Nederlandse vrouwen werden nog nooit zo laat moeder: ‘Gevoed door opties als eicellen invriezen’
Vrouwen in Nederland en andere Europese landen worden steeds later moeder. Uit cijfers van statistiekbureau Eurostat blijkt dat de gemiddelde Nederlandse vrouw inmiddels op haar dertigste een kind krijgt.
Delen per e-mail
De leeftijd waarop Nederlandse vrouwen voor het eerst zwanger raken en bevallen stijgt al sinds de jaren 70, al leek die ontwikkeling na de millenniumwisseling even stil te vallen. In 2019, waarvan nu de cijfers bekend zijn, lag die leeftijd bij de eerste bevalling voor het eerst boven de 30.
Niet alleen in Nederland, maar in alle Europese landen wachten vrouwen steeds langer voor ze aan kinderen beginnen. In Italië zijn vrouwen gemiddeld gezien het oudste als ze voor het eerst moeder worden: 31,3 jaar. De jongste moeders van Europa komen uit Bulgarije: daar krijgen moeders gemiddeld op hun 26ste hun eerste kind.
Trend zet door
Hoogleraar voortplantingsgeneeskunde Bart Fauser stelt voorop dat deze trend al jaren gaande is, en volgens hem ook nog wel een tijd zal duren. Fauser benadrukt dat het wel moeilijker kan zijn om zwanger te raken, naarmate vrouwen ouder worden. ,,Bij vrouwen vanaf dertig jaar neemt de vruchtbaarheid geleidelijk af. Daarnaast is de kans op zwangerschapscomplicaties ook groter.”
Toch ziet Fauser dat vooral hoog opgeleide vrouwen er steeds vaker voor kiezen om hun zwangerschap uit te stellen. ,,Een factor die daarbij meespeelt is dat het onder andere een beetje wordt gevoed om de zwangerschap uit te stellen, bijvoorbeeld door de mogelijkheid voor vrouwen om hun eicellen in te vriezen.” Andere redenen zijn volgens de hoogleraar het toegenomen gebruik van anticonceptie in de afgelopen jaren, maar ook dat vrouwen vaker carrière willen maken.
Er zijn ook zeker voordelen aan het later krijgen van kinderen, is Fauser van mening. ,,Je zou kunnen zeggen dat het op latere leeftijd een meer gebalanceerde keuze is. Mensen zijn dan misschien meer voorbereid op het ouderschap.” Daarbij benadrukt de hoogleraar wel dat iedereen zelf moet kiezen wanneer hij of zij aan kinderen toe is. ,,Maar laat het wel een goed geïnformeerde beslissing zijn.”
Heb/had jij het er voor over: later en dan wel lastiger zwanger raken?
Reageren kan onderaan dit artikel. Alleen reacties voorzien van een volledige naam worden geplaatst. Zo
kunnen we een debat voeren met mensen die staan voor wat ze zeggen. Wie zijn naam nog moet invullen,
kan dat doen door rechts bovenaan op onze site op ‘Login’ te klikken of in onze app op ‘menu’ te klikken
en vervolgens op ‘Login’.
Bekijk onze trending nieuwsvideo's in onderstaande playlist:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Dreigingsbeeld
NCTV: Zorgen om aanhoudende coronaprotesten
De aanhoudende coronaprotesten in Nederland hebben nog tot ‘relatief weinig extremisme geleid’, maar kunnen wel gaan leiden tot gebruik van geweld. Daarbij vormen vooral ‘onvoorspelbare gevaarlijke eenlingen’ een veiligheidsrisico. Dat stelt de Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veiligheid (NCTV) in een vanmiddag verschenen analyse van de coronaprotesten in Nederland. -
RECHTSZAAK
Jonge moeder met corona op sterven na bevalling, familie wil haar leven niet beëindigen
Een jonge vrouw met ernstige coronaverschijnselen vecht in een ziekenhuis in het Britse Leicester voor haar leven, nadat ze vorige maand van een gezonde baby beviel. Artsen stellen dat haar overlevingskansen extreem klein zijn en willen de levensondersteunende behandeling ‘in haar belang’ beëindigen, maar de familie wil daar niets van weten. Een rechter stelt het ziekenhuis in het gelijk. -
Politie voert nationale anti-corruptieaanpak in
De politie is geschrokken van het grote aantal corruptiesignalen dat naar boven kwam in miljoenen versleutelde berichten tussen criminelen die vorig jaar zijn gekraakt. De signalen zijn mede de aanleiding om een nationale anti-corruptieaanpak op te tuigen. Nog voor de zomer presenteert de Haagse plaatsvervangend politiechef Paul Entken daarvoor een plan aan de korpsleiding, meldt Trouw. -
PREMIUMVIDEO
Cosmetisch kliniek heeft het druk: Nederlanders ergeren zich door videobellen aan hun plooien en rimpels
Rimpels op het voorhoofd, kraaienpootjes rond de ogen, overhangende oogleden, een kalend hoofd, lelijke pigmentvlekken: het valt allemaal op nu Nederland massaal achter een beeldscherm vergadert. Veel mensen doen er iets aan en dat is te merken bij de vele cosmetische klinieken. Die hadden het nog nooit zo druk. -
PREMIUM
Zij vervolgen de Rotterdamse relschoppers: ‘Niemand had het over de avondklok. Echt níemand’
Ze keken de relschoppers van Rotterdam-Zuid in de ogen. Officieren van justitie Ad de Beer (67) en Lucy Schellekens (33) zagen allesbehalve doorgewinterde criminelen.
-
VIDEO
Opnieuw loopt kind weg bij Ruinerwoldse vader
Eén van de jongste vijf kinderen van de Ruinerwoldse vader die hem bleef steunen en sinds kort weer met hem samenwoonde, is alsnog bij hem vertrokken. Dat blijkt uit de laatste aflevering van de documentaire De kinderen van Ruinerwold, die woensdagavond door bijna 1,3 miljoen mensen werd bekeken. -
PREMIUMVIDEO
3000 bezoekers wagen zich in de kroeg: ‘Als ik hierdoor corona krijg, neem ik dat voor lief’
Wie had gedacht dat het ooit nieuws zou zijn dat mensen een biertje drinken in de kroeg? In vijf Utrechtse cafés mocht het vandaag weer, in het kader van de Fieldlab-experimenten. Onder toeziend oog van tientallen journalisten -waaronder Franse, Britse en Belgische- zullen de komende vier dagen 3000 bezoekers zich, getest en wel, wagen aan een tapbiertje. „Mocht ik hierdoor corona krijgen, neem ik dat voor lief.” -
Iets nuttigs doen met de placenta? Maak er pillen van of voer 'm aan speurhonden
De placenta heeft negen maanden een baby van al zijn voedingsstoffen voorzien en sommige ouders vinden het dus zonde om zoiets waardevols weg te gooien. Je kunt ‘m ook consumeren, er kunst van laten maken of doneren.
0 reacties