Zweden laat onderzoek naar verkrachting door WikiLeaks-oprichter Assange vallen
Zweden staakt het onderzoek naar twee vermeende verkrachtingen door WikiLeaks-oprichter Julian Assange. Twee vrouwen beschuldigden de 47-jarige Assange van seksueel misbruik in 2010. Zweden vroeg Groot-Brittannië eerder om de aanhouding van de Australiër die zich jarenlang schuilhield in de Ecuadoraanse ambassade in Londen, om uitlevering aan Zweden te voorkomen.
Delen per e-mail
,,Ik wil u op de hoogte stellen van mijn beslissing om het vooronderzoek te staken’’, sprak de Zweedse openbaar aanklager Eva-Marie Persson vandaag tijdens een persconferentie. In mei van dit jaar hervatte het Scandinavische land het verkrachtingsonderzoek naar Assange.
,,Ik zie op dit moment genoeg aanknopingspunten om het onderzoek te hervatten’’, sprak de aanklager in mei nog. Nu erkent het openbaar ministerie dat er niet genoeg bewijs tegen Assange is voor vervolging. Ook aanvullend verhoor van Assange zal daar weinig verandering in brengen.
Kristinn Hrafnsson, hoofdredacteur van WikiLeaks, reageerde in een tweet op het nieuws en zei dat de focus nu moet komen te liggen op de ‘dreiging’ waar Assange al jarenlang voor waarschuwt: ,,De agressieve vervolging door de Verenigde Staten en de bedreiging die dat vormt voor het recht op vrije meningsuiting en persvrijheid.’’
Niet langer vast
De beslissing om Assange niet meer te vervolgen, komt na een uitspraak van een Zweedse rechtbank in juni die stelde dat hij niet langer mag worden vastgehouden. Twee maanden ervoor werd Assange door Ecuador uit de ambassade gezet, waar hij sinds 2012 asiel genoot.
Na zijn uitzetting werd Assange direct door de Britten gearresteerd. Hij werd veroordeeld tot een straf van 50 weken voor het schenden van zijn borgtocht in 2012. Naast de beschuldiging van verkrachting vecht Assange ook tegen uitlevering aan de VS, die hem beschuldigt van het publiceren van geheime documenten.
Verder in het nieuws
-
Zelenski en Poetin eens over strenger toezicht op wapenstilstand
De Russische president Vladimir Poetin en zijn Oekraïense ambtsgenoot Volodimir Zelenski willen de wapenstilstand in Oost-Oekraïne strenger gaan handhaven. Er moet een volledig staakt-het-vuren komen in de regio, zo lieten ze in een gezamenlijke verklaring weten. -
Erdogan zinspeelt op inzet troepen in Libië
Turkije heeft het recht troepen naar Libië te sturen als de regering in Tripoli dat vraagt. Dat zegt de Turkse president Erdogan, die in een interview met omroep TRT stelt dat het internationale embargo tegen Libië onder die omstandigheden niet van toepassing zou zijn. -
VN-Veiligheidsraad bijeen over Noord-Korea
De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties komt woensdag op verzoek van de VS bijeen om te praten over Noord-Korea. Dat geïsoleerde land eist voor het eind van het jaar nieuwe concessies van Washington om het vastgelopen kernwapenoverleg vlot te trekken. -
Man (34) achter wereldberoemde Ice Bucket Challenge overleden ‘na heroïsche strijd’
De Amerikaanse Pete Frates, de man achter de bekende Ice Bucket Challenge, is op 34-jarige leeftijd aan de spierziekte ALS overleden. Dat meldt ABC News vandaag. -
Nederlander verdacht van moord in Belgische gevangenis
In een gevangenis in Brussel is een gedetineerde aangehouden op verdenking van moord op een medegevangene. Alles wijst erop dat de verdachte een Nederlandse celgenoot is, meldt Het Laatste Nieuws.
-
Brabantse ‘bevrijdingsbeer’ in Londen geveild voor tienvoudige van geschatte prijs
Een teddybeer die een Britse bevrijder in 1944 cadeau kreeg in Raamsdonksveer heeft vandaag bijna 5000 euro opgebracht op een veiling in Londen. ,,Een ongelofelijk resultaat voor een ongelofelijke beer’’, zei de eigenaar van Hanson Auctioneers tegen BBC News. -
Update ‘VS misleidden publiek jarenlang over oorlog in Afghanistan’
De Amerikaanse bevolking is jarenlang misleid over de oorlog in Afghanistan. Dat oordeelt The Washington Post op basis van vertrouwelijke documenten. Binnen het Pentagon waren diepe twijfels over de strategie en zag men de oorlog als een niet te winnen strijd. Desondanks kreeg de bevolking een ander beeld voorgeschoteld. -
PREMIUM
Nederlandse stelletjes ontsnappen aan vulkaanramp: ‘Ze hebben echt geluk gehad’
Bij de dodelijke vulkaanuitbarsting in Nieuw-Zeeland zijn vandaag zes Nederlanders door het oog van de naald gekropen. De toeristen, onder wie twee stelletjes, stonden enkele uren voor de gigantische uitbarsting nog op de rand van de krater. ,,Ze hebben echt heel veel geluk gehad en zijn ontzettend geschrokken van wat er is gebeurd”, laat een woordvoerder van reisorganisatie Sawadee aan deze site weten.