Tramrails terug in Doesburg: knipoog naar het verleden
DOESBURG - De tramrails is teruggekeerd in de Doesburgse Bergstraat en Gasthuisstraat. Niet van staal maar van stenen.
Met de terugkeer van de stoomtramrails in de Hanzestad gaat een lang gekoesterde wens van veel Doesburgers in vervulling.
,,Geen echte rails natuurlijk maar zwarte stenen in het straatwerk. We hebben het nu gedaan omdat de straten toch op de schop moesten vanwege rioleringswerkzaamheden”, vertelt wethouder Peter Bollen.
Vakwerk
De twee lijnen met zwarte stenen liggen 75 centimeter uit elkaar. Dat is exact de breedte van het oude spoor. Bollen: ,,De stratenmakers hebben echt hun best gedaan en een stukje vakwerk afgeleverd.”
De tramlijn van Dieren via Doesburg naar Doetinchem behoorde tot de eerste van Nederland. De zogenoemde Geldersche Stoomtramweg Maatschappij nam het traject in 1881 in gebruik. Op dat moment was er slechts één andere tramlijn in Nederland: die tussen Den Haag en Scheveningen.
Andere weggebruikers moesten rond 1900 enorm wennen aan de stoomtram in Doesburg, die de binnenstad aandeed en een lange remweg had. Soms ging het mis. In 1924 ontspoorde de tram op de IJsselbrug en kukelde de locomotief in het water. De machinist sprong er net op tijd uit.
We willen ook een bushokje en informatieborden plaatsen, maar op dit moment is daar geen budget voor
Bushokje en informatieborden
Eind jaren vijftig werd de tramlijn Dieren - Doetinchem opgeheven en verdween ook de rails uit Doesburg. Wethouder Bollen is blij dat er nu weer een stukje geschiedenis zichtbaar wordt. ,,We willen ook een bushokje en informatieborden plaatsen, maar op dit moment is daar geen budget voor. We moeten bezuinigen. Wellicht gebeurt dat in de toekomst.”
De VVV in Doesburg is op de hoogte van de tientallen meters ‘rails’ door de binnenstad en attendeert toeristen erop. Bollen: ,,Sommige mensen worden erop gewezen maar de oude Doesburgers herinneren zich de tramrails nog en leggen de link direct.”
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUM
Buikvet ontstaat door te veel en te slechte voeding: zo kom je ervanaf
Aan het begin van het jaar gaan we massaal op de gezonde toer. Ook dat buikje moet weg, zodat ons lichaam weer ‘strandklaar’ is. Maar dat blijft een lastige. Wat kun je doen? -
PREMIUMupdate
Brandweer heeft flinke kluif aan nachtelijke woningbrand in Steenderen
In de nacht van zaterdag op zondag is een woning aan de Bronkhorsterweg in Steenderen in brand gevlogen. De brandweer moest flink aan de bak om het vuur dat steeds weer oplaaide te bedwingen. Dat lukte uiteindelijk. De bewoners - die de brand zelf ontdekten - bleven ongedeerd. -
PREMIUM3
Flexwonen als snelle oplossing voor het woningtekort: ‘Ook bij protest uit de omgeving’
In de ene plaats worden ze met gejuich ontvangen, op de andere locatie worden ze weggehoond. Maar kleine flexibele woningen die na een jaar of tien à vijftien weer verdwijnen, zijn wél de oplossing voor het woningtekort. -
foto's voor rubriek onder ons
Jouw nieuws van om de hoek als foto in de krant? Dat kan op pagina Onder Ons: mail naar onderons@gelderlander.nl
-
PREMIUM2
Meer uren per dag werken in minder dagen, kan het?
Meer tijd voor ons sociale leven, minder files en minder drukte bij de kinderopvang. Om de problemen op de arbeidsmarkt aan te pakken, komt internist en hoogleraar Marcel Levi met een opmerkelijk voorstel: ga hetzelfde aantal uren werken in minder dagen.
-
PREMIUMMet video
Uit huis geplaatste jongeren dakloos na 18de verjaardag: ‘Ik keek al op straat waar ik zou moeten slapen’
Stichting Het Vergeten Kind trekt deze week door het land om gemeenten te overtuigen langer zorg te bieden aan uit huis geplaatste jongeren die op hun achttiende verjaardag geen zorg meer krijgen. Jaarlijks zijn dat er 3300: 22 procent raakt dakloos. In Arnhem is dat ‘slechts’ 7 procent. -
-
-
Mijn bevalling
Doete is verloskundige en heeft een ‘droombevalling’: ‘Ik voelde dat ik al op 9 centimeter zat’
Bevallen: vrouwen doen het al eeuwen en raken er nooit over uitgepraat. Bevallingen zijn prachtig, loodzwaar en veranderen je leven. In deze serie bevallingsverhalen creëren ouders openheid door het eerlijke verhaal van hun bevalling te delen. Verloskundige Doete Reitsma (33) wist zeker dat ze in het ziekenhuis wilde bevallen, tot ze zwanger werd. -
Ruim 6500 kaarten verkocht voor bekerduel De Graafschap-De Treffers
Er zijn ruim 6500 kaarten verkocht voor het duel De Graafschap-De Treffers in de achtste finale van het bekertoernooi. De wedstrijd wordt op dinsdag 7 februari (aanvang 20.00 uur) op De Vijverberg in Doetinchem gespeeld.