Russen gijzelen tienerzoon van Oekraïens politicus: ‘Maar ik kán niet op hun eisen ingaan’
Toen de Russen binnenvielen in Melitopol, wilde Vladyslav (16) bij zijn zieke opa blijven. Maar toen die stierf en hij toch vluchtte, werd de Oekraïense tiener opgepakt door de Russen.
Al wekenlang zit de jongen nu vast, omdat zijn vader politicus is. Oleh Boerjak werd door president Zelensky benoemd tot hoofd van de districtsadministratie in Zaporizja. De vader is nu ten einde raad. “Als ze geld zouden willen, dan had ik dat allang verzameld.”
Het was de Amerikaanse ambassadeur bij de Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (OVSE) die het lot van Vladyslav Boerjak donderdag onder de aandacht bracht. In een toespraak voor de OVSE-raad in Wenen pleitte hij voor onmiddellijke vrijlating van de jongen. ,,We moeten Rusland herinneren aan z’n verplichtingen op vlak van internationaal humanitair recht”, zei ambassadeur Michael Carpenter.
Vladyslav Boerjak woonde in Melitopol, een stad in het zuiden van Oekraïne die al in maart door Rusland werd veroverd. Samen met zijn moeder en zijn jongere zus zorgde hij daar voor zijn opa, die aan terminale kanker leed. ,,Ze beslisten om bij hem te blijven zolang hij nog leefde”, aldus vader Oleh. Hij is gescheiden van zijn vrouw en woont in Zaporizja, waar hij door president Zelensky werd benoemd in een hoge administratieve functie
Tegengehouden bij laatste checkpoint
Toen de opa overleed op 8 april, was de zus van Vladyslav al geëvacueerd. ,,Ik begon onmiddellijk ook het vertrek van mijn zoon te organiseren”, vertelde vader Oleh aan de nieuwssite ‘Svoboda’. “Vrienden stemden ermee in om hem met de auto naar Zaporizja te brengen. Maar aan het laatste Russische checkpoint werden ze tegengehouden, ontdekten ze zijn identiteit en is Vlad gevangengenomen.”
Zowel de vader als de moeder hebben enkele keren mogen bellen met hun zoon. ,,Hij zit opgesloten als een misdadiger. Hij zat al twee weken vast toen hij zich voor het eerst mocht wassen en hij krijgt alleen maar droge voeding. Ze hebben hem wel wat boeken gegeven om zich bezig te houden, maar buitenkomen om een beetje beweging te hebben, wordt amper toegestaan,” klaagt vader Oleh
Onderhandelingen zitten in impasse
De vader is er zeker van dat zijn zoon gegijzeld wordt omdat hij zelf politicus is. “Ze hebben eisen gesteld”, zegt hij. Over wat er precies wordt gevraagd om zijn zoon weer vrij te krijgen, blijft hij vaag. “Maar ik kán er niet op ingaan. Als ze geld zouden willen, dan had ik dat allang verzameld. Maar de onderhandelingen zitten in een impasse en ik kan niemand vinden die ze zouden willen aanvaarden in ruil voor mijn zoon.”
Zelf is de vader geboren in Tomsk, een stad die diep in Rusland ligt. Hij woonde daar tot zijn twaalfde en heeft er nog heel wat familie. Of die verwanten hem nu steunen, wil hij niet zeggen. Maar hij merkt wel op dat veel Russen amper beseffen wat er in Oekraïne gebeurt. “Dertig procent van alle Oekraïners heeft familie in Rusland. Maar wat de Russische autoriteiten nu doen, valt nooit te vergeven.”
Bekijk onze meest bekeken nieuwsvideo’s in onderstaande playlist:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
De beste consoles voor op de achterbank
Het is zomer en dat betekent voor veel gezinnen een lange reis met de auto richting de vakantiebestemming. Wil je die rit iets comfortabeler maken of zit jouw kroost niet te wachten op zes uur lang ‘ik zie wat jij niet ziet’ spelen? Zorg dan dat je een handheld of draagbare spelcomputer meeneemt. -
update | met video
Noorse politie onderzoekt terroristisch motief bij schietpartij gay nachtclub met 2 doden
De Noorse politie onderzoekt naar eigen zeggen een schietpartij bij een gay nachtclub in Oslo als een daad van terrorisme. Daarbij zijn twee mensen om het leven gekomen en negentien gewonden gevallen. Elf van hen zijn in het ziekenhuis opgenomen en enkelen zijn er ernstig aan toe. -
PREMIUMSponsortocht
650 kilometer fietsen met en voor daklozen: Douwe Bob haakte af met knieproblemen
In tijden van lange rijen op Schiphol en hoge benzineprijzen is de fiets ook een geschikt vervoermiddel om naar Parijs te gaan. Dat bewijzen de fietsers van Bike for Homies, een sponsortocht voor daklozen. De deelnemers fietsen arriveren vandaag in Parijs na een tocht van 650 kilometer. Zonder zanger Douwe Bob, want die haakte af met knieproblemen. -
met video
Kiev weer onder vuur door Russische kruisraketten: ‘Geen raket zal de geest van de Oekraïners breken’
Russische kruisraketten hebben zondagochtend een wooncomplex nabij het centrum van Kiev getroffen. Volgens de burgemeester van de stad, Vitali Klitsjko, zou de aanval een poging van Moskou zijn geweest om ‘de Oekraïners te intimideren’, enkele uren vóór de opening van een G7-top in Duitsland, waar de oorlog in Oekraïne bovenaan de agenda staat. -
Babymeisje sterft nadat ze werd vergiftigd door verzorgster in crèche
Afgelopen woensdag werd een 11 maanden oud meisje bewusteloos aangetroffen in een crèche in Lyon, voordat ze stierf in het ziekenhuis. Het drama krijgt nu een schokkende wending: een kinderverzorgster heeft inmiddels toegegeven dat ze het kleintje een giftig product liet inslikken. De zaak roept sterke emoties op in Frankrijk.
-
2
Waarom je niet te hard moet werken voor je op vakantie gaat
Gedragspsycholoog Chantal van der Leest bekijkt onze gedragingen op de werkvloer: wie of wat bepaalt onze dagelijkse beslissingen? Vandaag: voorpret. -
Zwangere toeriste (38) die in Malta geen abortus mag ondergaan, krijgt toestemming om naar Spanje te gaan
De Amerikaanse toeriste in Malta die daar geen abortus mocht plegen, hoewel haar leven op het spel stond, heeft toestemming gekregen om te reizen naar Spanje. Daar kunnen dokters de zwangerschap van de 38-jarige vrouw wel afbreken. Ze sloeg alarm bij mensenrechtenorganisaties nadat ze met ernstige bloedingen in het ziekenhuis werd opgenomen. Ze zou zeker haar kind verliezen, maar Malta is abortus echter onder alle omstandigheden verboden. -
PREMIUM
Goedkoper op vakantie met een hybride die sneller laadt? Zo (on)zinnig is dat
Steeds meer plug-in hybrides hebben een CCS-laadpoort, waarmee je tussendoor sneller kunt laden en – in theorie – veel meer op stroom kunt rijden. Kun je daarmee echt brandstof (en geld) besparen door onderweg zoveel mogelijk te ‘stekkeren’? We nemen de proef op de som richting Zuid-Frankrijk.