'Stoppen met roken is moeilijker dan afkicken van cocaïne'
stoptoberStoptober viert haar eerste jubileum vandaag. Een groeiend aantal mensen doet tegelijkertijd een stoppoging. Een deel van hen zal ook echt gestopt blijven, blijk uit onderzoek. Stoppen blijft lastig, maar roken wordt steeds meer gezien als ernstige verslaving, waar mensen alle hulp bij moeten krijgen.
Delen per e-mail
Tienduizenden mensen doen mee aan de stoppoging. Via een app kunnen zij steun krijgen en op Stoptober TV kunnen ze kijken naar andere stoppende rokers die zichzelf laten opsluiten in het Stoptoberhuis. Natuurlijk doen ook dit jaar weer verschillende BN'ers mee: Katja Schuurman, Jan Slagter en Kees van der Spek.
,,Het werkt vreemd, maar die 28 dagen maken het stoppen realistischer. Bovendien doe je het met z'n allen. Dat kan voor mensen van grote betekenis zijn'', zegt professor Anton Kunst, hoogleraar sociale epidemiologie aan het Amsterdam UMC, Universiteit van Amsterdam. Hij heeft twee onderzoeken gedaan naar de effectiviteit van Stoptober.
Ernstige verslaving
Stoppen met roken is namelijk niet zo makkelijk als wordt gedacht. Het is een serieuze verslaving, zegt verslavingsarts KNMG Leandros Elsount van verslavingszorg Brijder. ,,Ik heb patiënten gezien die wel van hun cocaïneverslaving afkomen, maar nog altijd niet willen stoppen met roken. Dat geeft wel aan hoe verslavend een sigaret is.''
Ik heb patiënten gezien die wel van hun cocaïneverslaving afkomen, maar nog altijd niet willen stoppen met roken
Enorme hoeveelheden nicotine zijn niet het enige wat een sigaret zo verslavend maakt. Elsount: ,,Wat je ook ziet is dat rokers gewend zijn om bepaalde handelingen te verrichten. Het is gekoppeld aan de beloning van de nicotine.'' Elsount ziet dit ook bij sommige patiënten: ,,Die worden al licht euforisch van alleen de handeling.''
Stoppen
Volgens Elsount is stoppen een proces en hoe dat wordt doorlopen, ligt aan het individu. ,,Het lukt sommige mensen om te stoppen zonder het gebruik van medicijnen of begeleiding, maar lang niet iedereen.''
Wel zijn er een paar belangrijke factoren die de kans op slagen vergroten. Motivatie is de basis, zegt Elsount. Daarnaast moet een stoppende roker zich goed voorbereiden. ,,Je gaat trekmomenten krijgen. Vul die door meerdere alternatieven te vinden voor het roken. Denk dan bijvoorbeeld aan een wandeling maken of bel een vriend.''
De derde factor is goede begeleiding, van een arts of iemand die zelf gestopt is, of medicatie. Een combinatie van die twee is het beste, volgens Elsount. ,,In eerste instantie probeer ik het rookgedrag te stoppen met nicotinevervangers of medicijnen. Daarna wordt het afgebouwd tot iemand helemaal nicotinevrij is.'' Volgens Elsount geeft dit de beste kans op een geslaagde stoppoging.
70 procent
Uit de onderzoeken blijkt dat van alle mensen die deelnemen aan Stoptober, ongeveer 70 procent het volhoudt. Na drie maanden kan de helft nog van een sigaret afblijven. Daarnaast zijn deelnemers negatiever gaan kijken naar het roken.
Elsount is blij met Stoptober. ,,Ik zie elke kans om te stoppen met roken als een kans die gegrepen moet worden.'' Ook over de resultaten is Elsount tevreden. ,,Een bepaald aantal mensen blijft dus ook gestopt. Dus uiteindelijk zie je wel dat er succes is geboekt.''
Anton Kunst schrijft het succes van Stoptober met name toe aan het sociale aspect en het duidelijke doel van 28 dagen. Hij pleit voor een vervolg. ,,Mensen zouden dan in de maanden erna nog steeds hulp en steun kunnen vinden. Vanuit de omgeving, maar ook professionele hulp.''
Mensen zouden in de maanden erna nog steeds hulp en steun moeten kunnen vinden. Vanuit de omgeving, maar ook professionele hulp
Volledig vergoed
Zowel Elsount als Kunst vinden dat een stopprogramma volledig vergoed zou moeten worden. Dat wordt nu vergoed vanuit de basisverzekering, maar bij sommige verzekeraars moet eerst het eigen risico worden aangesproken. Ook worden niet alle medicijnen altijd vergoed. Dit verschilt per zorgverzekeraar. Kunst: ,,Je bespaart er veel gezondheidskosten mee en daardoor kunnen mensen die willen stoppen, ook echt passende hulp krijgen. Het is een winst.'' Volgens beiden zou dat eraan kunnen bijdragen dat mensen niet 28 dagen stoppen met roken, maar voor altijd.
Zes tips van psycholoog Irene Kurpershoek (Psychologen Nederland) voor het stoppen met roken:
1. Het belangrijkste is motivatie, maar dat is niet genoeg. Schrijf je motivatie uitgebreid en gedetailleerd op, bijvoorbeeld: ik stop met roken omdat ik wil voetballen met m'n kind. Als je het moeilijk krijgt, lees dan je motivatie terug.
2. Blijf gemotiveerd door jezelf te belonen of steun te zoeken van mensen die weten hoe het voelt om te stoppen met roken. Of zoek professionele hulp.
3. Gedachtes zoals 'Ik ben niet gezellig als ik stop met roken' helpen niet. Pak die aan, maak gebruik van de rationeel-emotieve therapie. Klopt het wat je denkt? Waarschijnlijk niet. Misschien ben je bang dat mensen je niet gezellig vinden. Erken die angst, maar laat deze niet je gedrag bepalen en vervang je niet-helpende gedachten door helpende.
4. Bereid je goed voor: stop je niet met Stoptober, bepaal dan een heldere datum en zorg dat je partner/huisgenoten/vrienden weten dat je gaat stoppen. Maak duidelijke afspraken en plaag jezelf niet door bijvoorbeeld ergens een verdwaald pakje sigaretten in huis te hebben.
5. Doorbreek patronen en zoek vervanging: 'moet' je bij je eerste kopje koffie een sigaret, drink dan een tijdje geen koffie.
6. Onthoud: gedragsveranderingen zijn moeilijk, maar niet onmogelijk.
Deze beelden laten duidelijk de gevolgen van roken zien:
Verder in het nieuws
-
PREMIUM
Column Nu mag de Belastingdienst door het stof
Özcan Akyol schrijft drie keer per week over wat hem bezighoudt. -
Amsterdamse bekritiseerde Noord-Zuidlijn gaat binnen tien jaar ook naar Schiphol
De Noord-Zuidlijn in Amsterdam wordt het komende decennium vanaf station Amsterdam-Zuid doorgetrokken naar Schiphol en Hoofddorp, meldt de Volkskrant. De verlenging van de metrolijn gaat volgens schattingen minstens 3 miljard euro kosten. -
PREMIUM
‘We zullen altijd de kliniek van Michael P. blijven’
Fivoor-bestuurder Erik Masthoff (48) raakte dit voorjaar in opspraak vanwege zijn overstap van de PI Vught naar de instelling waar ook de kliniek in Den Dolder, waar Michael P. verbleef, onder valt. Nu maakt hij de gang naar de rechtszaal. Hij wil meer geld voor de forensische zorg. ,,Anders komt de veiligheid van de samenleving in gevaar.” Onder zorginstelling Fivoor valt ook tbs-kliniek de Kijvelande in Poortugaal. -
PREMIUM
VIDEO Boze boeren slepen Rabobank voor de rechter
Een groep van twaalf melkveehouders sleept de Rabobank voor de rechter. De boeren vinden dat de bank hen in grote financiële problemen heeft gebracht door niet te waarschuwen voor de risico’s van uitbreiding van hun bedrijf. -
Een op vijf cliënten Slachtofferhulp is in de twintig
Slachtofferhulp Nederland heeft vorig jaar met bijna 172.000 Nederlanders contact gehad vanwege een delict of verkeersongeval. Ruim een op de vijf cliënten was een twintiger, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS).
-
Rob Jacobs, Yves Gijrath en Jessica Villerius in De Ochtend Show to go
Voormalig trainer en speler van Feyenoord Rob Jacobs, Eigenaar van luxurybeurs Masters of LXRY Yves Gijrath en woordvoerder van psychische gezondheidsplatform MIND Saskia Oskam zijn morgen te zien in De Ochtend Show to go. De show wordt gepresenteerd door Annemarie Fokkens en is vanaf 07.30 uur live te zien in onze app en op deze site. -
PREMIUM
Lekker Makkelijk Al die kleertjes! Geef mij maar een schaal lasagne als kraamcadeau
Nynke de Jong, Hanneke Hendrix en Alex van der Hulst schrijven per toerbeurt over zaken die het leven van jonge ouders gemakkelijker moeten maken. Nynke verspreidt graag haar nieuwe evangelie: laat bij de geboorte van een baby de goedbedoelde kleertjes en knuffels achterwege. -
Grillroom Coevorden stortte vermoedelijk in door gasexplosie
Een gasexplosie heeft vermoedelijk de grillroom in Coevorden zaterdag doen instorten. Dat meldt een woordvoerster van de burgemeester van Coevorden, Bert Bouwmeester. De politie laat weten dat er geen aanwijzingen zijn die duiden op een misdrijf.