Peperdure piepers maken patatje prijziger
Hollandse aardappelen waar friet van wordt gesneden, zijn in anderhalf jaar tijd in prijs verdubbeld. Prijzen stijgen door de droge zomer en een stijgende vraag. Dat leidt tot hogere prijzen voor friet van de snackbar of uit eigen frituurpan. En dat terwijl verkopers de dure pieper niet eens volledig doorberekenen, meldt Nu.nl.
Frietaardappelen zijn sinds de oogst in de nazomer flink in prijs gestegen. Ze worden bij boeren ingekocht voor ongeveer 30 euro per 100 kilo, een historisch hoge prijs. In 2021 was dat nog 10 à 15 euro voor 100 kilo. Snackbars en cafetaria’s worstelen met die hogere prijzen.
Frans van Rooij van frituurdersvereniging ProFri rekent voor dat frituurders inmiddels algauw 17 euro kwijt zijn voor 10 kilo voorgebakken friet. ,,Dat was enige tijd geleden nog 10 euro. Het gaat richting een verdubbeling.”
Naast de duurdere friet zagen ze de energiekosten omhoog schieten. Uit vrees voor wegblijvende klanten worden prijzen bij de friettent maar beperkt verhoogd, zegt Van Rooij. Volgens hem steeg de prijs van een bakje friet ‘maar’ met 20 procent naar ongeveer 2,50 euro. ,,Eigenlijk moeten ze harder omhoog, maar ondernemers zijn voorzichtig met prijsverhogingen. Alleen cafetaria’s of snackbars die veel vaste klanten hebben, durven het aan om een euro extra te vragen voor een frietje.”
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Dit zijn de addertjes onder het gras van private lease
Ooit was er geen hond in geïnteresseerd, maar inmiddels is private lease niet meer weg te denken uit het Nederlandse autolandschap. Autorijden zonder zorgen over restwaarde, inruil of onderhoud en met een maandbedrag waardoor je precies weet waar je aan toe bent. Maar er zitten addertjes onder het gras. -
PREMIUMMet video
Statiegeld op blikjes, zo krijg je je geld terug
Na de kleine plastic flesjes zijn nu de blikjes aan de beurt. Vanaf deze week betaal je daar ook 15 cent statiegeld voor. Maar waar is dat goed voor en ook niet onbelangrijk: hoe krijg je je centjes weer terug? -
Ook gasprijs van Eneco duikt nu onder prijsplafond
Energiebedrijf Eneco gaat nu ook voor gas minder vragen dan het prijsplafond van de overheid. Een groep klanten die in mei een nieuw variabel tarief krijgt, betaalt dan minder dan het door de overheid vastgestelde maximum. In april kon Eneco, een van de grootste energieleveranciers van Nederland, al stroomtarieven rekenen die daaronder liggen. -
PREMIUM
Met deze bomen heb je snel een koeler terras
De beste remedie tegen een hete zomer? Onze tuinexpert Laurence Machiels weet raad: plant nu nog bomen! Afhankelijk van de grootte van je tuin, legt ze uit welke bomen het best tot hun recht komen en welke genoeg (maar ook niet te veel) schaduw geven. ,,Strooi een mulchlaag van compost of bladaarde onder de boom, dat houdt de verdamping tegen.’’ -
Politie valt binnen bij Suri-Change: ‘Cokemiljoenen via geldpandjes witgewassen’
Miljoenen euro’s aan cocaïnewinsten konden dankzij Surinaamse geldwisselkantoortjes worden weggesluisd uit Nederland. De Rotterdamse familie achter die geldpandjes fungeert volgens het Openbaar Ministerie al jaren als ondergrondse bankier.
-
PREMIUM
Nicht van overleden verzetsman worstelt met verering SS-kampbeul: ‘Onvoorstelbaar’
De Twentse verzetsman Gerhard Nijland overleefde nazikamp Ahlem niet. Hij werd onder een verkeerde naam begraven. SS-kampcommandant Otto ‘Tull’ Harder, een Duitse stervoetballer, ontliep de doodstraf en kreeg een heldenontvangst.Hengelo, Vriezenveen -
-
-
PREMIUM
‘U krijgt een woonvoorziening’ in plaats van ‘U krijgt een traplift’: overheidsbrieven blijven te moeilijk
Lange zinnen, ingewikkelde vaktermen of een te grote hoeveelheid aan informatie. Zeker 30 procent van de mensen vindt het lastig om brieven en online teksten van de overheid te begrijpen. Gemeenten werken hard om hun informatievoorziening toegankelijker te maken, zodat inwoners krijgen waar ze recht op hebben.Utrecht -
Duitsers krijgen bevel over alle Nederlandse brigades van de landmacht
De Nederlandse landmacht gaat vandaag vrijwel volledig op in het Duitse leger. Alle brigades staan vanaf nu ‘onder Duits bevel’, maar Nederland blijft zelf beslissen waar ‘onze militairen’ worden ingezet.