergeren zich er groen en geel aan dat bij mooi weer de parken en rivierkades vol zitten met mensen, maar dat hun terrassen dicht moeten blijven. Veel horeca-eigenaren kondigden daarom aan hun tafels en stoelen weer buiten te zetten. De kans dat ze ook daadwerkelijk eten en drinken gaan serveren lijkt klein.
Ik roep iedereen op om vol te houden. Hoe zwaar het ook is
Handhaven
Afgelopen vrijdag stelde voorzitter van het Veiligheidsberaad Hubert Bruls, tevens burgemeester van Nijmegen, al dat er handhavend zal worden opgetreden als ondernemers in het weekend hun terrassen open zouden gooien. Waarschijnlijk zal die lijn dinsdag hetzelfde zijn. Ook minister Grapperhaus riep ondernemers op zich aan de regels te houden, wie dat niet doet kan hoge boetes verwachten.
Ernst Kuipers, voorzitter van het Landelijk Netwerk Acute Zorg (LNAZ), zei eerder vandaag dat ‘er vanuit het oogpunt van de ziekenhuizen momenteel geen ruimte is voor verdere versoepeling van coronamaatregelen’. Sinds twee dagen stijgt het aantal coronapatiënten dat in de ziekenhuizen is opgenomen weer.
Verkiezingen
Tijdens de bijeenkomst werd er ook gesproken over de naderende verkiezingen op 15, 16 en 17 maart. Minister Ollongren stelde eerder al dat die veilig georganiseerd kunnen worden. ,,De seinen staan op groen", zei zij.
Reageren kan onderaan dit artikel. Alleen reacties voorzien van een volledige naam worden geplaatst. We doen dat niet als censuur, maar omdat we een debat willen met mensen die staan voor wat ze zeggen, en daar dus ook hun naam bij zetten. Wie zijn naam nog moet invullen, kan dat doen door rechts bovenaan op onze site op ‘Login’ te klikken.
Bekijk hier al onze video’s over de lockdown:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUM
Carrièreswitch voor Klaas Dijkhoff, hij begint eigen bedrijf: ‘Heel veel zin in’
Klaas Dijkhoff begint een eigen bedrijf. De Bredanaar en voormalig VVD-fractievoorzitter in de Tweede Kamer heeft samen met drie anderen een bureau opgericht dat bedrijven, artiesten en (buitenlandse) politieke partijen gaat adviseren over te voeren campagnes. -
Update
Grapperhaus: Boete voor horecazaken die opengaan, horecabaas: Terrassen gaan naar buiten
Minister Ferd Grapperhaus stelt dat horecazaken die komende week de deuren openen beboet worden en in het uiterste geval gesloten. Dat zei hij vanochtend na afloop van de ministerraad. Actievoerder en horecabaas Johan de Vos vindt dat ‘beneden alle peil'. Ondertussen proberen Koninklijke Horeca Nederland en Grapperhaus samen een oplossing te bedenken. -
update
Terrassenprotest grotendeels ludiek: ‘Maar we sluiten niet uit dat er echt terrassen opengaan’
De meesten van de duizenden horeca-ondernemers die morgen hun terrassen openen, zoeken de confrontatie niet op en zetten enkel stoelen en tafels buiten. Toch sluit de organisatie niet uit dat een deel van de terrassen écht opengaat. -
PREMIUM
Raadslid Youssef (GL) bedolven onder racistische haatberichten: ‘Rifaap, geitenneuker’
GroenLinks-raadslid Youssef el-Messaoudi (38) uit Amersfoort ontvangt jaarlijks 100 tot 150 haatberichten. Wie een scherpe mening heeft over onderwerpen als discriminatie en achterstandswijken én een migratieachtergrond, is aan de beurt, weet hij. ,,Rifaap, geitenneuker, alles komt voorbij. Maar mij maak je niet meer klein.’’ -
PREMIUMVIDEO3
Wéér minder vaccins gezet dan gepland: 'Verklein aantal groepen met voorrang'
De voorraad coronavaccins in Nederland begint reusachtige vormen aan te nemen. Al weken op rij worden de prikdoelstellingen bij lange na niet gehaald, mede door onrust rond het AstraZeneca-vaccin. Vandaag komt het kabinet met een aangepaste vaccinatiestrategie.
-
Irritaties lopen opnieuw hoog op bij verhoor kroongetuige in Marengo-procres
De gemoederen liepen vanmiddag hoog op tijdens een nieuw verhoor van kroongetuige Nabil B. in het liquidatieproces Marengo. Centraal stond de vraag waarom de kroongetuige in januari 2017 besloot over te lopen naar justitie, en hoe betrouwbaar zijn verklaringen zijn. -
Ramkraak bij opticien Zwolle: daders vluchten met krankzinnige snelheid naar Amsterdam
De opticien Jochem voor Ogen in Zwolle was afgelopen nacht doelwit van een ramkraak. De verdachten vluchtten met bizarre snelheden naar Amsterdam. Daar wist de politie ze in te rekenen. -
PREMIUM
Gilles zoekt al 20 jaar naar de Nederlandse kinderen op deze foto: 'Tijd begint te dringen’
De Poolse soldaat Zygmunt Sawicki redde in de Tweede Wereldoorlog drie kinderen bij de bevrijding van Ter Apel. Zijn kleindochter Marta en haar echtgenoot Gilles Lapers zijn op zoek naar de kinderen van die foto.
2 reacties
Mattie Veld
Anneke Dijk