Schiphol kocht stikstofrechten van drie boerderijen die al niet meer bestonden
Luchthaven Schiphol heeft stikstofrechten opgekocht van drie boerenbedrijven die niet meer actief waren. De handel in zogenoemde slapende stikstofrechten is legaal, maar omstreden. Het kan namelijk leiden tot een stijging van de stikstofuitstoot.
Schiphol maakte vorige week bekend voor vele miljoenen euro's de stikstofrechten van acht boeren in de omgeving te hebben opgekocht. De luchthaven heeft die stikstofruimte nodig om een nieuwe natuurvergunning te krijgen van de overheid. Uit onderzoek van de Volkskrant blijkt nu dat drie van de acht boerenbedrijven al niet meer actief waren en dus helemaal geen stikstof meer uitstoten.
Schiphol bevestigt tegen de krant dat de bedrijven niet meer actief waren. Ze zouden in het afgelopen jaar zijn gestopt. Een woordvoerder stelt dat Schiphol ook stikstofrechten kreeg aangeboden van een bedrijf dat al meerdere jaren dicht is. Daar ging de luchthaven niet op in.
Slapende rechten
Als een boer zijn stikstofrechten verkoopt, mag de volgende gebruiker maar 70 procent van die rechten gebruiken. Maar de handel is omstreden omdat het ook kan gaan om ‘slapende rechten’: van boeren die al zijn gestopt of van boerenbedrijven die meer ruimte hebben dan ze zelf gebruikten. Daardoor kan door de verkoop de totale stikstofuitstoot juist weer stijgen.
Schiphol weerspreekt dat tegen de krant. ,,Onze aankopen zorgen ervoor dat er minder depositie van stikstof is in Natura 2000-gebieden. Omdat de depositie afkomstig van vliegverkeer niet groter wordt, maar we wel stikstofbronnen (de boerderijen) weghalen", stelt een woorvoerder.
Dat Schiphol de stikstofrechten kon kopen voordat de rijksoverheid dat kon doen, is ook omstreden. Het kabinet wil een voorkeursrecht.
Bekijk hieronder onze video’s over het stikstofprobleem:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUM
Thomas en Patrick joegen droom na en werden in Canada vader: ‘Nederland is nog zo conservatief’
Ze moesten in coronatijd hun ‘kwakkie’ vanuit Nederland veilig naar Canada brengen om een kindje te mogen krijgen. Thomas en Patrick wilden niets liever dan een gezinnetje stichten, maar moesten daar hemel en aarde voor bewegen. Toch zag het stel een paar jaar later wél dochter Doutzen geboren worden. ,,Een magisch moment.”Delft -
column
Waarom deze trend op LinkedIn zo irritant is - en wat je beter kan doen
Psycholoog Thijs Launspach is psycholoog en stressexpert en auteur van het boek Fokking druk. Hij verwondert zich over het moderne werken en geeft elke week tips voor meer geluk en minder stress op je werk. Vandaag: humblebragging -
Advocaat: Rai Vloet blijft echt niet in Rusland, die zal zijn straf gewoon ondergaan
Voetballer Rai Vloet zal de straf die hij vermoedelijk gaat krijgen voor het doodrijden van een kind van 4 jaar, gewoon ondergaan. ,,Ik heb geen enkele aanwijzing dat dat niet zo is”, zegt zijn advocaat Erik Thomas, die hem maandag bijstond in de rechtbank Haarlem, waar Vloet 3,5 jaar cel hoorde eisen. Maar wat bedoelde Thomas met de opmerking dat de in Rusland voetballende Vloet zich ‘te zijner tijd’ zal melden voor het uitzitten van zijn straf? -
PREMIUM
Cabaretier Richard Groenendijk bemoeide zich ermee, nu mogen homo's toch krans leggen: ‘Ik schaamde mij’
De homo- en lesbiennegroep Gay op Flakkee mag tóch een bloemstuk leggen tijdens de dodenherdenking in Nieuwe-Tonge. Cabaretier Richard Groenendijk bemoeide zich er persoonlijk mee. ,,Ik zei: ‘Burgemeester, maak ze duidelijk wat er aan de hand is’.”Nieuwe-Tonge -
PREMIUM1
Mbo-school stopt stages bij KLM-lounge na klachten over grensoverschrijdend gedrag: ‘Voor ons rode vlag’
Mbo-school Deltion in Zwolle haalt per direct studenten van de opleiding Luchtvaartdienstverlening terug van hun stage bij een KLM-lounge op Schiphol. Aanleiding zijn signalen over ‘onvoldoende begeleiding en pest- en roddelgedrag’, laat de school weten.Zwolle
-
PREMIUMgeld & geluk9
Stephanie en zoon Freek: ‘Zijn er 6000 euro per jaar op achteruit gegaan na zijn 18de verjaardag’
Om voor zoon Freek te zorgen, krijgt Stephanie een deel van zijn persoonsgebonden budget. Het geld dat hij met beleggen verdient, zet hij opzij. In deze Mezza-rubriek vragen we lezers naar hun relatie tussen Geld en Geluk. -
-
-
PREMIUM6
Wel of geen jaarcontract? ‘Overwegen waard als je nu boven het plafond zit en zekerheid wilt voor de winter’
Deze week maakte Essent bekend dat het weer jaarcontracten aanbiedt. Lange tijd was het door de onzekere energiemarkt niet mogelijk voor consumenten om vaste contracten af te sluiten. Is het verstandig om nu vast te zetten? -
PREMIUMReportage
Een week door het leven met alleen contant geld: ‘Zo’n stapel geld op zak voelt bijna ordinair’
Kan je nog met briefjes en munten uit de voeten nu zo’n beetje de hele wereld op pin overschakelt? Verslaggever Harmke de Vries (28) probeert het uit: één week met alleen maar cash op zak.