Politie: Ruim 9300 incidenten tijdens jaarwisseling
‘De jaarwisseling wordt grimmiger’, laat de politie vandaag weten. De politie maakt de balans op en registreerde deze jaarwisseling ruim 9300 incidenten. Dat zijn er 387 meer dan vorig jaar. Tijdens oud en nieuw werden verder bijna 300 aanhoudingen verricht. Dat is iets minder dan tijdens de vorige jaarwisseling toen er 309 aanhoudingen werden verricht.
Delen per e-mail
De jaarwisseling 2019-2020 ging evenals vorige jaren gepaard met veel vuurwerkgerelateerde incidenten, merkte de politie. Brandstichting, vernieling en openlijke geweldpleging tegen hulpverleners en agenten waren opnieuw schering en inslag, met de flatbrand in Arnhem als tragisch dieptepunt.
Qua incidenten en aanhoudingen is over langere tijd gemeten een daling te zien. In 2014-2015 waren er bij de jaarwisseling ruim 12.000 incidenten en rond de 640 aanhoudingen. Die aantallen lopen met het jaar terug. De cijfers zouden volgens de commandanten echter geen getrouwe afspiegeling zijn.
Cijfers veel hoger
In werkelijkheid ligt het aantal incidenten hoger. Veel agenten zouden geen aangifte doe van kleine incidenten tijdens de jaarwisseling, omdat ze vinden ‘dat het erbij hoort’. ,,In alle eenheden noteerden ‘loggers’ beduidend meer incidenten dan werden geregistreerd’’, zegt Ruud Verkuijlen van Geweld tegen politieambtenaren (GTPA).
Verkuijlen: ,,Ook dit jaar zijn veel agenten belaagd met vuurwerk, ernstig ook zoals in Breda en Den Bosch. In Breda ging het er dermate heftig aan toe, dat agenten de professionele inschatting hebben gemaakt om zich terug te trekken en om de hulp van de Mobiele Eenheid in te zetten’’.
Registratie noodzakelijk
De politiesystemen laten die incidenten echter niet zien. ,,Zo was er in Midden-Nederland nog maar één aangifte GTPA, waar veel meer geweldsincidenten bekend zijn’’, aldus de programmamanager van GTPA. Hoewel registreren nooit een doel op zich is, zijn de cijfers wel noodzakelijk om maatregelen te treffen, klinkt het.
Plaatsvervangend korpschef Henk van Essen spreekt uit dat dit jaar ‘gelukkig geen agenten ernstig gewond zijn geraakt’, maar spreekt tegelijkertijd zijn verbazing uit dat er ‘voor een feest’ zoveel politie moet worden ingezet. ‘Merkwaardig’, noemt Van Essen dat.
Vuurwerkverbod
Korpschef Erik Akerboom sprak al eerder zijn waardering uit voor de inzet van zijn medewerkers. ,,Gelukkig is er door goede voorbereiding en samenwerking met partners veel ellende voorkomen’’, liet hij weten. Ook Akerboom betreurt het dat de jaarwisseling niet meer zonder incidenten of geweld gepaard kan gaan.
Akerboom ziet een sterke beweging richting een landelijk vuurwerkverbod: ,,Twee derde van de Nederlanders is voor een verbod op vuurwerk en steden als Rotterdam, Amsterdam en Eindhoven willen een totaalverbod. Meer gemeenten zullen volgens de korpschef volgen.
Inmiddels heeft ook de vuurwerkbranche zich uitgesproken voor een gedeeltelijk vuurwerkverbod. Volgens Akerboom pleit de politie daar al langer voor. En áls het er eenmaal van komt, ‘dan moeten we daar ook stevig op handhaven. Het komende jaar wordt dat de grote opgave’, zegt hij.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUMJoost mag 't weten
Mijn man vindt dat ik beter geen wijntje kan drinken met de juf van mijn zoon
Wijsheid komt met de jaren. Omdat acteur Joost Prinsen (78) een eind op weg is, beantwoordt hij uw vragen. -
PREMIUM5
Corona-uitbraken op drie basisscholen: reden tot zorg of incidenten?
Drie basisscholen in Panningen, Amsterdam en Beemster moesten na corona-uitbraken enkele dagen (gedeeltelijk) dicht. Zijn het incidenten of is er reden tot zorg? -
PREMIUMcolumn
Dat politici als Kuzu bij bloot meteen aan seks denken, dat is pas walgelijk!
Linda Akkermans schrijft drie keer per week over wat haar bezighoudt. -
VIDEO
Rotterdam eerste grote stad met volledig vuurwerkverbod
Rotterdam is komende jaarwisseling de eerste grote stad die volledig vuurwerkvrij zal zijn. Daarmee neemt de tweede stad van het land zelf het voortouw in de vuurwerkdiscussie, waar de landelijke politiek nog twijfelt over een landelijk verbod. -
PREMIUM
Geen geld én geen werk: sluiting drijft sekswerkers tot wanhoop
De financiële en psychische nood onder sekswerkers is hoog. Soms zelfs met zelfmoord tot gevolg, zegt Priscilla van Limbeek van privéhuis Zwols Pleziertje. Sekswerkers krijgen vaak geen noodsteun. ,,Die stress kan iemand over het randje duwen.’’
-
video
5-jarig jongetje op step overleden door aanrijding
Een 5-jarig jongetje is vanavond om het leven gekomen bij een ongeluk aan het Geerligsland in Staphorst. Het kind werd op zijn step aangereden door een personenauto. Dit bevestigt een woordvoerder van de politie. -
Steun uit onverwachte hoek: óók vuurwerkbranche voor verbod op knalvuurwerk én vuurpijlen
De vuurwerkbranche staat achter de oproep om knalvuurwerk en vuurpijlen te verbieden en wil daarover in overleg met politie, burgemeesters en de overheid. Belangenvereniging Pyrotechniek Nederland (BPN) wil het liefst op korte termijn een akkoord bereiken waarin ‘de randvoorwaarden voor een veilige en feestelijke jaarwisseling’ zijn opgenomen. ,,Want zo kan het niet langer”, meldt een woordvoerder aan deze site. -
PREMIUM
Uitvaartondernemers walgen van doodskist bij demonstratie Museumplein: 'Ronduit smakeloos’
Bij de door de politie beëindigde coronademonstratie in Amsterdam hebben diverse demonstranten voor afkeurende reacties gezorgd door met een doodskist op het Museumplein rond te lopen. De betogers wilden daarmee symbolisch afscheid nemen van de volgens hun verloren democratie. Uitvaartondernemers snappen de kracht van het symbool, maar reageren kritisch. ,,Dit is een klap in het gezicht voor alle nabestaanden van de coronaslachtoffers”, reageert een van hen tegen deze site.