Ruzie over zes ingevroren embryo's van topspringpaard en ‘beste hengst ter wereld’
Ze liggen ingevroren en veilig opgeborgen bij de paardenkliniek van de universiteit Utrecht: 6 embryo's die in potentie kunnen uitgroeien tot springpaarden van internationaal grand-prixniveau. Maar wie is wettelijk gezien eigenlijk de eigenaar? Twee ruziënde handelaren in paardenembryo's vechten gooiend met modder hun conflict daarover uit via de rechter. De inzet is hoog, want een bevruchte eicel is zomaar 20.000 euro waard.
Zijn Facebookpagina verraadt nul passie voor paarden, maar sinds begin oktober is Adel Yamout - hij woont in Canada - handelaar in paardenembryo's en eigenaar van Dutch Equine Reproduction bv in Den Haag. Een van zijn eerste wapenfeiten moet meteen uitgroeien tot een grote slag. Hij koopt van een Estlands fokbedrijf het recht om eitjes te oogsten van voormalig internationale springmerrie Oak Grove’s Heartfelt. Het begin van een onverwacht conflict met de Vlaamse onderneming Mares of Macha, dat eveneens paardenembryo's op de markt brengt.
Merrie Oak Grove’s Heartfelt heeft klasse papieren. Tot 1,60 gesprongen in de top van de springsport en onder meer gereden door de Zweedse olympisch ruiter Rolf-Göran Bengtsson. Het paard wordt vanuit Duitsland naar de universiteit van Utrecht gebracht, eicellen worden opgezogen en vervolgens in een Italiaanse kliniek samengesmolten met zaadcellen van Cacco-Blue: in 2019 uitgeroepen tot beste hengst van de wereld. Totale kosten voor Dutch Equine Reproduction: 38.006,97 euro Een investering die de Canadees van Libanese afkomst graag verzilverd ziet als hij de embryo's op de veiling kan brengen.
Olympische droom
,,Met deze handel verkoop je een droom. De droom om een olympisch kampioen binnen te halen. Daar wordt flink voor betaald”, lichtte zijn advocaat Robert van den Broek dinsdag toe bij de rechtbank Midden Nederland.
Maar wat blijkt: de embryo's kunnen helemaal niet vrijgeven worden, omdat het Vlaamse fokbedrijf Mares of Macha er beslag op heeft laten leggen. De onderneming zegt voor de helft eigenaar te zijn van Oaks Grove's Heartfelt en dús ook van de embryo's. Mares of Macha heeft in eigen land rechtszaken lopen tegen het Estlandse fokbedrijf Reval ProTeam over het bezit van de merrie. Het beslag is daar onderdeel van.
,,Mijn cliënt heeft niets te maken met dat conflict, maar wordt wel de dupe", zegt zijn raadsman Van den Broek. Op het moment dat Yamout het recht kocht op eicellen van de merrie, was Reval ProTeam nog volle eigenaar, maar toen de eitjes bevrucht werden bleek het paard ondertussen ook voor vijftig procent in bezit bij Mares of Macha. Het is aan de kortgedingrechter om te bepalen wie recht heeft op de embryo‘s.
Duistere praktijken
Advocaat Joëlle Bongers van Mares of Macha trok tijdens de zitting de integriteit van Dutch Equine Reproduction sterk in twijfel. Volgens haar is Ayout niet meer dan een stroman van zijn Libanese landgenoot Munir Uwaydah. Hij trekt aan de touwtjes bij Reval ProTeam en is met zijn Duitse handelsstal ook eigenaar van de merrie (geweest), zo pleit Bongers. Volgens een artikel in het Duitse tijdsschrift Der Spiegel waar de advocaat naar verwijst, houdt Uwaydah zich bezig met ondoorzichtige praktijken en wordt hij in Amerika gezocht voor oplichting met zorgverzekeringen voor 123 miljoen dollar. ,,Nergens blijkt dat Ayout daadwerkelijk heeft betaald voor de embryo's."
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Met video
We hebben een asielcrisis in Nederland: wanneer mag iemand blijven en wanneer moet je terug?
Het COA windt er geen doekjes om: ‘Nederland stevent af op een maatschappelijk ontwrichtende asielcrisis.’ Een van de redenen is dat het heel lang duurt voordat iemand weet of hij of zij in Nederland mag blijven. Waarom gaat hier zoveel tijd overheen? -
Skivakantie: hier zijn winterbanden en sneeuwkettingen verplicht
Heel wat Nederlanders gaan binnenkort weer met de auto op skivakantie. Maar hoe zit het met de verplichting tot winterbanden? En hoe bevestig je sneeuwkettingen? Dit zijn de belangrijkste regels. -
Rijstevlaai en soezen: dit kan iedere beginnende thuisbakker maken
Iedereen is gek op zoetigheid. Natuurlijk kan je hiervoor naar de bakker bij jou om de hoek gaan, maar veel bakrecepten kun je heel makkelijk zelf maken. Twee patissiers geven inspiratie voor de makkelijkste bakrecepten waar iedereen mee aan de slag kan. -
PREMIUM6
Hoe houd je het platteland leefbaar? Stop om te beginnen met termen als ‘de provincie’
Het CDA hield tegenover deze site een warm pleidooi voor investeringen in een leefbaarder platteland, ook al zijn die soms onrendabel. Maar hoe doe je dat? ,,Het begint bij het besef dat dit voor ons land ontzettend belangrijke gebieden zijn.” -
column
Om vijf uur ’s ochtends je bed uit, net als Obama: waarom we graag succesvolle mensen nadoen
Thijs Launspach is psycholoog en stressexpert en auteur van het boek Fokking druk. Hij verwondert zich over het moderne werken en geeft elke week tips voor meer geluk en minder stress op je werk. Vandaag: routines van succesvolle mensen
-
Met video
Dode en vier gewonden door ernstig bedrijfsongeval bij olieraffinaderij in Zeeuwse Nieuwdorp
Bij een ernstig bedrijfsongeval bij olieraffinaderij Zeeland Refinery in Nieuwdorp is vanmorgen een man om het leven gekomen en zijn vier gewonden gevallen. Het dodelijke slachtoffer is een medewerker van een onderaannemer. Wat er is gebeurd, is nog niet duidelijk. -
-
-
3
Reisbranche woest op Schiphol-topman: ‘Hij probeert zijn straatje schoon te vegen’
Reisorganisaties zijn boos dat er volgens Schiphol-topman Ruud Sondag in de drukke meivakantie en zomer mogelijk toch weer beperkingen nodig zijn voor het aantal reizigers. -
Miljoenen pasfoto's onschuldige buitenlanders in database politie, deskundigen kritisch
Mensen van buiten Europa die naar Nederland komen om te wonen, werken, studeren, of asiel aan te vragen, belanden automatisch en zonder dat ze het weten met hun pasfoto in een database van de politie. Volgens deskundigen mag dat niet, en is er sprake van discriminatie. Dat blijkt uit onderzoek van RTL Nieuws.