Komende dagen ‘lichtgevend water’ te zien in de Noordzee: zeevonk
De komende periode zal er soms een mysterieus blauw licht te zien zijn in de Noordzee. Het fenomeen wordt ook wel zeevonk genoemd. Het verschijnsel wordt veroorzaakt door een algensoort die reageert op het zonnige weer.
Op zomerse dagen waarop de temperatuur boven de 25 graden uitstijgt, warmt het water langs de kust van de Noordzee snel op, wat weer kan zorgen voor een explosieve vorming van zeevonk. Als het dan donker wordt en het water (en daarmee de algen) beweegt, ontstaat er een chemische reactie waardoor de zeevonk felblauw oplicht.
Dit kun je doorgaans pas waarnemen vanaf een half uur na zonsondergang. Zodra je heel veel algen bij elkaar hebt drijven, ‘verspringt’ die chemische reactie als het ware van alg naar alg en zo kan zich een waar schouwspel van ‘lichtgevend water’ ontwikkelen.
Hotspots
Volgens WeerPlaza zijn er verschillende hotspots om zeevonk te aanschouwen. Het lichtgevend water is vooral te zien in water dat overdag weinig beweegt, want daar is de opwarming het sterkst. Denk daarbij aan aparte afwatering in stilstaand water, haventjes of sluizen die uit de wind liggen.
Zeevonk komt het meest voor in de omgeving van het Waddengebied, de Maasvlakte en de Oosterschelde in Zeeland. Ook op sommige locaties in Noord- en Zuid-Holland is het fenomeen te zien.
Bekijk hier onze video’s over het weer:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Zo deel je wachtwoorden op een veilige manier
We kunnen er kort over zijn: deel je wachtwoord nooit. In de praktijk gebeurt dit echter vaak genoeg. Mocht het om welke reden dan ook toch nodig zijn om je wachtwoord te delen met vrienden of familieleden - omdat je een abonnement op bijvoorbeeld Netflix of Spotify deelt: zo doe je dat veilig. -
iemand moet het doen
Patholoog Emma (36) bekijkt heel de dag stukjes mens: ‘Ik kom ook alle lichaamssappen tegen’
Werk kan niet altijd leuk zijn, maar waarom kiezen mensen voor het vak van ‘putjesschepper’, deurwaarder of overledenenverzorger? In deze reeks vertellen Nederlanders met zo’n baan over hun werk, waarom ze ervoor kozen en wat het zo interessant maakt. Vandaag: klinisch patholoog Emma Witteveen (36) onderzoekt stukken weefsel van mensen, zoals stukjes darm. -
PREMIUMmet video
Ongeloof en verdriet na gevonden lichamen in Zoetermeer: 'Er is hier iets heel raars gebeurd’
Het Zoetermeerse Kramerplan is zaterdagmiddag opgeschikt door de vondst van een overleden vrouw en man in een woning. De politie doet grootschalig onderzoek, maar in de geschokte buurt glijden speculaties nu al door de straten. Er heerst ongeloof en verdriet. ,,Maar vooral: wat is hier gebéúrd?” -
PREMIUMGeld & Geluk
‘Vroeger kochten we eens in de drie jaar nieuwe auto’s, nu hebben we ze al vijf jaar’
In deze Mezza-rubriek vragen we lezers naar hun relatie tussen Geld en Geluk. Inge en Eric houden van golf, autoracen en vakanties. ‘Dubai is wel heel duur dit jaar. Dus gaan we twee emiraatjes verder.’ -
Update
Toeschouwer (65) Highland Games overleden in Brabant, geraakt door metalen bal
GELDROP - Bij de Highland Games in Geldrop is zondagmiddag een man uit het publiek geraakt door een metalen bal bij één van de onderdelen en overleden. De toegesnelde hulp van de traumahelikopter mocht niet meer baten. De Highland Games zijn voorlopig stilgelegd.
-
Heb jij vannacht de magische lichtende nachtwolken gezien?
Afgelopen twee nachten konden we weer genieten van magische taferelen in de lucht: lichtende nachtwolken. Rond deze tijd van het jaar is er veel kans om het zomerse weerfenomeen te aanschouwen. -
PREMIUMUitleg watertekort3
Opblaasbadje kost al snel 1000 liter water, maar door het leeg te laten help je de boer helaas niet
Nederland kampt sinds woensdag officieel met een watertekort. Landbouw en scheepvaart worden hard geraakt, huishoudens juist niet. Hoe kan dat? -
PREMIUMReportage
Texel helemaal klaar met asociale en boze toeristen: ‘Laat je ellende thuis’
De Wadden zitten in hun maag met hun ‘nieuwe’ toeristen. Veeleisender en luidruchtiger zijn ze. De eilanders zijn bezorgd. ,,Laat je ellende thuis alsjeblieft.”