Tropische temperaturen op komst, maar in Spanje is het helemáál zweten geblazen
Morgen en overmorgen kan het kwik in een deel van Nederland oplopen tot tropische temperaturen van boven de 30 graden. Maar dat is nog niets bij de hitte in Spanje, waar het met meer dan 40 graden extreem warm wordt voor de tijd van het jaar. ‘We vrezen dat dit de ergste hittegolf in mei wordt van de afgelopen twintig jaar’, schrijven Spaanse media.
Hoewel het niet de eerste keer is dat het Zuid-Europese land zo vroeg in het jaar het kwik al ziet stijgen richting de 43 of 44 graden, waarschuwt de Spaanse ‘KNMI’, Aemet, voor ‘de ergste hitteperiode in mei in de afgelopen twintig jaar’. De omgeving van steden als Sevilla, Badajoz en Córdoba zullen met die hitte te maken krijgen, terwijl het in Madrid niet veel koeler blijft met zeker 38 graden. ,,De thermometers zullen naar zomerwaarden gaan, met hitte zowel overdag als ‘s nachts”, waarschuwt Rubén del Campo, woordvoerder van Aemet in de krant El País.
De maximumtemperaturen in het land liggen dit weekend tussen 10 en 15 graden boven de normale temperaturen van half mei. Die hitte in Spanje - en deels ook Portugal - komt door de zuidelijke wind, die de warmte van de Sahara meevoert, zegt meteoroloog Rico Schröder van Weerplaza. ,,Die wind brengt ook Saharastof mee, daar gaan zij de komende dagen weer wat van merken. Heel misschien dat wij daar nog een sliertje van meekrijgen, maar niet zoals eerder dit jaar.”
Tropisch
Nederland krijgt de komende dagen ook te maken met flinke hitte. Met name in Limburg kan het morgen en overmorgen tropisch worden, met temperaturen van 30 of 31 graden. De kustprovincies blijven door het westelijke windje dat vanaf de koude Noordzee komt een stuk koeler: maximaal 20 tot 24 graden. Vanaf het weekend wordt het wat frisser, met temperaturen onder de 20 graden. ,,Dat is overigens normaal voor de tijd van het jaar”, zegt Schröder. ,,Al zal dat even wennen zijn na de warmte.”
Het blijft droog, al wordt het wel wat wisselvalliger. ,,Deze lente is heel erg droog en als we naar de 30-daagse weersverwachting kijken, blijft het droog. Er zal wel eens wat regen vallen, maar dat is een druppel op een gloeiende plaat en doet niets aan de droogte.”
Wijnboer Johan van der Velde is maar wat blij met de weinige neerslag:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Helemaal klaar met Windows 11? Zo ga je terug naar 10
Ben je niet tevreden met Windows 11, werken bepaalde toepassingen niet meer of mis je simpelweg de interface van Windows 10? Welke reden je ook hebt om terug te willen naar het vorige besturingssysteem: zo downgrade je van W11 naar W10. -
Verrassend: deze dure SUV was vorig jaar de bestverkochte auto ter wereld
De Toyota RAV4 was vorig jaar de bestverkochte auto ter wereld. De SUV verwees een andere Toyota naar de tweede plaats. Het Japanse merk staat met maar liefst vier modellen in de top 10. -
Paniek tijdens parachutesprong: jongen (19) raakt bewusteloos en stopt met ademen
Een parachutist is tijdens de sprong bewusteloos geraakt. Na de landing is de 19-jarige man gereanimeerd en met spoed naar het ziekenhuis gebracht. -
Files door heel Nederland door blokkades van boeren: ‘Boeren, jullie weten wat jullie te doen staat’
Uit protest tegen de stikstofplannen hebben boeren vandaag door het hele land snelwegen geblokkeerd met trekkers en hooibalen, of op een andere manier actie gevoerd. Op de ene plek ging het er baldadiger aan toe dan de andere, maar overal was strijdlust. ,,Weet dat boeren zullen vechten voor hun toekomst.’’ -
PREMIUM
Opbrengst zonnepanelen gaat door het dak door zonnig weer
Wie zonnepanelen heeft, ziet dezer dagen het ene record na het andere sneuvelen. Ze leveren zoveel op dat de energierekening met de dag daalt. Zondag was er zelfs zoveel zonnestroom dat energiebedrijven het overschot op de Britse en Franse markt dumpten.
-
PREMIUMGeld & Geluk
Millie en Dolf betalen 100 euro per maand aan energie: ‘Centrale verwarming is luxe’
In deze rubriek vragen we lezers naar hun relatie tussen Geld en Geluk. Dolf geeft makkelijker geld uit dan Millie, maar zorgt er ook voor dat niets uit de ijskast wordt weggegooid. En koopt soms een kofferbak vol wijn. -
PREMIUM
Dochters brengen dementerende moeder naar verpleeghuis en weigeren partner te vertellen waar ze is
Dennis Veurman (75) is ten einde raad. De dochters van zijn partner Anja (76) hebben hun dementerende moeder overgebracht naar een verpleeghuis. Ze willen Veurman niet vertellen waar ze woont. „Maar ik wil mijn lieve vrouw zien.” -
Buien trekken weg, code geel bijna overal ingetrokken: onweer in Oost-Nederland valt mee
Er werden hoosbuien en onweer verwacht, maar dat slechte weer is in Oost-Nederland vandaag meegevallen. Inmiddels heeft het KNMI code geel ingetrokken voor Gelderland, maar in Overijssel geldt deze waarschuwing nog wel.