Volendam stapt af van Zwarte Piet na bedreigingen
Volendam neemt afscheid van Zwarte Piet. ,,Met het oog op de waarborging van de veiligheid zijn we genoodzaakt een aanpassing te doen. De kleur van de pieten wordt aangepast naar de huidige standaard”, schrijven de stichtingen Sint Nicolaascomité en Behoud van de Sint Nicolaas Traditie.
Hoe de pieten er precies gaan uitzien, blijft onduidelijk. Wel stellen de stichtingen dat zij ‘onherkenbaar blijven’ met de ‘hulp van een professionele schminker'. Dat blijkt vandaag uit een verklaring van twee lokale sinterklaascomités afgedrukt op de website van het lokale medium Nieuw Volendam.
Over het al dan niet veranderen van het uiterlijk van Zwarte Piet in Volendam is door de stichtingen naar eigen zeggen jarenlang intensief overleg gepleegd binnen de gemeente. ,,De comités worden in een onhoudbare positie gemanoeuvreerd en het wordt steeds moeilijker om de veiligheid te garanderen”, aldus de stichtingen, die telefonisch niet bereikbaar zijn voor aanvullend commentaar.
Ieder jaar grimmiger
Ze stellen dat de sfeer rondom het sinterklaasfeest ieder jaar grimmiger wordt en dat vrijwilligers zelfs worden bedreigd. ,,Als gevolg zijn vrijwilligers die zich al jaren inzetten voor het sinterklaasfeest afgehaakt. Uitingen en bedreigingen op sociale media richting bestuursleden, comitéleden en vrijwilligers vinden wij onacceptabel. Besef goed dat er zonder hen geen sinterklaasactiviteiten meer zijn.”
Als reden om te stoppen met Zwarte Piet noemen de stichtingen ook dat die in verband gebracht wordt met racisme en dat de landelijke weerstand tegen zwarte pieten de afgelopen jaren enorm is gegroeid. Ook zeggen ze onder meer dat sportverenigingen, onderwijs en overheidsinstellingen het landelijke beleid kiezen waarin geen plaats meer is voor deze pieten.
Vorig jaar december werden demonstranten tegen zwarte pieten in Volendam bekogeld met onder meer eieren, vuurwerk, oliebollen en visafval. De organisatie Kick Out Zwarte Piet (KOZP) deed toen aangifte daarvan bij de politie en ook van het verhinderen van een geoorloofde demonstratie door bedreiging met geweld, belediging en groepsbelediging.
Zwarte Piet is in de meeste gemeenten inmiddels vervangen door roetveegpieten. ,,Je moet wel mee”, stellen veel intochtcomités.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUMVIDEO
Onderzoek onder 210 gemeenten: Zwarte Piet in meeste plaatsen vervangen door roetveegpiet
-
OM eist 16 jaar cel tegen ‘eindbaas’ Piet S. voor drugshandel en witwassen
Het Openbaar Ministerie heeft vandaag tegen de vermeende Haagse ‘godfather’ Piet S. (67) een straf geëist van 16 jaar voor jarenlange drugshandel, het runnen van de illegale goksite Edobet en witwassen. Zijn zoon Freddy hangt een celstraf van 6 jaar boven het hoofd. Tegen de andere verdachten werden celstraffen geëist van 8 maanden tot 11 jaar.Den Haag -
Getest: Dit is de beste wasmachine voor grotere huishoudens
Wat is de beste wasmachine voor een gezin van 5 personen of meer? En welke heeft de beste prijs-kwaliteitverhouding? De Consumentenbond geeft antwoord. -
PREMIUM
Subsidie om je huis te verduurzamen? Super lastig. Met deze tips lukt het hopelijk wel
Een op de drie huiseigenaren krijgt het niet voor elkaar subsidie aan te vragen voor het verduurzamen van de eigen woning. Het hele aanvraagproces voor de Investeringssubsidie voor duurzame energie (ISDE) is voor veel huiseigenaren onbegrijpelijk, ontoegankelijk en zeer tijdrovend. Met deze tips wordt het iets eenvoudiger. -
Slapend meisje (4) vergeten in de bus na schoolreisje: ‘Ze is over het hoofd gezien’
Het is de schrik van iedere ouder: dat je kind vergeten wordt op schoolreisje. Het werd donderdag realiteit voor een 4-jarig meisje, dat per ongeluk werd achtergelaten in de bus die haar had moeten afzetten op haar school in Eindhoven.
-
1
OM neemt nog geen gas terug in zaak Richard de Mos: ‘Juridische fouten en onterechte conclusies in vonnis’
Den Haag -
-
-
PREMIUMEnergierekening
Harmen: ‘Mijn huis had energielabel C, maar dat was misschien een beetje optimistisch’
Harmen Visser (28) uit Eindhoven heeft twee verschillende energiecontracten omdat dit voor hem voordeliger is. Hoeveel geld besteed jij aan energie in huis? Hoe probeer je de kosten omlaag te brengen? Deze vragen stellen we elke week aan een Nederlander. -
PREMIUM20
Populair bij bestuurders, gehaat bij veel inwoners: betalen per vuilniszak moet in steeds meer gemeenten
Om de hoeveelheid afval terug te dringen laten steeds meer gemeenten hun inwoners betalen voor iedere vuilniszak die ze inleveren. Experts zijn echter verdeeld over de milieuwinst. Op veel plaatsen weigeren burgers namelijk mee te werken: ze zetten hun afval expres naast de container of dumpen het in buurgemeenten.Arnhem