Betoging tegen waterreservoir in Zuidwest-Frankrijk loopt volledig uit de hand: tientallen gewonden
Video en foto'sVuur, zwarte rook, molotovcocktails, vuurwerk en traangas. Bij botsingen tussen naar schatting 6000 betogers en de oproerpolitie bij het dorp Sainte-Soline in het westen van Frankrijk, zijn meerdere (zwaar)gewonden gevallen, ook onder de politie.
De betoging is gericht tegen de aanleg van een heel groot waterbassin dat moet dienen als reserve. Boeren en milieuactivisten zien de kolossale reservoirs als een gevaar voor de lokale landbouw en/of het milieu in de streek.
Duizenden betogers kwamen samen in Sainte-Soline, een dorp met zo’n 350 inwoners in het westen van Frankrijk, ondanks een verbod op samenkomst. De Franse autoriteiten hadden zaterdag 3200 agenten gemobiliseerd om toezicht te houden. Aan het einde van de ochtend begon een lange stoet richting de plek van het toekomstige bassin te marcheren. Volgens de autoriteiten bestond de grote groep demonstranten ‘waarschijnlijk uit iets meer dan 6000 mensen’. Daaronder 'minstens duizend gewelddadige activisten’, deels uit het buitenland, ‘klaar om de strijd aan te gaan met de politie'. De samenwerkende organisaties achter de demonstratie spraken over ‘ongeveer 25.000 mensen’.
Het doel van de marcherende groep was ‘om het bassin te naderen en te omsingelen om de bouwplaats te stoppen’, zo zei een lid van de demonstrerende organisaties tegen persbureau AFP. De grote groep mensen splitste zich dan ook op in meerdere groepen mensen. Toen zij de locatie naderden, zagen zij een ring van agenten tegenover zich staan. Al snel braken er volgens AFP gewelddadige botsingen uit met radicale demonstranten die vuurwerk en molotovcocktails richting de politie gooiden. De agenten reageerden met traangas en een waterkanon.
Tekst gaat door onder de foto.
‘Oorlogsscène’
AFP beschrijft hoe de omgeving nabij Sainte-Soline ongeveer een uur lang veranderde ‘in een oorlogsscène, met talrijke ontploffingen’, die vanuit de verte werden gadegeslagen door de meeste demonstranten die vreedzaam bleven. Ook op de foto's die het persbureau verspreidde is te zien hoe heftig de confrontaties waren. Agenten die worden bekogeld met vuurwerk, demonstranten die zich verschuilen achter zelfgemaakte schilden tegen het traangas van de politie. Meerdere politievoertuigen werden in brand gestoken.
Daarna trokken de gewelddadige demonstranten zich terug en tegen de middag zou de relatieve rust zijn teruggekeerd.
Tekst gaat door onder de tweet.
(Zwaar)gewonden
Volgens de lokale autoriteiten raakten zeker 28 agenten gewond, waaronder twee zwaargewond. Zeven van hen moesten voor behandeling naar het ziekenhuis, zo bleek uit een persverklaring. Onder de demonstranten zouden volgens de autoriteiten zeven gewonden zijn gevallen, waarvan twee zwaargewond. Ook twee journalisten liepen verwondingen op.
De organisatie achter de demonstratie spreekt tegen AFP van ‘zo'n 200 gewonden’, waarvan tien mensen in het ziekenhuis liggen en één persoon ‘in coma’ zou zijn.
De Franse minister van Binnenlandse Zaken Gérald Darmanin heeft het op Twitter over ‘onacceptabel geweld'. ‘In Sainte-Soline zijn ultralinks en extreemlinks extreem gewelddadig tegen onze gendarmes. [..] We mogen dat niet tolereren’.
Vóór de demonstratie werden al elf mensen aangehouden en allerlei gevaarlijke voorwerpen en wapens in beslag genomen. Het ging onder meer om jeu de boules ballen, katapulten, messen en bijlen.
Tekst gaat door onder de tweet.
Tweede grote demonstratie
Het is de tweede grote manifestatie tegen de aanleg van een heel groot waterbassin. In oktober betoogden al duizenden omwonenden tegen het project. De ‘megabassins’ zijn bedacht om eventuele waterschaarste op te vangen, maar volgens plaatselijke boerenbedrijven en milieuactivisten zijn ze schadelijk. De reservoirs moeten ongeveer driehonderd olympische zwembaden aan water kunnen bevatten. Daarvoor wordt een kunstmatig meer van 650.000 kubieke meter uitgegraven.
Daarnaast staat Frankrijk de afgelopen weken onder hoogspanning. Er zijn vele manifestaties tegen de pensioenhervormingen die de regering van president Emmanuel Macron zonder stemming door het parlement drukte. Die manifestaties lopen geregeld uit de hand.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
VS: Door China gesteunde hackers infiltreerden kritieke infrastructuur
-
Zwarte Amerikaan overlijdt na meerdere stroomstoten door politie, agenten aangeklaagd voor moord
In de VS zijn drie agenten aangeklaagd voor de dood van een zwarte man. Keith Murriel (41) stierf tijdens een arrestatie in de nacht van oud en nieuw. Op vrijgegeven bodycambeelden is te zien hoe de agenten Murriel meermaals een stroomstoot geven. Ze lachen om hem, terwijl hij roerloos in hun politiewagen ligt. -
PREMIUM
Subsidie om je huis te verduurzamen? Super lastig. Met deze tips lukt het hopelijk wel
Een op de drie huiseigenaren krijgt het niet voor elkaar subsidie aan te vragen voor het verduurzamen van de eigen woning. Het hele aanvraagproces voor de Investeringssubsidie voor duurzame energie (ISDE) is voor veel huiseigenaren onbegrijpelijk, ontoegankelijk en zeer tijdrovend. Met deze tips wordt het iets eenvoudiger. -
met video
Poetin slaat plank mis met kaart die zijn historische gelijk zou moeten bewijzen: ‘Pure domheid’
President Vladimir Poetin heeft op de Russische tv op pijnlijke wijze misgekleund met vermeend historisch ‘bewijs’ dat Oekraïne nooit heeft bestaan en dat het land van oudsher bij Rusland hoort. -
PREMIUMEnergierekening
Harmen: ‘Mijn huis had energielabel C, maar dat was misschien een beetje optimistisch’
Harmen Visser (28) uit Eindhoven heeft twee verschillende energiecontracten omdat dit voor hem voordeliger is. Hoeveel geld besteed jij aan energie in huis? Hoe probeer je de kosten omlaag te brengen? Deze vragen stellen we elke week aan een Nederlander.
-
Getest: Dit is de beste wasmachine voor grotere huishoudens
-
-
-
met video
Automobilist ramt hek bij ambtswoning Britse premier
Een automobilist is in Londen tegen het hek gereden bij de ambtswoning van de Britse premier Rishi Sunak op Downing Street 10. Volgens de politie vielen er geen gewonden. De bestuurder van de auto is aangehouden voor gevaarlijk rijgedrag en vernieling. De politie gaat niet uit van een terreurdaad. -
Beer die hardloper (26) in Italië doodde voorlopig niet afgemaakt
De beer die vermoedelijk vorige maand in een bos in de Italiaanse Alpen een jonge hardloper doodde, mag niet worden afgemaakt. De provinciale autoriteiten willen dat, maar een rechtbank heeft de opdracht daartoe opnieuw opgeschort na bezwaren van dierenrechtenactivisten.