Honderden schadevergoedingen van Belastingdienst na fout met kinderopvangtoeslag
UpdateEen commissie onder leiding van oud-minister Piet Hein Donner velt een keihard oordeel over het handelen van de Belastingdienst in de toeslagaffaire. Door een ‘vooringenomen houding’ van de fiscus zijn honderden gezinnen onterecht aangemerkt als fraudeurs. Zij moeten schadevergoeding krijgen, aldus Donner.
Delen per e-mail
Volgens Donner belandden 302 gezinnen in 2014 van de ene op de andere dag in een ‘financiële nachtmerrie’ doordat zij opeens honderden euro’s per maand misliepen en gedwongen werden kinderopvangtoeslag uit 2012 en 2013 terug te betalen. Tegen het ‘vastberaden’ optreden van de Belastingdienst was amper iets in te brengen: ,,Ouders kregen geen duidelijke informatie over wat er van hen werd verwacht en kregen geen kans om onregelmatigheden te herstellen, zodat zij nauwelijks aan deze zerotoleranceaanpak konden ontsnappen”, aldus de commissie.
Het gevolg was dat mensen opeens met een torenhoge toeslagschuld van soms tienduizenden euro’s werden geconfronteerd. Bij de invordering werden dwangmiddelen als de gedwongen verkoop van huizen en de inbeslagname van huizen niet geschuwd. In de tussentijd werden bezwaarschriften soms pas na jaren beantwoord.
Bulgarenfraude
De commissie stelt vast dat de gezinnen slachtoffer zijn geworden van ‘een politiek en bestuurlijk klimaat waarin fraudebestrijding vooropstond’. Het opsporingsteam dat onder de afkorting CAF op pad werd gestuurd, werd opgetuigd in de tijd dat er in politiek Den Haag veel te doen was over de ‘Bulgarenfraude’ met toeslagen. Volgens de commissie paste het CAF ‘naadloos in de tijdgeest’ waarin naast strengere regelgeving ook werd aangesloten bij de wens vanuit de politiek om fraudeplegers hard aan te pakken.
De vooringenomen houding bestond er volgens Donner uit dat de fiscus de ouders niet alleen zag, maar ook behandelde als vermoedelijke fraudeurs, ‘hoewel hun persoonlijk handelen daar geen aanleiding toe gaf’. Opvallend is dat de commissie tijdens haar onderzoek is gestuit op bewijs dat al in 2013 op ambtelijk niveau werd getwijfeld over de aanpak. Maar omdat in de politiek fraudebestrijding zoveel aandacht kreeg is, dit bericht ‘verzand’ en in de ambtelijke molen blijven hangen.
Volgens Donner moeten de gezinnen niet alleen de misgelopen of teruggevorderde toeslagen terugkrijgen, maar is ook een vergoeding voor geleden immateriële en materiële schade op zijn plaats. Volgens Donner zijn de slachtoffers te lang aan hun lot overgelaten en moeten zij snel worden gecompenseerd. Donner: ,,Tegenover de vooringenomenheid van toen verdienen ze nu het voordeel van de twijfel.”
Bang
De voorgestelde compensatieregeling gaat de overheid flink geld kosten, omdat de 302 gezinnen in de zogeheten CAF 11-zaak vermoedelijk slechts het topje van de ijsberg vormen van het aantal mensen dat door de gewraakte aanpak door de fiscus in de problemen is beland. In totaal zijn er 170 CAF-zaken geweest. ,,De rekening zal fors zijn”, aldus Donner. ,,Ik ben bang dat we het eerder over duizenden ouders hebben dan honderden”, stelt hij.
De commissie zet het onderzoek naar deze andere gevallen voort. Het rapport dat er nu ligt, is slechts een tussenstap, nadat de Raad van State in april van dit jaar oordeelde dat de stopzetting van de kinderopvangtoeslag in de CAF 11-zaak onrechtmatig was geweest. Staatssecretaris Menno Snel vroeg daarop aan de commissie om met een ‘passende oplossing’ voor deze groep mensen te komen.
Excuses
Snel bood het afgelopen jaar al tot twee keer toe excuses aan voor de gang van zaken. Volgens Donner volstaan die echter niet en is er een geldelijke compensatie nodig. Het is de verwachting dat Snel de voorgestelde regeling zal overnemen. Dat besluit wordt morgen verwacht. Ook komt er binnenkort nog een rapport uit van de Auditdienst Rijk, die het handelen van de Belastingdienst onderzoekt. Die taak was niet weggelegd voor zijn commissie, benadrukte Donner, al leek hij het voor de fiscus op te nemen, door te benadrukken dat er geen sprake is geweest van ‘kwaadwilligheid’: ,,De Belastingdienst heeft eigenlijk gedaan wat van haar werd verwacht: fraudebestrijding.”
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUM
Acht dolfijnen en walrussen vertrekken uit Dolfinarium: ‘Het is verdrietig’
Het Dolfinarium in Harderwijk gaat stoppen met het houden van walrussen en neemt afscheid van acht tuimelaardolfijnen en twee zeeleeuwen. Verder zullen de dieren geen onnatuurlijke gedragingen meer voor publiek uitvoeren. ,,Je kan de dolfijnen nog wel salto's zien maken.” -
PREMIUMColumn Saskia Noort
Opvoeden is voordoen, daarom verbaast het me dat vrouwen hier nog steeds zo weinig werken
Saskia Noort schrijft wekelijks over nieuws dat haar raakt. De schrijfster verbaast zich erover dat veel Nederlandse moeders zo weinig werken. -
PREMIUM
Amphia-arts Crolla na afgelasting 538 Oranjedag: ‘Blij dat de stem van de petitie is gehoord’
BREDA - In het Amphia Ziekenhuis is met instemming en opgelucht gereageerd op het nieuws dat de gemeente Breda geen vergunning verleent aan 538 Oranjedag, komende zaterdag op het Chasséveld. -
Frank in quarantaine
Waar we ook komen, ze vinden het niet gezellig als je hoestend en proestend naast hen staat
Net als veel Nederlanders blijft journalist Frank Poorthuis thuis. Frank zit in de risicogroep. Verslag van dag 398. Lees alle eerdere afleveringen hier terug. -
PREMIUM
‘Ze vroeg: wil je dansen?’, en nu zijn Ali (94) en Frans (96) uit Renesse 75 jaar getrouwd
Het begon op de verjaardag van Prins Bernhard, Nederland was net bevrijd. Ali Kranenburg liep met een vriendin en Frans Prins met een vriend in Den Helder. Ze trokken samen op, Ali eerst met zijn vriend en haar vriendin met Frans. ,,Op een gegeven moment ruilden we.” En nu zijn ze 75 jaar getrouwd. Zondag 18 april vieren ze hun albasten huwelijk. Hij 96 jaar oud en zij 94.
-
Marcel Levi nieuwe directeur van NWO: ‘Wie adviseert onze minister eigenlijk?’
Internist en hoogleraar geneeskunde Marcel Levi (1964) werd deze maand directeur van de Nederlandse wetenschapsorganisatie NWO. Over het Nederlandse coronabeleid uit hij zich kritisch in een interview met het Parool. ,,Wie adviseert onze minister eigenlijk?” -
Motoragent raakt voetgangster tijdens achtervolging: beiden zwaargewond
Een agent en een voetgangster zijn zondagmiddag zwaargewond geraakt bij een aanrijding in Zevenbergen. Dat gebeurde tijdens een achtervolging in de Zeestraat, waarbij een motoragent achter een scooterrijder aanreed. -
PREMIUM
Ook te veel dioxine in ‘oervlees’ konikpaarden en Schotse hooglanders van Lauwersmeer
NIJMEGEN - Na grote grazers in de uiterwaarden van de Waal en Rijn en de Oostvaardersplassen zijn nu ook te veel giftige dioxines gevonden in vlees van konikpaarden en Schotse hooglanders die grazen bij het Lauwersmeer. Dat blijkt uit onderzoek van Staatsbosbeheer.