Ollongren bezoekt mensen uit gebombardeerd Hawija: ‘Bijzondere en goede gesprekken’
Minister van Defensie Kajsa Ollongren bezocht deze week Irak en de Nederlandse troepen, én sprak met mensen uit het door Nederland gebombardeerde Hawija. ,,Bijzonder en goed’’, noemde ze de gesprekken die ze daar had.
Het is heel belangrijk dat we gefocust zijn op de oorlog in Oekraïne, benadrukte Ollongren op de basis in Erbil. ,,Want dat is ook echt in de achtertuin van Europa. Maar tegelijkertijd zijn er andere plekken in de wereld, en dit is er zeker één van, waar het instabiel zou kunnen worden en wat een direct veiligheidseffect heeft voor Europa.”
De Defensieminister sprak met de gouverneur van Kirkoek en de burgemeester van Hawija. In Hawija vielen zeven jaar geleden, in 2015, tientallen doden door een Nederlands bombardement op IS-doelen. Bovendien veroorzaakte het bombardement schade aan honderden bedrijven en winkels en duizenden huizen.
Het was de eerste keer dat een Nederlandse minister sprak met mensen en functionarissen uit Hawija in Irak zelf. Ollongren: ,,De bom die de positie geraakt had, heeft een veel grotere explosie gegeven dan was voorzien, en uiteraard is het dan goed als Nederland een deel van de verantwoordelijkheid op ons te nemen. We proberen te helpen bij bijvoorbeeld de wederopbouw”.
Nederland ondersteunt nu financieel twee internationale organisaties die zijn gespecialiseerd in de heropbouw van Hawija, inclusief het herstel van het elektriciteitsnetwerk dat nu bijna is afgerond. De andere organisatie richt zich op infrastructuur.
Dit is een regio met veel potentiële instabiliteit
Ollongren is daar blij mee. ,,Ik denk ook dat bijzonder is dat een Nederlandse minister kan spreken met de verantwoordelijke bestuurders, dat was goed. Daarmee zijn de lijnen open, dan kan je in contact blijven en informatie uitwisselen,” voegde ze eraan toe. De minister zal hierover de Tweede Kamer informeren. ,,Dan helpt het natuurlijk wel dat ik zelf heb kunnen spreken met mensen die het werk hebben gedaan.” Ze sprak een delegatie begunstigden van de twee projecten in Hawija, onder wie mogelijk ook familieleden van de slachtoffers.
Navo-missie versterken
Vorige maand informeerden de ministers de Tweede Kamer dat Nederlandse militairen tot mei volgend jaar de luchthaven van Erbil in de Koerdische regio blijven beschermen. Er zijn rond de 120 Nederlandse manschappen in Irak. In 2024 wil Nederland de Navo-missie in Bagdad mogelijk versterken.
Ollongren: ,,Ik denk dat het heel belangrijk is. We zijn al heel lang hier, dit is een regio met veel potentiële instabiliteit.”
Ze vertelde dat er nog steeds onderdelen van IS bestaan met aanhangers die aanslagen kunnen plegen. Voorts zijn er kampen (in Syrië) waar veel potentiële aanhangers van IS aanwezig zijn. ,,En daarbij heb je natuurlijk ook nog de geopolitieke omgeving met Iran en Turkije als buurlanden, dus het is niet echt een makkelijke plek zal ik maar zeggen.”
De Defensieminister sprak ook met Iraakse en Koerdische leiders. Vanwege alle instabiliteit noemde ze het belangrijk dat Nederland en andere internationale partners hier hun betrokkenheid laten zien. ,,Ik merk dat de internationale aanwezigheid ook heel erg wordt gewaardeerd door mensen die ik spreek.”
Bekijk onze nieuwsvideo’s in onderstaande playlist:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUMMatteo Messina Denaro
Hoe kon Siciliaanse maffiabaas 30 jaar onderduiken? Politie onderzoekt hulpje, minnares en oude vlam
Maffiabaas Matteo Messina Denaro zit inmiddels alweer twee weken in de extra beveiligde gevangenis in L’Aquila, centraal-Italië. Het politieonderzoek naar zijn dertig jaar lange onderduik gaat gestaag door. -
Turkse Nederlanders zamelen geld in na aardbeving
Turkse Nederlanders gaan geld inzamelen voor de getroffenen van de zware aardbeving in het zuidoosten van Turkije. Volgens Mustafa Ayranci, voorzitter van de Turkse Arbeidersvereniging in Nederland (HTIB), zijn er veel zorgen onder Turkse Nederlanders en gaat de organisatie zo snel mogelijk geld inzamelen. -
Kabinet stelt onderzoek in naar misgelopen bombardement Hawija
Het kabinet stelt een onafhankelijk onderzoek in naar de misgelopen Nederlandse aanval op het Iraakse Hawija, waarbij in juni 2015 zo’n zeventig burgerdoden vielen. Ook gaat het de bevolking van de stad compenseren door geld te steken in het herstel van woningen, de elektriciteitsvoorziening, werkgelegenheid en watervoorziening. -
Israëlische luchtaanvallen op doelen in de Gazastrook
Het Israëlische leger heeft donderdagochtend vroeg doelen in de Gazastrook bestookt. Dat maakte het leger bekend op Twitter. Details van de aanvallen zouden later worden gegeven. Volgens Israëlische media vielen gevechtsvliegtuigen doelen aan in centraal Gaza. -
Spaans hooggerechtshof bepaalt dat man naakt over straat mag lopen: ‘Niks illegaals aan’
In Spanje heeft het hooggerechtshof bepaald dat een man die naakt over straat liep niets illegaals deed. De 29-jarige man kwam ook naakt bij het hof aan. En hoe zit dat in Nederland?
-
Rijstevlaai en soezen: dit kan iedere beginnende thuisbakker maken
Iedereen is gek op zoetigheid. Natuurlijk kan je hiervoor naar de bakker bij jou om de hoek gaan, maar veel bakrecepten kun je heel makkelijk zelf maken. Twee patissiers geven inspiratie voor de makkelijkste bakrecepten waar iedereen mee aan de slag kan. -
-
-
column
Om vijf uur ’s ochtends je bed uit, net als Obama: waarom we graag succesvolle mensen nadoen
Thijs Launspach is psycholoog en stressexpert en auteur van het boek Fokking druk. Hij verwondert zich over het moderne werken en geeft elke week tips voor meer geluk en minder stress op je werk. Vandaag: routines van succesvolle mensen -
Getest: Dit is de beste vrijstaande vaatwasser
Wat is de beste vrijstaande vaatwasser? En welke heeft de beste prijs-kwaliteitverhouding? De Consumentenbond geeft antwoord.