Duitse vastgoedreus legt nieuwbouwprojecten in 2023 stil
Vonovia, de grootste ontwikkelaar van huurwoningen in Duitsland, staakt de voor dit jaar geplande nieuwbouwprojecten. Het bedrijf wijst naar dure bouwmaterialen en hoge leenrente als oorzaak.
De grootste aanbieder van huurwoningen in Duitsland, Vonovia, trekt vanwege de stijgende bouwkosten en oplopende rente de stekker uit de nieuwbouwprojecten die voor 2023 gepland staan. Vonovia kan ‘de ogen niet sluiten’ voor de hoge kostenposten, zegt bestuurder Daniel Riedl tegen de krant Westdeutsche Allgemeine Zeitung.
De investeringen in nieuwbouw waren al met 40 procent teruggeschroefd, meldde het bedrijf uit Bochum in november. Bouwprojecten waren op de lange baan geschoven. Maar doordat lenen naar eigen zeggen duurder is dan vorig jaar, legt de onderneming nu alles stil. Om hoeveel projecten het gaat, is niet duidelijk.
De woningbouw in Duitsland staat onder druk, concludeerde onderzoeksinstituut Ifo in januari. Een vergelijking met de situatie in Nederland is snel gemaakt, maar de tekorten in Duitsland zijn nóg groter. ‘De belangrijkste redenen zijn duurdere kredieten, toenemende bouwkosten en lagere nieuwbouwsubsidies van de federale overheid’, verklaarde Ifo-econoom Ludwig Dorffmeister. Vorig jaar staakte LEG uit Düsseldorf, nummer twee in de Duitse markt, al de geplande nieuwbouw voor het derde kwartaal.
Volgens Riedl is het onmogelijk voor Vonovia om in deze tijd nog betaalbare nieuwbouwwoningen te garanderen. ‘Bij objecten, die we vroeger voor 12 euro per vierkante meter konden aanbieden, gaan we nu richting de 20 euro, om onze kosten van 5000 euro per vierkante meter te kunnen dekken.’
Het Duitse ministerie van bouw heeft ontstemd gereageerd op het besluit van Vonovia. ‘Als grootste bouwonderneming moet Vonovia haar verantwoordelijkheid nemen’, zei staatssecretaris Cansel Kiziltepe (SPD) tegen zakenkrant Handelsblatt. Eerdere zegde Kiziltepe de Duitse bouwsector 14,5 miljard euro toe voor sociale nieuwbouw.
Steden in Duitsland staan te schreeuwen om nieuwe huurwoningen, in vooral het middensegment. Volgens de Duitse huurdersbond is er een landelijk tekort van 700.000 woningen. Om dat aan te pakken heeft Duitsland een grote bouwopgave van 400.000 woningen per jaar.
Niet eens driekwart van de beoogde woningen werd het afgelopen jaar gerealiseerd, zo schat bouwvereniging Zentralverband des Deutschen Baugewerbes. Een daling van 2 procent vergeleken met 2021. De bouwproductie in Nederland gaat volgend jaar dezelfde kant op, voorspelt het Economisch Instituut voor de Bouw.
In Duitsland kijken alle partijen naar Vonovia, veruit het grootste woningbouwbedrijf van Duitsland. De onderneming is eigenaar van meer dan een half miljoen woningen, waarvan 42.000 in hoofdstad Berlijn. Door een meerderheidsbelang in directe concurrent Deutsche Wohnen is Vonovia de onbetwiste marktleider. In 2021 boekte Vonovia een winst van ruim 2,6 miljard euro.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUM
Noodlijdende slachterij Gosschalk naar rechter om vlak voor overname faillissement af te wenden
Terwijl een overnamedeal met veevoederbedrijf Fuite uit Genemuiden klaar ligt, probeert de noodlijdende Eper slachterij Gosschalk faillissement af te wenden. Het vroeg de rechter vandaag om een ‘afkoelingsperiode’. Met gebruik van een nieuwe wet denkt de slachterij in die periode een akkoord voor zijn schulden te kunnen afdwingen.Epe -
Steun zzp’ers voor verplichte verzekering daalt
Het aantal zzp'ers dat voorstander is van een verplichte arbeidsongeschiktheidsverzekering (AOV), neemt af. Dat concludeert de Knab-bank op basis van eigen onderzoek onder 1500 zelfstandige ondernemers. -
PREMIUM
‘Ga niet met de hogedrukspuit over het terras met groene aanslag’
Last van algen op tegels, schutting en bloempotten in de tuin? Wacht even met de hogedrukspuit, zegt hovenier Bert Moelee van De Tuinexpert. Hij heeft een betere oplossing. -
1
DNB-president Klaas Knot: Meer renteverhogingen op komst
De inflatie bestrijden blijft de belangrijkste opdracht voor De Nederlandsche Bank. Dat betekent meer renteverhogingen, waarschuwt bankpresident Klaas Knot. -
PREMIUMEnergierekening
Robert: ‘Afgelopen jaar verbruikten we 21.000 kWh aan stroom en wekten we 18.900 kWh op’
Hoeveel geld besteed jij aan energie in huis? Hoe probeer je de kosten omlaag te brengen? Deze vragen stellen we elke week aan een Nederlander. Vandaag: Robert Schrijvers (53) uit Maria Hoop in Limburg.
-
Consumentenbond: 83 procent van reizen niet te boeken voor aanbiedingsprijs
Reisorganisaties misleiden consumenten op grote schaal met lokkertjes. Zo concludeert de Consumentenbond na onderzoek. Zo’n 83 procent van de reizen die de organisatie bekeek, was niet voor de aanbiedingsprijs te boeken. -
-
-
PREMIUM
Open Huizen Dag: zo prik je door de verkooptrucjes heen
Wil je meerdere huizen die in de buurt te koop staan bekijken? Dat kan op 1 april tijdens de Open Huizen Dag van NVM. Met de tips van Hans André de la Porte van Vereniging Eigen Huis ga je goed voorbereid op huizenjacht. -
8
Zorgen over stijgend ziekteverzuim: ‘Maak nieuwe afspraken over ziek melden’
Mkb’ers zien het ziekteverzuim toenemen en maken zich grote zorgen, blijkt uit onderzoek van Interpolis. De verzekeraar denkt dat nieuwe regels over omgaan met ziekteverschijnselen het verzuim kunnen helpen terugdringen. Nu lopen mensen soms te lang door met klachten of blijven ze thuiswerken, waardoor herstel langer op zich laat wachten.